Elastyczne Oszczędności – czyli kryptowalutowa lokata

Mając swoje USDT na ByBit, lub MEXC warto, aby Twoje środki zarabiały gdy będą czekać na korektę.

Podczas gdy aktualnie lokaty w banku (30.04.2022) oferują śmieszne odsetki na poziomie 0.1% w skali roku lub wręcz usuwają możliwość zarabiania na lokatach, giełda Binance oferuje możliwość ulokowania swojego BUSD na 5-7% w skali roku (oprocentowanie jest zmienne).

Co więcej, środki można ulokować na tzw. elastycznych warunkach. W praktyce oznacza to, że możesz je wyjąć ze swojej lokaty w dowolnym momencie, a i tak otrzymasz zysk, który uzbierał się za dni, w których miałeś zamrożone środki.

W skrócie Twoje środki zarabiają 5-7% w skali roku i czekają na korektę na BTC, a gdy ona nastąpi, w ciągu sekundy wyjmujesz je z lokaty, otrzymujesz zysk, jaki się uzbierał i inwestujesz środki w Bitcoina.

Żeby wrzucić środki na lokatę, z menu górnego wybieramy Earn.

Następnie przy np. pozycji BUSD klikamy Transfer:

Binance - zarobki - BUSD

W oknie, które się pojawi, wpisujemy kwotę, jaką chcemy wrzucić na lokatę, zaznaczamy zgodę i klikamy na przycisk “Przelew zatwierdzony”.

Altcoiny

Bitcoin to pierwsza kryptowaluta, która powstała. Jego sukces sprawił, że wiele osób na świecie zainteresowało się technologią blockchain i korzyściami, które za nią stoją.

Od teraz biznesy nie muszą opierać się na jednej osobie lub grupie kilku osób, które go kontrolują. Nie muszą być także podatne na działania rządu.

Dla przykładu gdyby powstał zdecentralizowany Facebook, to decyzja o tym czy dane treści usunąć lub nie, należałaby do społeczności, a nie do konkretnej osoby. Przy czym społecznością byłyby osoby posiadające kryptowalutę uprawniającą do głosowania.

Można powiedzieć, że altcoiny to odpowiednik normalnych firm, tylko w zdecentralizowanym świecie.

Według mnie najlepszym miejscem na sprawdzanie i wyszukiwanie altcoinów do inwestycji jest: https://www.coingecko.com. Na stronie tej zobaczymy spis większości altcoinów, jakie są możliwe do kupienia (większość z nich na giełdzie OKX). Są one posortowane względem kapitalizacji.

Kapitalizacja to wartość jednej monety pomnożona przez całkowitą jej ilość dostępną na rynku.

Warto jest rozróżnić coiny, od tokenów. Mianowicie, kryptowaluty (coins) służą przesyłaniu wartości i jej magazynowaniu. Dobre przykłady to
Bitcoin czy Ethereum.

Kryptowaluty (coins) można wydobyć poprzez dowód pracy (ang. proof of work) lub dowód stawki (ang. proof of stake). Są one „natywne” dla sieci blockchain. Wykazują cechy zbliżone do istniejących walut lub złota (szczególnie dotyczy to Bitcoina).

Z kolei tokeny są budowane na istniejących już blockchainach. Nie przypominają walut, lecz innego typu aktywa. Służą zazwyczaj potwierdzeniu prawa własności do innych dóbr lub umożliwieniu wykonania usługi. Dobry przykład to tokeny potwierdzające prawa
własności do dzieła cyfrowego (np. rysunku). Słynne tokeny NFT (ang. non fungible tokens) cechują się unikatowością i niewymienialnością.

Zachowanie altcoinów względem BTC

W całym tym artykule dla ułatwienia pisałem o inwestycji w BTC, pomijając altcoiny. Zrobiłem tak dla uproszczenia, aby za bardzo nie mieszać. Jest też drugi powód. Jest nim korelacja BTC w stosunku do altcoinów.

Każdy altcoin to oddzielny byt. Jeden rośnie bardziej, drugi mniej, cena trzeciego spada. Mimo tego cena wszystkich altcoinów jest ściśle skorelowana z ceną Bitcoina.

Dokładniej można zauważyć następujące zależności:

Jeśli cena Bitcoina rośnie w szybkim tempie to: cena altcoinów także rośnie, jednak wolniej niż cena Bitcoina.

Jeśli cena Bitcoina spada w szybkim tempie to: cena altcoinów także spada i to dużo bardziej w ujęciu procentowym niż cena BTC (jeśli BTC spada o 20%, to altcoiny mogą spaść nawet o 40-50%).

Jeśli cena Bitcoina rośnie w wolnym tempie lub delikatnie waha się raz w górę, raz w dół, to: altcoiny rosną bardzo szybko (w momencie kiedy BTC urośnie o 1%, niektóre altcoiny mogą urosnąć nawet o 20-30%).

Mając na uwadze powyższe obserwacje, łatwo można dojść do wniosku, że nawet jeśli chcemy kupić jakieś altcoiny, to i tak w pierwszej kolejności powinniśmy poczekać na korektę BTC.

W momencie kiedy taka korekta nastąpi i dane “on chain” pokazują, że to nie jest koniec hossy, bardzo dobrym pomysłem jest inwestycja w altcoiny. Jest tak dlatego, że skoro BTC zaliczył spadek o 20%, to mnóstwo altcoinów spadło w tym samym czasie o 30-50% i jest to dobry moment na ich zakup.

W momencie kiedy dokonasz zakupu atlcoinów po takim spadku i cena BTC zaczyna ponownie rosnąć, altcoiny także wystrzelą, odrabiając wszystkie straty w ciągu kilku dni. W rzeczywistości inwestując w dobrym momencie w altcoiny, jesteś w stanie podwoić swój kapitał w bardzo krótkim czasie.

Kiedy inwestować w altcoiny?

Mogą one również przynosić większe zwroty, choć często są one obarczone większym ryzykiem. Co istotne, często najlepsze rezultaty uzyskują inwestorzy kupujący altcoiny na ich najwcześniejszych etapach rozwoju, takich jak:
≡ Presale,
≡ Launchpad (Średnie zwroty z Launchpad na ByBit, wynoszą 1010%!, zobacz klikając >tutaj<)
≡ ICO.
Oczywiście nie istnieje gwarancja uzyskania zwrotu nawet na tym najwcześniejszym etapie, ani tym bardziej później.

Generalnie rynek ten ma to do siebie, że w początkowej fazie hossy Bitcoin rośnie dużo bardziej niż altcoiny. W pewnym momencie cena BTC przebija tą ze szczytu poprzedniej hossy. Tym samym media zaczynają trąbić o tym, że Bitcoin kosztuje tak dużo, a to sprawia, że do rynku kryptowalut napływa co raz to więcej inwestorów.

Niemniej jednak w pewnym momencie cena Bitcoina wydaje się bardzo wysoka i ludzie decydują się na zakup dużo tańszych altcoinów licząc na większe wzrosty. Wtedy rozpoczyna się tzw. “Altcoin season”, czyli okres, w którym altcoiny rosną dużo bardziej niż Bitcoin.

Można to sprawdzić np. tutaj: https://www.blockchaincenter.net/altcoin-season-index.

Czy warto inwestować w altcoiny?

Altcoiny są dużo bardziej ryzykowną inwestycją niż Bitcoin, jednak dającą niewspółmiernie wyższe zyski.

Jeśli chciałbyś zainwestować bardzo duży kapitał, to według mnie lepiej skupić się na Bitcoinie, ponieważ jest on najbardziej stabilny na rynku kryptowalut i jego cena stale rośnie w długim terminie. Nawet jeśli zainwestowałbyś na samym szczycie hossy w 2017 roku, to dzisiaj (02.05.2021) zarobiłbyś na tej inwestycji 300%. A w trakcie aktualizacji tego tekstu (14.10.2022), to byłbyś na zero.

W przypadku altcoinów sytuacja wygląda trochę inaczej, ponieważ czasami w kolejnej hossie nie są w stanie odrobić swojej ceny z poprzedniej hossy.

Mimo wszystko nawet jeśli inwestujesz duży kapitał, to 10-20% całości przeznaczyłbym na inwestycję w czołowe altcoiny.

Z kolei jeśli Twój kapitał jest niewielki, tj. niższy niż 20 tys. tak naprawdę zainwestowałbym te środki tylko i wyłącznie w altcoiny z pominięciem Bitcoina, aby uzyskać dużo wyższy wzrost.

Co nie oznacza, że nie powinieneś kontrolować ceny Bitcoina. Nawet jeśli nie masz zamiaru go kupować, to musisz obserwować jego cenę i wchodzić w altcoiny dopiero gdy nastąpi korekta na BTC.

Altcoiny, które osobiście biorę pod uwagę

Altcoiny, które wymienię, mają solidne fundamenty i są dość bezpieczne do inwestycji. Warto kupić każdego z nich po trochę i zostawić sobie małą część kapitału na inwestycję w inne projekty, które przykują Twoją uwagę.

O tym czym zajmują się firmy stojące za danymi altcoinami możesz przeczytać tutaj: https://www.coingecko.com.

Altcoiny warte uwagi to (według mojej subiektywnej oceny – nie jest to porada inwestycyjna), znajdziesz na moim kanale YouTube, w playliście poświęconej analizom różnych projektów.

Zobacz tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=-SwJz8oVFm8&list=PLoW_cSq2S0pi8tzzlrKeMbLy54XZH8CyN

Tak, wiem jest ich sporo. Dlatego raz na jakiś czas wrzucam aktualizację mojego portfolio, oraz dzielę się na bieżąco ciekawymi projektami. Dlatego może się opłacić być na bieżąco ;)

Są to stosunkowo bezpieczne altcoiny na początek. Jednak warto poświęcić trochę czasu i poczytać o innych, które znajdziesz na: https://www.coingecko.com i zainwestować część kapitału w coś, co wydaje Ci się, że ma potencjał.

Prawda jest taka, że w czasie hossy większość altcoinów rośnie, ale czasami te wzrosty są wręcz niewyobrażalne – nawet na poziomie klikuset % w ciągu kilku dni.

Na moim kanale na Youtube, dzielę się na bieżąco altcoinami, w które zainwestowałem, lub mam na oku.

10. Gdzie kupić Bitcoina?
12. Strategia realizacji zysków

Leave A Comment

Related Posts