Zagrożenia dla Kryptowalut

Jak wiemy, rządy intensywnie pracują nad cyfrową walutą CBDC. Po jej wprowadzeniu, klasyczna gotówka zostanie całkowicie zlikwidowana.

Jeśli na świecie będzie można płacić tylko i wyłącznie cyfrową walutą banków centralnych, to mogą one zdelegalizować działalność giełd kryptowalut.

Kryptowalut samych w sobie nie da się zdelegalizować. Są zdecentralizowane i nie można ich nagle usunąć. Będą istnieć do końca świata.

W momencie delegalizacji giełd, właściwie nie mógłbyś legalnie sprzedać swoich kryptowalut tak, aby otrzymać cyfrowego dolara czy złotówkę.

Będzie jednak można nadal wymieniać jedną kryptowalutę na drugą, korzystając ze zdecentralizowanych giełd.

Jak korzystać ze zdecentralizowanych giełd opiszę w kolejnym artykule.

Kryptowaluty jako „store of value”

W Chinach rozważa się wprowadzenie daty ważności dla cyfrowego Juana. Oznacza to, że jeśli nie wydasz swoich środków w określonym terminie, to znikną one z Twojego konta.

Jeśli taki system zostałby wprowadzony na całym świecie, to kryptowaluty mogą być jedynym sposobem na przetrzymywanie wartości. Może się bowiem okazać, że nie da się oszczędzać w taki sposób jak byśmy chcieli.

Tylko po co mi te kryptowaluty, skoro nie da się ich wymienić na dolary lub złotówki?

Mianowicie rozwój technologii blockchain może doprowadzić do sytuacji, kiedy na świecie wytworzy się alternatywny system monetarny, opierający się właśnie na kryptowalutach.

Mogą powstać sklepy, w których da się płacić tylko kryptowalutami. Mogą powstać alternatywy dla Ubera, gdzie płacić można tylko krypto. Generalnie człowiek, któremu coś jest zabraniane, zawsze znajdzie rozwiązanie jak to obejść.

W USA zabroniono alkoholu, przyszedł Al Capone i zaczął go sprzedawać. Zabroniono kokainy i innych narkotyków, a przyszedł Pablo Escobar.

Rządy to wiedzą

Jeśli kryptowaluty byłyby zabronione, to nie byłoby możliwości, aby wymagać od ludzi informacji na temat tego, kto ile kryptowalut posiada. Tym samym trudniej byłoby namierzyć osoby działające poza prawem.

W związku z tym kryptowaluty raczej będą regulowane, a nie zabraniane.

Kolejną kwestią jest fakt, że osoby rządzące światem także mogą chcieć posiadać kryptowaluty jako zabezpieczenie samych siebie i swoich potomków.

W historii świata było mnóstwo przypadków kiedy król był detronizowany. Nawet Steve Jobs został w pewnym momencie wyrzucony z Apple, mimo że sam był twórcą tej firmy.

Niezależnie jaką władzę ktoś posiada, zawsze może zostać „zdjęty ze stołka”. Tymczasem w momencie kiedy istniałyby tylko waluty CBDC, takiej osobie można zabrać wszystkie pieniądze jednym kliknięciem myszki.

Być może pamiętasz jak uprzykrzano życie Donaldowi Trumpowi, kiedy ustępował miejsca Joe Bidenowi.

Rządzący także muszą zabezpieczyć się sami przed sobą.

Rola banków

Ostatnimi czasy widzimy, że coraz więcej instytucji płatniczych pozwala na zakup kryptowalut za ich pośrednictwem.

Do tego rynku wchodzi VisaPayPalMorgan Stanley i wiele innych instytucji finansowych.

Jest tak dlatego, że w momencie wprowadzenia cyfrowych walut, banki staną się zbędne.

Każdy będzie posiadał konto w banku centralnym.

W związku z tym banki próbują wejść w rynek kryptowalut, ponieważ zdają sobie sprawę z tego, że niedługo może być to ich jedyne źródło utrzymania.

Całkiem możliwe, że banki przejmą rolę giełd kryptowalutowych.

Tym samym daje nam to trochę więcej pewności co do tego, iż kryptowaluty raczej nie będą delegalizowane.

Co jak co, ale wielkie instytucje finansowe mają swoje dojścia i zapewne w jakimś stopniu wiedzą jak to wszystko będzie wyglądało.

Dobór altcoinów

Jak wiesz, listę altcoinów możesz znaleźć tutaj: https://www.coingecko.com/pl.

Po kliknięciu na daną kryptowalutę i zjechaniu niżej znajdziesz informacje mówiące o tym, jaki problem rozwiązuje dana kryptowaluta:

Informacje - Coingecko

Miej, proszę na uwadze, że niektóre kryptowaluty nie rozwiązują żadnego problemu.

Przykładem jest Dogecoin (DOGE), który nie ma żadnego zastosowania (nawet ekonomicznego jak BTC), a znajduje się w TOP10, ponieważ wypromował go Elon Musk.

Jest to kryptowaluta, na której możesz sporo zarobić, ale jeszcze więcej stracić. Bardziej można nazwać to ruletką, niż inwestowaniem.

Zdecydowanie lepiej skupić się na projektach, które mają realne zastosowanie.

Na górze z kolei sprawdzisz jaka jest oficjalna strona danej kryptowaluty. Możesz znaleźć tam jeszcze więcej interesujących informacji na jej temat.

Strona www - Coingecko

Warto także wejść w zakładkę Przegląd > Społecznościowe:

Social - Coingecko

a następnie kliknąć logo Twittera danej kryptowaluty i zacząć obserwować jej profil.

Sprawdzając profile kryptowalut na Twitterze, możesz uzyskać wiele informacji dotyczących tego, co dzieje się w danym projekcie.

Musisz wiedzieć, że wiele kryptowalut (nawet tych ze ścisłej czołówki) jeszcze nie oferuje żadnych szczególnych funkcjonalności (np. Cardano – ADA). Ludzie inwestują w nie, ponieważ podoba im się koncepcja danego projektu. Przy tym wszystkim wierzą, że gdy twórcom uda się osiągnąć zamierzony cel, to wartość danej kryptowaluty znacząco wzrośnie.

Jeśli widzisz informację na Twitterze lub na stronie internetowej danej kryptowaluty, że za kilka tygodni zostanie wprowadzona znacząca aktualizacja, to z pewnością warto się tym faktem zainteresować. Im bliżej aktualizacji, tym więcej osób będzie o tym wiedzieć, a tym samym wartość danej kryptowaluty znacząco wzrośnie.

Pamiętaj jednak przy tym wszystkim, że niezależnie czy mówimy o rynku akcji, czy też kryptowalut, panuje porzekadło brzmiące:

„Kupuj plotki, sprzedawaj fakty.”

Wspominam o tym, ponieważ bardzo często zanim dana aktualizacja zostanie wprowadzona, wycena danej kryptowaluty wzrośnie tak bardzo, że stanie się irracjonalna.

Większość osób myśli w ten sposób:

„Skoro aktualizacja jeszcze nie wyszła, a cena już tak rośnie, to co stanie się gdy dojdzie do tej aktualizacji?!”

Prawda niestety zazwyczaj jest taka, że z chwilą gdy „plotka” stanie się faktem, następuje ogromna realizacja zysków, zamiast spodziewanych wzrostów. W końcu cena rosła, ponieważ każdy czekał na to wielkie wydarzenie. Jednak kiedy ono nastąpi, to nowi inwestorzy przestają dochodzić (skoro już i tak jest po wydarzeniu), a tym samym rozpoczyna się wyprzedaż.

W związku z tym pamiętaj, aby starać się wychodzić większością kapitału nie w dniu wydarzenia, lecz trochę wcześniej.

Poniżej przedstawię Ci kilka sposobów na znalezienie kryptowalut z potencjałem do wzrostów.

Co robi Grayscale?

Grayscale to fundusz inwestycyjny z USA, który posiada na ten moment (16.05.2021 r.) około $44 mld w kryptowalutach.

Portfel Grayscale

Na tej stronie: https://www.bybt.com/Grayscale możesz zobaczyć, jakie kryptowaluty aktualnie posiadają w swoim portfelu.

Portfel Grayscale jest aktualizowany od poniedziałku do piątku na koniec dnia. Fundusze inwestycyjne z reguły w weekendy nie handlują.

Warto zapoznać się z tym, jakie kroki podejmuje tak duży fundusz i być może pomyśleć o inwestycji w projekty z ich listy, które przykują Twoją uwagę.

Nie zwracaj przy tym szczególnej uwagi na to, że jedne sprzedają, a inne kupują.

 

Oni także dokonują stopniowej realizacji zysków, grają pod wydarzenia itp. Tak więc pamiętaj, że jeśli Grayscale sprzedaje określoną ilość danej kryptowaluty, to nie oznacza, że jest zła i będą na niej spadki, tylko, że chcą wyciągnąć część zysków.

W co inwestuje Coinbase?

Coinbase to najczęściej wykorzystywana giełda w USA. Bardzo często za jej pośrednictwem w kryptowaluty inwestują wielkie korporacje, takie jak Tesla.

Portfel Coinbase

Na stronie: https://messari.io/screener/coinbase-ventures-portfolio-34D634C4 możesz zobaczyć, jakie kryptowaluty kupuje Coinbase.

Coinbase niedawno wszedł na amerykańską giełdę. To sprawia, że wiele osób inwestujących w klasyczne akcje, zaczyna obserwować poczynania Coinbase. W tym także to, w jakie kryptowaluty inwestują.

Tym samym coraz większa liczba osób oraz instytucji będzie chciała naśladować działania tej giełdy, inwestując w te same projekty, a więc naturalnie ich cena będzie rosła.

Zachęcam Cię do poczytania o każdym z nich.

Price to sales ratio

Musisz wiedzieć, że niektóre kryptowaluty stoją za projektami, które zarabiają na prowizji za świadczenie danych usług.

Przykładem są zdecentralizowane giełdy, które zarabiają na prowizji za wymianę u nich kryptowalut.

Przy czym w przypadku scentralizowanych giełd jak Binance, cała prowizja jest przekazywana do właściciela giełdy.

Z kolei w przypadku zdecentralizowanych giełd (lub innych usług), często prowizja jest dzielona na wszystkich posiadaczy danej kryptowaluty.

Price to sales - Tokenterminal

Dane te znajdziesz na stronie: https://www.tokenterminal.com/terminal/metrics/ps

Na stronie tej znajdziesz informacje jak duży jest zysk dla posiadaczy danej kryptowaluty, w stosunku do jej ceny.

Załóżmy, że daną kryptowalutę posiada 100 osób (każda po 1 monecie). Cena za monetę wynosi 5 zł. Z kolei zysk (np. z prowizji za handel na zdecentralizowanej giełdzie) w danym okresie, to: 200 zł.

Zysk musi zostać podzielony na 100 posiadaczy, więc: 200 zł / 100 osób = 2 zł na osobę.

W związku z tym ktoś płaci 5 zł za monetę, aby co dany okres otrzymywać 2 zł. Wydaje się nieźle.

Tak więc P/S jest liczone dzieląc koszt jednej monety przez zysk na osobę: P/S = 5 zł / 2 zł = 2.5

Gdyby jedna moneta kosztowała 10 zł, a zysk na osobę by się nie zmienił, to ktoś musiałby zapłacić dwa razy więcej, otrzymując w zamian dokładnie to samo.

W tym przypadku: P/S = 10 zł / 2 zł = 5

Jak widzisz im niższe P/S, tym lepiej.

Strona https://www.tokenterminal.com/terminal/metrics/ps pokazuje nam, które kryptowaluty dają duże zyski w stosunku do ich ceny. Im bliżej prawej strony, tym lepiej (tym niższe P/S).

Jak to dokładniej działa, opiszę w następnym artykule. Nie wystarczy bowiem tylko kupić danej kryptowaluty, żeby czerpać pasywne zyski.

Niemniej jednak im P/S danej kryptowaluty jest niższe (bliżej prawej strony), tym więcej zysku daje usługa, ktora stoi za daną kryptowalutą w stosunku do jej ceny. To jasno mówi nam, że projekty te mają duży potencjał do wzrostu.

Podsumowanie

Korzystając z powyższych narzędzi myślę, że bez problemu uda Ci się znaleźć 6-8 „perełek” na rynku altcoinów, w które warto zainwestować.

Skąd czerpać informacje?

Crypto panic

Strona ta zawiera zbiór najnowszych informacji z rynku kryptowalut aktualizowanych na bieżąco.

Crypto Panic

Jeśli dana kryptowaluta zaczyna spadać lub po prostu spada wszystko, to możesz sprawdzić, co jest tego przyczyną na stronie: https://cryptopanic.com/.

Czasami nie ma żadnej przyczyny. Korekty występują na tym rynku regularnie bez powodu.

Oczywiście sprawdzaj takie informacje tylko z czystej ciekawości, aby dowiedzieć się co mogło wywołać spadki. Nie powinieneś sprzedawać nigdy w panice.

Messari

Informacje - Messari

W tym miejscu: https://messari.io/research znajdziesz tygodniowe raporty o całym rynku, ale także ciekawe informacje na temat pojedynczych kryptowalut.

Podsumowanie

O ile pierwszy (darmowy) artykuł pozwolił Ci na zapoznanie się z rynkiem kryptowalut oraz przyjęcie jakiejś strategii, o tyle ten z pewnością sprawił, że masz dużo większą świadomość całego rynku.

Im więcej wiemy o ekonomii, zachowaniach górników, im bardziej zdajemy sobie sprawę, jak ogromną wartość ma Bitcoin i jak rzadkim jest aktywem, tym lepsze decyzje podejmujemy.

W momencie kiedy nie jesteśmy świadomymi inwestorami, a Elon Musk wypuszcza informację, że Tesla zaprzestaje przyjmować płatności w Bitcoinach – PANIKUJEMY!

Nieważne, że dane on chain pokazują, że do końca hossy jeszcze daleko. Nieważne, że rządy na całym świecie świadomie doprowadzają do inflacji. Nieważne, że Bitcoinów nigdy nie będzie więcej niż 21 mln sztuk i coraz trudniej go zdobyć.

Elon Musk coś napisał i trzeba panikować!

W momencie kiedy zdajemy sobie z tego wszystkiego sprawę, nie tylko nie podejmujemy złych decyzji pod wpływem emocji, np. sprzedając wszystko na dołku, lecz także podejmujemy dobre decyzje i na tym dołku nie boimy się dokupić więcej.

Dopiero połączenie obu tych rzeczy przyniesie nam ogromny zysk z tego rynku.

Co dalej?

Następny e-book zapewne dla wielu będzie jeszcze ciekawszy niż ten. Poruszymy nim bowiem tamat DEFI, czyli zdecentralizowanych finansów.

Mimo że ten, który właśnie przeczytałeś, według mnie, jest najważniejszy.

Następnego e-booka znajdziesz w tym miejscu: Kompendium wiedzy III

Jeśli masz jakieś pytania, zadaj je w komentarzu na dole.

Z kolei jeśli jeszcze nie zapisałeś się do Newslettera, gorąco zachęcam Cię, aby to zrobić.

Dzięki temu dowiesz się jako pierwszy o nowych projektach realizowanych przez ten portal.

Dziękuję za poświęcony czas!

19. Przekłamana kapitalizacja
21. Jak działa Ethereum?

Leave A Comment

Related Posts