Historia upadku ekosystemu Terra

Dobrym przykładem projektu, który obiecywał wysokie zyski, a w finalnie doprowadził do strat inwestorów jest Anchor Protocol.

Był to swego czasu bardzo popularny projekt, który oferował APY na poziomie 20%. Obecnie na stronie znajdziemy informację o ponad 16% APY.

Anchor Protocol był częścią ekosystemu Terra. A to historia znana i lubiana. Ekosystem Terra okazał się dość dziurawą koncepcją z elementami zmodernizowanego schematu Ponziego.

Stakowanie Anchor Protocol miało gwarantować 20% w skali roku. Przyciągało to masę chętnych. Wkładali oni swoje tokeny i liczyli na szybki zarobek.

Niestety projekt nie był w stanie zarobić na tyle dużo, aby wywiązać się ze swoich zobowiązań wobec stakujących.

Część wynagrodzenia pokrywały rzeczywiste zarobki, natomiast brakującą część twórcy finansowali z części zysków z LUNY.

Oznacza to, że aby system ten mógł funkcjonować potrzebny był ciągły hype, który zachęcał nowych użytkowników do wejścia w projekt. Ich kapitał był niezbędny do utrzymania ekosystemu.

I tak ten schemat działał do momentu, aż koszty utrzymania takiej ilości użytkowników przewyższyły możliwości projektu. Do tego doszło wiele innych niekorzystnych dla ekosystemu Terra wydarzeń.

Upadek LUNA do dzisiaj wzbudza wiele emocji. Kilka wątków pewnie nigdy nie zostanie wyjaśnionych. Idealnie pokazuje to jednak słabość wielu projektów. Dlatego zachowaj czujność.

Złota zasada: Jeśli nie wiesz, skąd się bierze oprocentowanie, to najprawdopodobniej z pieniędzy Twoich i innych użytkowników końcowych. Dokładnie tak, jak w piramidach finansowych.

Wartość stablecoina ekosystemu, czyli UST była przechowywana w natywnym tokenie ekosystemu, czyli w LUNA. W momencie, gdy wartość LUNA zaczęła gwałtownie spadać, okazało się, że UST nie ma żadnego zabezpieczenia wartości. A to przyczyniło się do upadku na dno ekosystemu.

Inne przypadki upadku

Projektów, które oferowały niesamowite stopy zwrotu, jest wiele. Większość z nich obecnie jest warta niewiele lub dosłownie nic.

Lista jest długa:

  • Aurigami
  • Yearn.finance
  • DODO
  • Decimal
  • Asset Mantle
  • itp.

Dlatego, jeżeli chcesz korzystać z opcji DeFi oraz możliwości stakingu zawsze przeprowadzaj dokładny resarch. Korzystaj ze sprawdzonych projektów.

Nie inwestuj również wszystkiego w jeden projekt. Zawsze dywersyfikuj swoje środki. Czasem lepiej jest osiągnąć mniejszy zwrot z inwestycji jednak wyższy poziom bezpieczeństwa.

24. Zagrożenia w stakingu
26. MetaMask

Leave A Comment

Related Posts