Kiedy kupować Bitcoina?

Oczywiście Bitcoina najlepiej kupować kiedy mamy bessę, a wskaźniki, o których wspomniałem, pokazują minima (są w zielonych strefach).

Niemniej jednak aktualnie mamy bessę i jak można było zauważyć na podanych wskaźnikach, jest to dobry moment na akumulację. Z kolei następna hossa czeka nas dopiero w okolicach 2025 roku.

Zapewne wolałbyś skorzystać jeszcze z tej bessy. Nadal jest duża szansa, aby zarobić 100% na samym Bitcoinie (piszę to 12.06.2023), a na altcoinach dużo więcej.

O altcoinach będzie osobna sekcja. Na początek skupmy się na Bitcoinie, bo jego zachowanie jest najważniejsze na całym rynku kryptowalut i ma on wpływ na wszystkie altcoiny.

Pierwsza i najważniejsza zasada. Nigdy nie kupuj na górce!

Pośpiech na tym rynku nie popłaca. Zawsze przed zakupem poczekaj na korektę, a kiedy ona nadejdzie, uśredniaj zakup!

O uśrednianiu będzie za chwilę.

Jednocześnie pamiętaj, jak bardzo zmienny jest to rynek. Korekta, to nie jest lekka redukcja ceny gdzieś na szczycie o 5%. Korekta to spadki o 20-40%.

To jest korekta:

Prawidłowa korekta

A nie to:

Nieprawidłowa korekta

Jeśli inwestujesz większe kwoty i możesz sobie pozwolić na abonament Glassnode, to w określeniu lokalnego dołka pomoże Ci wskaźnik aSOPR, o którym pisałem wyżej.

Uśrednianie zakupu

Moim osobistym podejściem do akumulacji kryptowalut, jest filtrowanie odpowiednich momentów wejścia na rynek na podstawie, między innymi podanych wcześniej wskaźników, oraz czynników, o których mówię w kolejnych częściach. Nie skupuje regularnie co tydzień, czy co miesiąc. Ustawiam zlecenia kupna, lub sprzedaży na różnych poziomach cenowych, które wyznaczam dzięki Analizie Technicznej, danych on-chain, oraz Analizie Fundamentalnej. Tematy te poruszam w następnych częściach Kompendium.

Starajmy się nie inwestować całości kapitału, jaki posiadamy na raz. Załóżmy, że postanowiłeś zainwestować w kryptowaluty 1000 zł.

Jeśli BTC spadnie np. o 15%, to dokonaj zakupu za 50% tej kwoty, czyli 500 zł.

Następnie poczekaj kilka dni. Często wtedy pojawia się konsolidacja ceny jak tutaj:

Konsolidacja

Jeśli cena pójdzie do góry, to super. Jesteś już w rynku i Twoje 500 zł zarabia. Pozostałe 500 zł zostaw na lepszą okazję i wrzuć je na Elastyczne Oszczędności (to taka lokata, o której napiszę później).

Z kolei jeśli cena poleci w dół o kolejne 10-15%, to jest to idealny moment na dokonanie zakupu za kolejne 50% kapitału.

Co dzięki temu zyskujesz?

Wyobraź sobie, że 1 BTC kosztuje 1000 zł i kupujesz go za całą kwotę, jaką posiadasz na inwestycję. Na następny dzień cena 1 BTC spada do 700 zł.

Niestety. Masz stratę 300 zł. Teraz, żeby wyjść na zero, cena musi urosnąć z powrotem do 1000 zł. Dopiero kiedy będzie wynosić 1001 zł, Ty zarobisz swoją pierwszą złotówkę.

To teraz z uśrednianiem

Cena 1 BTC to 1000 zł, ale Ty kupujesz go tylko za połowę swojego kapitału, czyli 500 zł.

BTC jest podzielne do 8 miejsc po przecinku. Możesz kupić nawet 0.00000001 BTC.

Cena 1 BTC spada do 700 zł. Jednak w tym momencie Ty wykorzystujesz swoje drugie 500 zł i kupujesz BTC po niższej cenie.

Tak więc średnia cena, za jaką kupiłeś BTC, wynosi: (1000 zł + 700 zł)/2 = 850 zł.

Bez uśredniania ceny, żeby odrobić spadek i być “na zero”, cena musiałaby wrócić do 1000 zł.

Dzięki uśrednianiu “na zero” jesteś już w momencie kiedy cena urośnie z 700 zł do 850 zł. Z kolei gdy dojdzie do 1000 zł, Ty masz już 150 zł zysku.

Jak widzisz, tak prosty zabieg sprawił, że jesteś zabezpieczony.

  1. Jeśli cena zaczyna rosnąć. Super! Masz już zainwestowane 500 zł i możesz cieszyć się zyskami.
  2. Jeśli cena zaczyna spadać, Ty inwestujesz kolejne 500 zł, uśredniając cenę i tylko niewielkie odbicie z powrotem w górę sprawia, że już jesteś na zero, a zaraz potem generujesz zysk.

Kliknij „Next”, aby przejść dalej.

7. Gdzie obserwować wykres Bitcoina?
9. Podatki od kryptowalut

Leave A Comment

Related Posts