Podatki od kryptowalut

W większości krajów na świecie podatek od kryptowalut jest rozliczany na podobnej zasadzie.

Mianowicie obowiązek podatkowy występuje dopiero w momencie sprzedaży kryptowalut na waluty FIAT, czyli waluty fiducjarne. Są to waluty, którymi posługujemy się na co dzień, tj. PLN, EUR, USD, GBP itd.

W Polsce podatek od zysku wynosi 19% i rozlicza się go w PIT na początku następnego roku, za rok poprzedni. Tak więc podatek za kryptowaluty sprzedane w 2021 roku, zapłacisz dopiero po rozliczeniu się na początku 2022 roku.

Załóżmy, że kupiłeś kryptowaluty za kwotę 1000 zł. Następnie sprzedałeś je za dokładnie taką samą kwotę.

Czy musisz płacić podatek?

Nie. Podatek płacimy tylko od zysku, który uzyskaliśmy. W tym przypadku kupiłeś kryptowaluty za 1000 zł i sprzedałeś je za 1000 zł, a więc nie wygenerowałeś żadnego zysku.

Teraz załóżmy, że kupiłeś kryptowaluty za 1000 zł i sprzedałeś je za 5000 zł.

Od jakiej kwoty zapłacisz podatek? 

Podatek płaci się jedynie od zysku. W związku z tym, że sprzedałeś kryptowaluty za 5000 zł, ale najpierw kupiłeś je za 1000 zł, podatek zapłacisz od różnicy, a więc 5000 zł – 1000 zł = 4000 zł. Od kwoty 4000 zł zapłacisz 19% podatku.

Teraz najważniejsze!

Masz obowiązek podatkowy TYLKO I WYŁĄCZNIE jeśli sprzedasz swoje kryptowaluty i dostaniesz w zamian złotówki, dolary, funty lub jakąkolwiek inną walutę. W innym przypadku NIE PŁACISZ żadnego podatku.

Więc może warto spróbować nie sprzedawać kryptowalut wcale?

No, ale jak to… Przecież kryptowaluty są zmienne, bańka pęknie i wszystko stracę.

Z pomocą przychodzą Stable coiny.

Stable coins

Są to kryptowaluty, których wartość wynosi zawsze 1 do 1 do dolara.

Po co korzystać ze Stable coinów?

Jak już pisałem, w niemal każdym kraju na świecie obowiązek podatkowy istnieje dopiero w momencie zamiany kryptowalut na normalne waluty.

W związku z tym, zamiast sprzedawać swoje kryptowaluty i otrzymać za nie dolary lub złotówki, możesz je sprzedać i otrzymać np. BUSD, które nadal jest kryptowalutą.

W ten sposób Twoje zyski są zabezpieczone, bo 1 BUSD zawsze jest wymienne na $1, a więc wartość tej kryptowaluty w ujęciu dolarowym nigdy się nie zmienia.

Stąd nazwa: “Stable coin”, czyli “Stabilna moneta”. Stabilna, bo jej cena zawsze wynosi $1.

Jednocześnie nie występuje u Ciebie obowiązek podatkowy. Nawet jeśli sprzedasz swoje Bitcoiny za 1 000 000 BUSD, to nie zapłacisz od zysku ani złotówki podatku.

Co jeśli nagle chciałbyś kupić sobie samochód za $100 000?

Żaden problem! W ciągu sekundy przy użyciu giełdy zamieniasz 100 000 BUSD na $100 000 i wypłacasz na normalne konto w banku.

DOPIERO TERAZ zamieniłeś swoje kryptowaluty na normalną walutę i na początku następnego roku będziesz zmuszony zapłacić 19% podatku od zysku. Jednak tylko od kwoty $100 000. Twoje pozostałe 900 000 BUSD jest nadal w postaci kryptowalut i może czekać na to, aby ponownie je zainwestować w kolejnej hossie.

Dokładniej to nie muszą leżeć bezczynnie. Mogą zarabiać na Elastycznych Oszczędnościach, o czym napiszę później.

Najbardziej popularne Stable coiny to:

  • USDT
  • USDC
  • BUSD – stable coin giełdy Binance, na której polecam założyć konto i handlować kryptowalutami, ale o tym później.

Wszystkie z podanych powyżej stable coinów charakteryzuje dokładnie to samo:

  • 1 USDT = $1
  • 1 USDC = $1
  • 1 BUSD = $1

Oznacza to, że posiadając np. 100 BUSD, w każdej chwili możesz je wymienić na dokładnie prawdziwych $100.

Stablecoiny są dobrym sposobem na przechowanie wartości podczas bessy. Wymieniając typowe kryptowaluty na stablecoiny (lub odwrotnie) nie płacisz podatku.

Stablecoiny dzielą się na:

≡ zabezpieczone tradycyjnymi, bezpiecznymi aktywami (jak dolar amerykański);
≡ zabezpieczone innymi kryptowalutami;
≡ algorytmiczne.

Najbardziej popularne są te pierwsze, stąd omówimy je w pierwszej kolejności. Ich wartość powinna odpowiadać wartości dolara USA (w praktyce niekiedy zdarzają się niewielkie odchylenia kursu).

Choć najlepsze stablecoiny tego typu uchodzą za bezpieczne instrumenty, to nie obowiązują tu gwarancje depozytów bankowych. Same nie stanowią też prawnego środka płatniczego (choć mają pokrycie w prawnym środku płatniczym Stanów Zjednoczonych i jego ekwiwalentach).

Stablecoiny zabezpieczone innymi kryptowalutami to mniej znany rodzaj tego typu aktywów. Mało osób wie o ich istnieniu, gdyż celem stablecoinów jest zazwyczaj utrzymanie stabilności, która jest obecnie większa w przypadku głównych walut typu fiat niż krypto. Jednak stablecoin mający pokrycie w kryptowalucie może również – wbrew pozorom – służyć odzwierciedleniu ceny dolara. Przykład omówimy poniżej.

Jeszcze odmienny typ to stablecoiny algorytmiczne. Ich wartość jest utrzymywana w oparciu o algorytm, którego formuła ma zapewniać określony kurs. Dobry przykład to TerraUSD (UST).

BUSD (Binance USD) „to stablecoin zabezpieczony 1:1 w USD, zatwierdzony przez Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork (NYDFS), wydany we współpracy z Paxos” 3 . Stworzony przez największą giełdę kryptowalut Binance i regulowany przez wspomnianego czołowego regulatora ostrożnościowego zapewnia najwyższy z możliwych poziomów ochrony konsumentów.

Zabezpieczeniem BUSD są w bezpieczne aktywa, takie jak dolar i uznawane za jego ekwiwalenty papiery wartościowe (obligacje amerykańskie). Binance podaje, że aktywa są „w pełni wyodrębnione”, co oznacza, że byłyby zwrócone klientom nawet w przypadku upadku instytucji powierniczej. BUSD jest dostępny na ponad 30 giełdach kryptowalutowych; a kapitalizacja rynkowa 26 października 2022 roku wynosi 21,6 miliarda dolarów, co czyni go jednym z największych stablecoinów.

USDC to stablecoin tworzony przez inną czołową giełdę kryptowalut – Coinbase.

Zapewnia ona, że „każdy USDC jest zabezpieczony jednym dolarem lub zasobem o odpowiedniej wartości godziwej, przechowywanym na kontach w amerykańskich regulowanych instytucjach finansowych”. Oznacza to, że również powinien być wymienialny do dolara w skali 1:1.

Warto pamiętać, że jest to token obsługiwany przez Ethereum (druga pod względem kapitalizacji kryptowaluta). Można go przechowywać w portfelu kompatybilnym z Ethereum, a więc na przykład z Coinbase. 26 października 2022 roku na rynku znajdowały się 43,8 miliarda USDC. USDC umożliwia wejście w posiadanie zasobów zabezpieczonych dolarami lub jego ekwiwalentami poprzez smartfon. Nie istnieje wymóg posiadania konta bankowego, co dla mieszkańców niektórych słabiej rozwiniętych krajów może stanowić problem. USD Coin
można też przelewać – na przykład do innych krajów – choć obowiązuje wówczas (stosunkowo niska) opłata.

USDT zwany także Tether uruchomiony w 2014 roku to pierwszy w dziejach stablecoin. Jego celem również jest odzwierciedlanie wartości dolara. Zdaniem twórcy tokeny USDT są w pełni pokryte przez rezerwy.

USDT można kupić nie tylko bezpośrednio za dolary, lecz również za euro, peso, funty i – w niektórych przypadkach – juany.
W 2021 roku twórcy Tethera stwierdzili, że jego pokrycie nie dotyczy wyłącznie gotówki, lecz może obejmować na przykład pożyczki. Te zaś nie są tak bezpiecznymi aktywami, jak dolar. Zresztą kwestia pełnego pokrycia USDT budziła liczne podejrzenia w środowisku. Zarzucano mu brak pokrycia i przejrzystości.

DAI. Twórcy DAI zdecydowali się właśnie na utrzymanie kursu jego wymiany 1:1 do dolara amerykańskiego. Jego zabezpieczeniem są inne kryptowaluty, jak Ethereum lub inne używające standardu ETH. Protokół DAI jest zaprogramowany tak, by zabezpieczenie to było odpowiednie i zapewniało wymianę 1:1 do dolara. Jednak w razie zamknięcia „systemu kredytowego” DAI lub jego aktualizacji klient może stanąć przed koniecznością przewalutowania DAI na Ethereum.

UST zostało utworzone przez Terraform Labs z Singapuru. Jego celem jest również odzwierciedlanie ceny dolara. Jednak ta kryptowaluta nie miała pokrycia w rezerwach gotówkowych.

Budzi to wątpliwości odnośnie do możliwości zachowania kursu 1:1 do USD w krótkim terminie. Chodzi zwłaszcza o sytuacje wysokiej zmienności (wahań) na rynkach finansowych. Obawy te okazały się uzasadnione. 11 maja 2022 roku cena omawianego stablecoina
spadła o ponad 60%. Wiązało się to z krachem na powiązanym z nim tokenie Luna, którego kurs tąpnął o 80 procent

8. Kiedy kupować Bitcoina?
10. Gdzie kupić Bitcoina?

Leave A Comment

Related Posts