Na wstępie zaznaczam, że tekst ten nie jest poradą inwestycyjną. Wszystkie informacje w nim zawarte są to moje subiektywne przemyślenia na temat rynku kryptowalut.

Tekst ten jest w 100% darmowy.

Stworzyłem to Kompendium Wiedzy z pomocą inwestorów o długoletnim doświadczeniu i absurdalnymi wynikami na rynku kryptowalut. Nasze zyski wynikają z analiz na podstawie wiedzy, którą tutaj zebraliśmy.

Łącznie wydałem 5-cyfrowe kwoty na różne kursy i poradniki, w większości się nie opłacało, a z tych co było warto to wyjąłem najważniejsze kwestie i tutaj wstawiłem.

Czyli, to co przeczytasz tutaj jest wynikiem osobistych doświadczeń, sukcesów, wniosków z porażek, oraz wiedzy zawartej w przeróżnych kursach, oraz doświadczeń inwestorów.

Skonstruowałem ten tekst jako jedna, spójna całość, dlatego uważam, że najwięcej będziesz mógł wyciągnąć wiedzy z całości (wszystkich jego części), bo jej elementy się łączą w jedno i pozwolą o wiele więcej zarobić. W internecie jest dużo słabo, lub mało trafnych źródeł wiedzy, ja chcę żeby ten poradnik był najlepszy, jeśli masz sugestię to na dole strony proszę zostaw komentarz z opinią.

Od dłuższego czasu myślałem nad zebraniem całej wiedzy w jednym miejscu. Chciałem stworzyć kompendium wiedzy na temat kryptowalut tak, aby na ciągle powtarzające się pytania znajomych i widzów mojego kanału, móc po prostu odsyłać do tego tekstu.

W tekście tym starałem się zamieścić odpowiedź na każdą z możliwych kwestii tak, aby po przeczytaniu całości (co zajmie Ci ok. 60 minut) mieć kompletną wiedzę, pozwalającą na świadome inwestowanie na rynku kryptowalut.

Poznasz wskaźniki, które sprawią, że ze swoimi inwestycjami będziesz czuł się na tym rynku nieporównywalnie pewnie i nawet jako nowa osoba na tym rynku, zdobędziesz ogromną przewagę nad resztą nowych graczy.

Tym samym zrozumiesz, że kryptowaluty, to nie hazard, a przyszłościowe aktywa, w które umiejętna inwestycja daje wyższe zwroty niż jakiekolwiek inne aktywa istniejące na świecie. Żaden rynek dotychczas nie był w stanie dorównać rynku kryptowalut.

Dlaczego Bitcoin ma jakąkolwiek wartość?

Na wstępie zaznaczę, iż w pierwszej części tekstu będziemy odnosić się tylko do Bitcoina. Niemniej jednak ostatecznie dowiesz się także jak inwestować w altcoiny.

Zanim jednak przejdziemy stricte do altcoinów, musisz dowiedzieć się od czego zależy cena samego Bitcoina. Jest tak dlatego, że cena Bitcoina ma bezpośredni wpływ na cenę wszystkich altcoinów.

Dokładniejszy opis tej korelacji pomiędzy Bitcoinem, a altcoinami znajdziesz w dalszej części tego tekstu.

Wiele osób nie rozumie, z jakiego powodu Bitcoin jest tak dużo warty. Dlaczego ktoś miałby płacić kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych za jakieś wirtualne cyferki, lub internetowe pieniążki?

Żeby to zrozumieć, musimy zdać sobie sprawę, że wartość pieniędzy, z których korzystamy na co dzień, również jest umowna. W rzeczywistości całkiem śmiało, można stwierdzić, że dolary, złotówki czy jakakolwiek inna waluta na świecie także jest nic niewarta.

Dlaczego?

Aby coś miało wartość, to coś musi istnieć w skończonej ilości oraz być trudne do zdobycia. Takim dobrem służącym do handlu i jednocześnie spełniającym te wymagania było przez bardzo długi czas złoto.

Złoto nadal spełnia te wymagania, ale raczej nie wykorzystuje się go do handlu na co dzień.

Jako że złoto samo w sobie jest ciężkie i trudne w transporcie, w pewnym momencie pomyślano, aby przechowywać je w banku, a w zamian otrzymywać potwierdzenie ile złota zdeponowaliśmy.

Tym potwierdzeniem były dolary. W każdej chwili można było przyjść do banku i wymienić je z powrotem na złoto tam zdeponowane.

W momencie kiedy ktoś chciał dokonać zakupu, po prostu płacił gotówką, a osoba, która ją otrzymywała, miała świadomość, że w każdej chwili może wymienić ją z powrotem na złoto w banku.

Był to bardzo dobry system. Gotówki było tyle, ile złota, tymczasem złoto było (i nadal jest) trudno dostępne. Nie jesteśmy w stanie znaleźć go na ulicy. Niestety w 1971 roku prezydent Richard Nixon ogłosił, że od tej pory zawiesza możliwość wymiany dolara na złoto.

Co to w praktyce oznacza?

Skoro teraz nie możemy wymienić dolarów na złoto tzn., że banki tego złota po prostu nie mają. Z kolei jeśli są dolary, a nie ma złota, aby je pokryć tzn., że dolary te zostały wydrukowane “z powietrza”.

Przykład w małej skali

  • Załóżmy, że w obiegu jest $1000.
  • Państwo posiada $500.
  • Obywatele posiadają pozostałe $500.
  • Do kupienia jest tylko 100 produktów w cenie $10 za sztukę.

W momencie kiedy dolary miałyby pokrycie w złocie, państwo mogłoby kupić $500/$10 = 50 sztuk produktu, a obywatele dokładnie tyle samo.

Tymczasem…

Jeśli pieniądze nie mają pokrycia w złocie, to państwo gdy potrzebuje pieniędzy, po prostu drukuje kolejne $200.

Jak teraz wygląda kalkulacja?

  • W obiegu mamy $1200.
  • Państwo posiada $700.
  • Obywatele nadal posiadają $500.
  • Do kupienia nadal jest 100 produktów.

Tak więc państwo może kupić $700/$10 = 70 produktów.

Z kolei obywatele mogą kupić $500/$10 = 50 produktów.

Już coś przestaje się zgadzać, bo produktów mamy tylko 100, a jeśli chcielibyśmy wykorzystać wszystkie pieniądze, jakie mamy w obiegu, to moglibyśmy kupić aż 120 produktów.

W takim razie są dwie opcje:

  1. Państwo kupuje produkty za pieniądze wydrukowane z powietrza. Produktów zaczyna brakować na rynku, a więc obywatele już nie są w stanie ich dostać. Tym samym $200, które posiadają obywatele, staje się bezużyteczne, bo nic nie da się za nie kupić.
  2. Właściciel produktów stwierdza, że skoro jest tak duże zainteresowanie, to podwyższy cenę do $12.

W takim razie państwo może kupić $700/$12 = ~58 produktów.

Z kolei obywatele mogą kupić $500/$12 = ~42 produktów.

Jak widzisz przez to, że państwo wydrukowało $200 z powietrza, teraz jest w stanie kupić 8 produktów więcej, a obywatele 8 produktów mniej. W ten sposób państwo zabrało Twoje pieniądze, nawet nie dotykając Twojego portfela.

Co więcej, to rządy tworząc inflację dewaluują swój dług publiczny. A wydrukowane pieniądze są z reguły pompowane w aktywa takie jak akcje, oraz rynek nieruchomości. W ten sposób tworzy się większa przepaść między majętnymi ludźmi, a klasą średnią i niższą. Stąd między innymi bierze się powiedzenie, że „bogaci się bogacą, a biedni biednieją”.

Przykładem kraju z inflacją, która poszła aż za daleko, jest Wenezuela. W sklepach praktycznie nie ma tam żadnych produktów, a jeśli są, to tak drogie, że miesiąc pracy pozwala na zakup jedzenia, które wystarcza na 2 dni. Pieniądze stały się tak bezużyteczne, że ludzie plotą z nich koszyki i wianki. Dosłownie tak robią!

Co to ma do Bitcoina?

Najprostsza, wolnorynkowa odpowiedź na pytanie „Dlaczego Bitcoin posiada jakąkolwiek wartość”, to: ponieważ tak uznają uczestnicy rynku. Wartość – zgodnie z tym argumentem – jest subiektywna. Jeśli ludzie przeznaczają na BTC swe ciężko zarobione złotówki, euro czy dolary to tym samym pokazują, że kryptowaluta jest czymś cennym (i wierzą, że stanie się jeszcze cenniejsza).

Inne wytłumaczenie to „kolekcjonerska” wartość Bitcoina. BTC jest bowiem ciekawym, rzadkim przedmiotem, pożądanym też jako symbol statusu. Jego wartość jest większa niż zapis cyfr, podobnie jak wartość kartki z autografem słynnego zmarłego pisarza jest nieporównywalnie wyższa niż cena papieru, na której ten autograf się znajduje.

Niemniej istotne wytłumaczenie mówi o tym, że za Bitcoinem stoi ogromna sieć komputerów wykorzystujących energię do weryfikowania transakcji. Ich moc obliczeniowa służy sprawdzaniu ich poprawności. To wszystko zapewnia wyjątkowe bezpieczeństwo sieci blockchain i stanowi część odpowiedzi na pytanie, dlaczego Bitcoin ma jakąkolwiek rynkową wartość.

Mianowicie Bitcoin jest zaprogramowany tak, że jego ilość w obiegu jest z góry ograniczona i wynosi TYLKO 21 mln sztuk. Co więcej, raz na 4 lata następuje tzw. Halving, co oznacza, że co 4 lata nagroda dla osób kopiących Bitcoiny jest dwa razy mniejsza.

Bitcoina można porównać do wirtualnego złota. W przypadku złota im dłużej się je wydobywa, tym trudniej znaleźć nowe złoża. Tym samym wydobycie jest droższe, a cena rośnie. Taki sam cel ma Halving w przypadku Bitcoina.

Dzięki tym dwóm czynnikom otrzymujemy dobro, które jest idealne jak złoto, ponieważ coraz trudniej jest je wydobywać oraz jego ilość jest ograniczona (maksymalnie można wydobyć 21 mln sztuk).

Dodatkowo tego dobra nikt nie może nam nigdy zabrać, ponieważ nie trzymamy go w domu, a w zdecentralizowanej sieci podtrzymywanej przez komputery górników.

Jedyny sposób na utratę Bitcoinów, to sytuacja, w której na całym świecie zostaje wyłączony prąd.

Jednak wtedy cały system by się załamał i tym samym nie byłbyś w stanie wybrać swoich środków nawet ze standardowego banku.

Klikając >tutaj< przeniesiesz się na giełdę, gdzie możesz kupić swoje pierwsze kryptowaluty.

Co to jest zdecentralizowana sieć?

Wartość sieci zdecentralizowanej jest taka, że nie ma jednej osoby, która nią rządzi. Nikt nie może nagle przyjść i nakazać, aby dodać do sieci dodatkowe 1 mln Bitcoinów.

Tak jak robią to rządy wszystkich państw na świecie.

Wszystko jest już zaprogramowane, kod jest ogólnie dostępny i nikt nie może nagle sam z siebie tego zmienić.

W przypadku instytucji scentralizowanych jak banki, korporacje lub państwa, nad wszystkim czuwa grono kilku osób, którzy jednym kliknięciem myszki mogą sprawić, że będziesz miał 0 zł na koncie.

Oczywiście nie robią tego (przynajmniej na razie), ale jest to możliwe w scentralizowanych sieciach. W zdecentralizowanych jak BTC nigdy nie będzie to możliwe.

Alternatywa dla oficjalnego systemu finansowego.

Jeszcze istotniejszy okazuje się fakt, że Bitcoin jest alternatywą dla skompromitowanego oficjalnego systemu finansowego.

Systemu opartego na kreacji pieniądza przez bank centralny, nieustannej inflacji i wsparciu rządów dla nierzetelnych banków i korporacji.

Zacznijmy od odrobiny historii największej gospodarki świata: Stanów Zjednoczonych. W 1971 roku jednostronną decyzją prezydenta USA Richarda Nixona USA zdecydowały się odejść od standardu złota. Od tej pory Rezerwa Federalna (amerykański bank centralny; popularny „Fed”) nie musiała już wymieniać dolarów na złoto nawet na żądanie innych państw. Ułatwiło to zwiększanie podaży pieniądza przez „Fed”.

W efekcie spadła wartość dolara, a wśród grup szczególnie poszkodowanych znaleźli się zatrudnieni na etatach. Otrzymywali bowiem na papierze te same pensje, lecz ich siłę nabywczą pochłaniała inflacja.

Produktywność i wynagrodzenie rosły w równym tempie w okresie od 1948 do początku lat 70. XX wieku. Od tej pory wzrost produktywności nie nadążał już za wzrostem inflacji. Decyzja o odrzuceniu standardu złota wiąże się też z gwałtownym spadkiem udziału realnych płac w całości produkcji ekonomicznej. Dane ekonomiczne pokazują też powiązanie między odejściem od standardu złota w USA, a spadkiem poziomu oszczędności, wzrostem cen domów, bańkami cenowymi na giełdzie, nasileniem spekulacji, a nawet odejściem od tradycyjnych wartości etycznych i wzrostem konsumpcjonizmu.

Tę pierwszą kwestię (spadek poziomu oszczędności) dobrze obrazuje poniższa grafika, ukazująca spadek oszczędności netto w stosunku do PKB w Stanach Zjednoczonych.

Odejście od standardu złota umożliwiło też zwiększanie ilości pieniądza w obiegu, które w ostatnich latach przybrało postać wręcz monstrualną. Wszak w marcu 2020 bilans amerykańskiej Rezerwy Federalnej wynosił 4,2 biliony (miliony milionów) dolarów, by wiosną 2022 zbliżyć się do poziomu 9 bilionów. Od tej pory wskutek ograniczenia skupu pieniądza oraz podwyższania stóp procentowych bilans nieznacznie spadł. Wciąż jednak pod koniec września 2022 roku znajduje się on na poziomie 8,8 biliona USD. Dobrze unaocznia to poniższa grafika.

Społeczeństwo powoli zdaje sobie sprawę, że Rezerwa Federalna może niemal do woli kreować pozbawiony pokrycia w złocie pieniądz i tym samym obniżać jego wartość. Podobna zależność dotyczy innych krajów, w których również obowiązuje system „pustego pieniądza”. W efekcie inflacja staje się poważnym problemem zarówno w USA, jak i w krajach europejskich, w tym w Polsce. Na przykład według szybkiego szacunku GUS za wrzesień 2022 ceny w Polsce zwiększyły o 17,2% rocznie. To najszybszy wzrost od 25 lat.

Wobec tego coraz mniej osób ufa oficjalnym, rządowym walutom fiducjarnym, co zwiększa prawdopodobieństwo globalnej adopcji kryptowalut.

Kliknij „Next”, aby przejść dalej.

2. Co to jest zdecentralizowana sieć?

Leave A Comment

Related Posts