Na wstępie zaznaczam, że tekst ten nie jest poradą inwestycyjną. Wszystkie informacje w nim zawarte są to moje subiektywne przemyślenia na temat rynku kryptowalut.

Tekst ten jest w 100% darmowy.

Stworzyłem to Kompendium Wiedzy z pomocą inwestorów o długoletnim doświadczeniu i absurdalnymi wynikami na rynku kryptowalut. Nasze zyski wynikają z analiz na podstawie wiedzy, którą tutaj zebraliśmy.

Łącznie wydałem 5-cyfrowe kwoty na różne kursy i poradniki, w większości się nie opłacało, a z tych co było warto to wyjąłem najważniejsze kwestie i tutaj wstawiłem.

Czyli, to co przeczytasz tutaj jest wynikiem osobistych doświadczeń, sukcesów, wniosków z porażek, oraz wiedzy zawartej  w przeróżnych kursach, oraz doświadczeń inwestorów.

Skonstruowałem ten tekst jako jedna, spójna całość, dlatego uważam, że najwięcej będziesz mógł wyciągnąć wiedzy z całości (wszystkich jego części), bo jej elementy się łączą w jedno i pozwolą o wiele więcej zarobić. W internecie jest dużo słabo, lub mało trafnych źródeł wiedzy, ja chcę żeby ten poradnik był najlepszy, jeśli masz sugestię to na dole strony proszę zostaw komentarz z opinią.

Od dłuższego czasu myślałem nad zebraniem całej wiedzy w jednym miejscu. Chciałem stworzyć kompendium wiedzy na temat kryptowalut tak, aby na ciągle powtarzające się pytania znajomych i widzów mojego kanału, móc po prostu odsyłać do tego tekstu.

W tekście tym starałem się zamieścić odpowiedź na każdą z możliwych kwestii tak, aby po przeczytaniu całości (co zajmie Ci ok. 60 minut) mieć kompletną wiedzę, pozwalającą na świadome inwestowanie na rynku kryptowalut. 

Poznasz wskaźniki, które sprawią, że ze swoimi inwestycjami będziesz czuł się na tym rynku nieporównywalnie pewnie i nawet jako nowa osoba na tym rynku, zdobędziesz ogromną przewagę nad resztą nowych graczy.

Tym samym zrozumiesz, że kryptowaluty, to nie hazard, a przyszłościowe aktywa, w które umiejętna inwestycja daje wyższe zwroty niż jakiekolwiek inne aktywa istniejące na świecie. Żaden rynek dotychczas nie był w stanie dorównać rynku kryptowalut.

Dlaczego Bitcoin ma jakąkolwiek wartość?

Na wstępie zaznaczę, iż w pierwszej części tekstu będziemy odnosić się tylko do Bitcoina. Niemniej jednak ostatecznie dowiesz się także jak inwestować w altcoiny.

Zanim jednak przejdziemy stricte do altcoinów, musisz dowiedzieć się od czego zależy cena samego Bitcoina. Jest tak dlatego, że cena Bitcoina ma bezpośredni wpływ na cenę wszystkich altcoinów.

Dokładniejszy opis tej korelacji pomiędzy Bitcoinem, a altcoinami znajdziesz w dalszej części tego tekstu.

Wiele osób nie rozumie, z jakiego powodu Bitcoin jest tak dużo warty. Dlaczego ktoś miałby płacić kwoty rzędu kilkuset tysięcy złotych za jakieś wirtualne cyferki, lub internetowe pieniążki?

Żeby to zrozumieć, musimy zdać sobie sprawę, że wartość pieniędzy, z których korzystamy na co dzień, również jest umowna. W rzeczywistości całkiem śmiało, można stwierdzić, że dolary, złotówki czy jakakolwiek inna waluta na świecie także jest nic niewarta. 

Dlaczego?

Aby coś miało wartość, to coś musi istnieć w skończonej ilości oraz być trudne do zdobycia. Takim dobrem służącym do handlu i jednocześnie spełniającym te wymagania było przez bardzo długi czas złoto.

Złoto nadal spełnia te wymagania, ale raczej nie wykorzystuje się go do handlu na co dzień.

Jako że złoto samo w sobie jest ciężkie i trudne w transporcie, w pewnym momencie pomyślano, aby przechowywać je w banku, a w zamian otrzymywać potwierdzenie ile złota zdeponowaliśmy. 

Tym potwierdzeniem były dolary. W każdej chwili można było przyjść do banku i wymienić je z powrotem na złoto tam zdeponowane.

W momencie kiedy ktoś chciał dokonać zakupu, po prostu płacił gotówką, a osoba, która ją otrzymywała, miała świadomość, że w każdej chwili może wymienić ją z powrotem na złoto w banku.

Był to bardzo dobry system. Gotówki było tyle, ile złota, tymczasem złoto było (i nadal jest) trudno dostępne. 

Nie jesteśmy w stanie znaleźć go na ulicy.

Niestety w 1971 roku prezydent Richard Nixon ogłosił, że od tej pory zawiesza możliwość wymiany dolara na złoto.

Co to w praktyce oznacza?

Skoro teraz nie możemy wymienić dolarów na złoto tzn., że banki tego złota po prostu nie mają. Z kolei jeśli są dolary, a nie ma złota, aby je pokryć tzn., że dolary te zostały wydrukowane “z powietrza”.

Przykład w małej skali

 • Załóżmy, że w obiegu jest $1000.
 • Państwo posiada $500.
 • Obywatele posiadają pozostałe $500.
 • Do kupienia jest tylko 100 produktów w cenie $10 za sztukę. 

W momencie kiedy dolary miałyby pokrycie w złocie, państwo mogłoby kupić $500/$10 = 50 sztuk produktu, a obywatele dokładnie tyle samo. 

Tymczasem…

Jeśli pieniądze nie mają pokrycia w złocie, to państwo gdy potrzebuje pieniędzy, po prostu drukuje kolejne $200.

Jak teraz wygląda kalkulacja?

 • W obiegu mamy $1200.
 • Państwo posiada $700.
 • Obywatele nadal posiadają $500.
 • Do kupienia nadal jest 100 produktów.

Tak więc państwo może kupić $700/$10 = 70 produktów.

Z kolei obywatele mogą kupić $500/$10 = 50 produktów.

Już coś przestaje się zgadzać, bo produktów mamy tylko 100, a jeśli chcielibyśmy wykorzystać wszystkie pieniądze, jakie mamy w obiegu, to moglibyśmy kupić aż 120 produktów.

W takim razie są dwie opcje:

 1. Państwo kupuje produkty za pieniądze wydrukowane z powietrza. Produktów zaczyna brakować na rynku, a więc obywatele już nie są w stanie ich dostać. Tym samym $200, które posiadają obywatele, staje się bezużyteczne, bo nic nie da się za nie kupić.
 2. Właściciel produktów stwierdza, że skoro jest tak duże zainteresowanie, to podwyższy cenę do $12.

W takim razie państwo może kupić $700/$12 = ~58 produktów.

Z kolei obywatele mogą kupić $500/$12 = ~42 produktów.

Jak widzisz przez to, że państwo wydrukowało $200 z powietrza, teraz jest w stanie kupić 8 produktów więcej, a obywatele 8 produktów mniej. W ten sposób państwo zabrało Twoje pieniądze, nawet nie dotykając Twojego portfela.

Co więcej, to rządy tworząc inflację dewaluują swój dług publiczny. A wydrukowane pieniądze są z reguły pompowane w aktywa takie jak akcje, oraz rynek nieruchomości. W ten sposób tworzy się większa przepaść między majętnymi ludźmi, a klasą średnią i niższą. Stąd między innymi bierze się powiedzenie, że „bogaci się bogacą, a biedni biednieją”.

Przykładem kraju z inflacją, która poszła aż za daleko, jest Wenezuela. W sklepach praktycznie nie ma tam żadnych produktów, a jeśli są, to tak drogie, że miesiąc pracy pozwala na zakup jedzenia, które wystarcza na 2 dni. Pieniądze stały się tak bezużyteczne, że ludzie plotą z nich koszyki i wianki. Dosłownie tak robią!

Co to ma do Bitcoina?

Najprostsza, wolnorynkowa odpowiedź na pytanie „Dlaczego Bitcoin posiada jakąkolwiek wartość”, to: ponieważ tak uznają uczestnicy rynku. Wartość – zgodnie z tym argumentem – jest subiektywna. Jeśli ludzie przeznaczają na BTC swe ciężko zarobione złotówki, euro czy dolary to tym samym pokazują, że kryptowaluta jest czymś cennym (i wierzą, że stanie się jeszcze cenniejsza).


Inne wytłumaczenie to „kolekcjonerska” wartość Bitcoina. BTC jest bowiem ciekawym, rzadkim przedmiotem, pożądanym też jako symbol statusu. Jego wartość jest większa niż zapis cyfr, podobnie jak wartość kartki z autografem słynnego zmarłego pisarza jest nieporównywalnie wyższa niż cena papieru, na której ten autograf się znajduje.

Niemniej istotne wytłumaczenie mówi o tym, że za Bitcoinem stoi ogromna sieć komputerów wykorzystujących energię do weryfikowania transakcji. Ich moc obliczeniowa służy sprawdzaniu ich poprawności. To wszystko zapewnia wyjątkowe bezpieczeństwo sieci blockchain i stanowi część odpowiedzi na pytanie, dlaczego Bitcoin ma jakąkolwiek rynkową wartość.

Mianowicie Bitcoin jest zaprogramowany tak, że jego ilość w obiegu jest z góry ograniczona i wynosi TYLKO 21 mln sztuk. Co więcej, raz na 4 lata następuje tzw. Halving, co oznacza, że co 4 lata nagroda dla osób kopiących Bitcoiny jest dwa razy mniejsza.

Bitcoina można porównać do wirtualnego złota. W przypadku złota im dłużej się je wydobywa, tym trudniej znaleźć nowe złoża. Tym samym wydobycie jest droższe, a cena rośnie. Taki sam cel ma Halving w przypadku Bitcoina. 

Dzięki tym dwóm czynnikom otrzymujemy dobro, które jest idealne jak złoto, ponieważ coraz trudniej jest je wydobywać oraz jego ilość jest ograniczona (maksymalnie można wydobyć 21 mln sztuk). 

Dodatkowo tego dobra nikt nie może nam nigdy zabrać, ponieważ nie trzymamy go w domu, a w zdecentralizowanej sieci podtrzymywanej przez komputery górników.

Jedyny sposób na utratę Bitcoinów, to sytuacja, w której na całym świecie zostaje wyłączony prad.

Jednak wtedy cały system by się załamał i tym samym nie byłbyś w stanie wybrać swoich środków nawet ze standardowego banku.

Co to jest zdecentralizowana sieć?

Wartość sieci zdecentralizowanej jest taka, że nie ma jednej osoby, która nią rządzi. Nikt nie może nagle przyjść i nakazać, aby dodać do sieci dodatkowe 1 mln Bitcoinów.

Tak jak robią to rządy wszystkich państw na świecie.

Wszystko jest już zaprogramowane, kod jest ogólnie dostępny i nikt nie może nagle sam z siebie tego zmienić.

W przypadku instytucji scentralizowanych jak banki, korporacje lub państwa, nad wszystkim czuwa grono kilku osób, którzy jednym kliknięciem myszki mogą sprawić, że będziesz miał 0 zł na koncie. 

Oczywiście nie robią tego (przynajmniej na razie), ale jest to możliwe w scentralizowanych sieciach. W zdecentralizowanych jak BTC nigdy nie będzie to możliwe.

Alternatywa dla oficjalnego systemu finansowego.


Jeszcze istotniejszy okazuje się fakt, że Bitcoin jest alternatywą dla skompromitowanego oficjalnego systemu finansowego.

Systemu opartego na kreacji pieniądza przez bank centralny, nieustannej inflacji i wsparciu rządów dla nierzetelnych banków i korporacji.


Zacznijmy od odrobiny historii największej gospodarki świata: Stanów Zjednoczonych. W 1971 roku jednostronną decyzją prezydenta USA Richarda Nixona USA zdecydowały się odejść od standardu złota. Od tej pory Rezerwa Federalna (amerykański bank centralny; popularny „Fed”) nie musiała już wymieniać dolarów na złoto nawet na żądanie innych państw. Ułatwiło to zwiększanie podaży pieniądza przez „Fed”.

W efekcie spadła wartość dolara, a wśród grup szczególnie poszkodowanych znaleźli się zatrudnieni na etatach. Otrzymywali bowiem na papierze te same pensje, lecz ich siłę nabywczą pochłaniała inflacja.


Produktywność i wynagrodzenie rosły w równym tempie w okresie od 1948 do początku lat 70. XX wieku. Od tej pory wzrost produktywności nie nadążał już za wzrostem inflacji. Decyzja o odrzuceniu standardu złota wiąże się też z gwałtownym spadkiem udziału realnych płac w całości produkcji ekonomicznej. Dane ekonomiczne pokazują też powiązanie między odejściem od standardu złota w USA, a spadkiem poziomu oszczędności, wzrostem cen domów, bańkami cenowymi na giełdzie, nasileniem spekulacji, a nawet odejściem od tradycyjnych wartości etycznych i wzrostem konsumpcjonizmu.

Tę pierwszą kwestię (spadek poziomu oszczędności) dobrze obrazuje poniższa grafika, ukazująca spadek oszczędności netto w stosunku do PKB w Stanach Zjednoczonych.

Odejście od standardu złota umożliwiło też zwiększanie ilości pieniądza w obiegu, które w ostatnich latach przybrało postać wręcz monstrualną. Wszak w marcu 2020 bilans amerykańskiej Rezerwy Federalnej wynosił 4,2 biliony (miliony milionów) dolarów, by wiosną 2022 zbliżyć się do poziomu 9 bilionów. Od tej pory wskutek ograniczenia skupu pieniądza oraz podwyższania stóp procentowych bilans nieznacznie spadł. Wciąż jednak pod koniec września 2022 roku znajduje się on na poziomie 8,8 biliona USD. Dobrze unaocznia to poniższa grafika.

 

Społeczeństwo powoli zdaje sobie sprawę, że Rezerwa Federalna może niemal do woli kreować pozbawiony pokrycia w złocie pieniądz i tym samym obniżać jego wartość. Podobna zależność dotyczy innych krajów, w których również obowiązuje system „pustego pieniądza”. W efekcie inflacja staje się poważnym problemem zarówno w USA, jak i w krajach europejskich, w tym w Polsce. Na przykład według szybkiego szacunku GUS za wrzesień 2022 ceny w Polsce zwiększyły o 17,2% rocznie. To najszybszy wzrost od 25 lat.

Wobec tego coraz mniej osób ufa oficjalnym, rządowym walutom fiducjarnym, co zwiększa prawdopodobieństwo globalnej adopcji kryptowalut.

Bitcoin – bunt przeciw dolarowi


Bitcoin powstał w kontekście kryzysu finansowego 2007-08 i nie było to dziełem przypadku.

Krach stanowił bowiem skutek nieetycznych praktyk ówczesnych banków i agencji ratingowych. Wypuszczały one obligacje zabezpieczone kredytami hipotecznymi niskiej jakości (udzielanych osobom o niedostatecznej zdolności do ich spłaty). Gdy Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe, kredytobiorcy przestali spłacać zobowiązania, a oparte na nich obligacje stały się niewypłacalne. W efekcie zbankrutował czołowy bank inwestycyjny świata – Lehman Brothers.


Jednak inne gigantyczne instytucje finansowe uznano za „zbyt duże, by upaść” i przekazano im wysoką pomoc finansową. Rząd dofinansował znajdujące się w opałach, wskutek własnych nieetycznych praktyk, banki kwotą 750 miliardów złotych, obciążając tym samym amerykańskich podatników.


Gdy jedni protestowali, a inni pisali pełne oburzenia manifesty ideologiczne, tajemniczy Satoshi Nakamoto pracował nad alternatywą dla skompromitowanego systemu. To dzięki niemu w 2009 roku powstał Bitcoin, którego idea polegała na ominięciu pośrednictwa rządu i banków przy tworzeniu oraz przesyłaniu waluty. Wbudowany w niego mechanizm gwarantuje też, że nigdy nie będzie więcej niż 21 milionów „sztuk” BTC, a większość z nich – jak pokazuje poniższa grafika – jest już wydobyta.

 

Pikanterii dodawał fakt, że cyfrowe aktywo powstawało w okolicach wyborów prezydenckich w USA z 2008 roku. Powstanie BTC stanowiło zatem akt inteligentnej rebelii przeciw dolarowi i amerykańskiemu systemowi finansowemu.

Inaczej mówiąc, Bitcoin jest środkowym palcem skierowanym do walut fiducjarnych, oraz absurdalnych polityk monetarnych i fiskalnych.

Popularne powiedzenie „bezpieczne jak w banku” traci na znaczeniu.

Coraz częściej bowiem zdarzają się sytuacje pozbawiania deponentów dostępu do ich funduszy. Dochodzi do tego w różnych częściach świata. Szczególnie wyrazisty jest przykład Libanu. Od prawie dwóch lat jego bank centralny uniemożliwia dostęp deponentom do ich dolarów. Tymczasem wobec hiperinflacji, w amerykańskiej walucie otrzymuje pensje i przechowuje
oszczędności wielu Libańczyków.

Jednak już w 2020 roku libański bank centralny zdecydował się zamrozić fundusze mieszkańcom bliskowschodniego kraju. Rozwiązanie
to mimo pozorów zastosowania prawa przypomina pospolitą kradzież.

Ta kontrola kapitału prowadzi do zubożenia coraz szerszych grup osób. Trudno się więc dziwić, że w niektórych przypadkach dochodzi do dramatycznych sytuacji. Na przykład w sierpniu 2022 roku Bassam al-Sheikh Hussein chciał, by bank centralny umożliwił mu
użycie oszczędności w wysokości 210 tysięcy dolarów. Potrzebował ich do opłacenia rachunków w szpitalu za operację ojca.
Mężczyzna w akcie desperacji wszedł do oddziału jednego z banków centralnych i uczynił  zakładników z pracujących w nim ludzi.

Przedstawiciel banku zaproponował mu 10 tysięcy dolarów, a gdy usłyszał odmowę – 30 tysięcy. To jednak jedynie jedna siódma potrzebnej
Libańczykowi kwoty. Dlatego też mężczyzna ponownie odmówił, a przed nadejściem nocy poddał się policjantom. W efekcie nie odzyskał nawet części własnych funduszy.

Absurdem jest, że do działań stosowanych przez terrorystów musiał uciekać się normalny obywatel pragnący po prostu dostępu do swoich pieniędzy. W tym przypadku to bank okazał się złodziejem. Wbrew pozorom takie sytuacje nie występują tylko w krajach uznawanych przez nas za „egzotyczne”.

Jeszcze bowiem w 2013 roku Międzynarodowy Fundusz Walutowy w zamian za udzielenie pomocy Cyprowi zażądał podatku nałożonego na depozyty. W efekcie na posiadaczy oszczędności przekraczających 100 000 euro nałożono 9,9 procent wprowadzonej daniny.

Ta sytuacja okazała się manifestacją głównej użyteczności Bitcoina. Poniżej znajdziesz fragment z artykułu CNN o tej sytuacji:

„The price of one bitcoin has popped 87% since Cyprus began discussing tapping deposits as part of the bailout by the EU and IMF. Bitcoins now trade at $88 each, up from $47 on March 16, 2013, according to data from Mt. Gox, the currency’s main trading exchange. That compares with just 5 cents per bitcoin in mid-July 2010, when Mt. Gox first started tracking prices.”

Z kolei latem 2015 roku rząd Grecji wprowadził limit wypłat z bankomatów i zamknął tymczasowo oddziały banków. Ograniczył także internetowe przelewy zagraniczne, uniemożliwiając przesyłanie pieniędzy poza kraj.

Te przypadki jasno pokazują, że środki powierzone przez nas bankom nie są w pełni bezpieczne. Istnieje możliwość ich konfiskaty w sytuacji kryzysu.

Wówczas uprzywilejowane stają się instytucje zbyt duże, by upaść (ang. too big to fail), a prawem własności deponentów nikt się nie przejmuje.

Dlatego też warto rozważyć alternatywne rozwiązanie zabezpieczenia swoich środków – przechowywanie ich w Bitcoinie. Pozwala to na zachowanie całkowitej niezależności od systemu bankowego, wciąż podatnego na kryzysy i nadużycia.

Właściciel BTC sam jest własnym bankiem, osobiście dba o bezpieczeństwo środków. Dzięki temu nie jest skazany na łaskę i niełaskę finansowych gigantów.

Czy można stworzyć drugiego Bitcoina?

Tak. Kod Bitcoina jest ogólnie dostępny i każdy może stworzyć swojego Bitcoina. 

Problem w tym, że nikt nie będzie z niego korzystał. 

Czy można stworzyć drugiego Facebooka?

Oczywiście! Jeśli ktoś jest doświadczonym programistą, to najważniejsze funkcjonalności jest w stanie odwzorować nawet w ciągu tygodnia pracy. Pytanie kto będzie z tej platformy korzystał? Najtrudniejsza praca do wykonania, to pozyskanie milionów użytkowników, a nie samo zaprogramowanie platformy Facebooka.

To samo tyczy się wszystkich alternatyw do Bitcoina. Można je stworzyć, ale nikt nie będzie z nich korzystał, a tym samym będą kompletnie bezwartościowe

W przypadku metali występuje ten sam mechanizm. Nie możesz wziąć kawałka losowego metalu i powiedzieć, że jest on warty tyle, co złoto, bo też się świeci. Na całym świecie przyjęło się, że złoto ma wartość i żadna inna świecąca się alternatywa nie zostanie przyjęta.

O co chodzi w cyklach Bitcoina?

Halving, o którym wspominałem wcześniej definiuje 4-letnie cykle Bitcoina. Zapewne niejednokrotnie słyszałeś, że bańka na Bitcoinie pękła i zmierza on do zera. 

Mianowicie pęka ona regularnie co 4 lata. Pękła w 2013 roku, w 2017 roku i prawdopodobnie pęknie na przełomie 2021 i 2022 roku. Później pokaże Ci wskaźniki “on chain”, które pomogą Ci określić kiedy mniej więcej może się to stać.

Cykle charakteryzują się tym, że chwilę przed Halvingiem cena zaczyna powoli rosnąć, a zaraz po Halvingu znacząco przyśpiesza i jest to moment, w którym znajdujemy się w pełnoprawnej hossie.

Halvingi Bitcoina

Hossa trwa około 1.5 roku od momentu Halvingu. Ostatni Halving miał miejsce 18 Maja 2020 roku. W związku z tym szacuje się, iż aktualna hosssa w 2021 roku powinna zakończyć się pod koniec 2021 roku.

Następny Halving będzie 16 Marca 2024 roku.

Co dzieje się na koniec hossy?

Zgadza się… Bańka pęka, a wszyscy po raz kolejny wieszczą koniec Bitcoina, ponieważ nie znają cykliczności tego rynku i wydaje im się, że coś może rosnąć w nieskończoność. Otóż nie. 

Nie ma takiej możliwości, aby wszyscy byli na plusie non stop. Raz na 4 lata następuje reset w postaci pęknięcia bańki i cały cykl zaczyna się od początku. 

Co więcej, nawet na klasycznych rynkach akcji występują takie cykle, które zazwyczaj trwają 10 lat, ale to nie temat na ten artykuł.

Warto zwrócić uwagę, że koniec hossy, to nie przelewki i Bitcoin spada wtedy średnio o 83%! 

Jednak gra jest warta świeczki, ponieważ gdybyś kupił 1 Bitcoina w 2013 roku kiedy kosztował $100, czyli 379 zł, miałbyś teraz około $60 000 (dnia 04.05.2021 r.), czyli 227 508 zł. Co więcej, nie musiałbyś w tym czasie nic robić. Wystarczyło po prostu kupić i trzymać. Nie musiałeś go nawet sprzedawać co 4 lata pod koniec hossy.

To chyba jasno pokazuje, że Bitcoin mimo tego, iż ludzie regularnie wieszczą jego koniec (nie rozumiejąc jego cykliczności), rośnie w długim terminie,  jak żadne inne aktywa.

Większość osób twierdzi, że i tak sprzedałoby Bitcoina mając, choć minimalny zysk i musiałoby o nim zapomnieć, żeby faktycznie tak dużo zarobić. Dzisiaj na szczęście mamy narzędzia, które z ogromną dokładnością pokazują nam kiedy możemy spodziewać się pęknięcia bańki, tak, aby sprzedać swoje kryptowaluty blisko szczytu (bo nigdy nie trafimy idealnie w szczyt) i być w stanie odkupić je po standardowym spadku o blisko 83%.

Ciekawostka. Wiem, że 2013 rok jest dość odległy, dlatego podam bliższy przykład. Gdybyś kupił Bitcoina w marcu 2020 roku kiedy kosztował $3000 za kwotę 1000 zł – miałbyś teraz (04.05.2021) 20 000 zł. Czyli aż 20 razy więcej. A to jeszcze nie jest koniec hossy!

Gdybyś zainwestował 50 000 zł – miałbyś już 1 000 000 zł.

Rynki finansowe są w znacznej mierze uzależnione od instynktów chciwości i strachu.

Chciwość polega na kupowaniu aktywów finansowych na górce. Inwestor kieruje się przekonaniem, że skoro cena aktywa rosła do tej pory, to prawdopodobnie rosnąć będzie nadal.

Do tego dochodzi tak zwany efekt FOMO (ang. fear of missing out). Polega on na niechęci do pozostawania na uboczu w sytuacji, gdy inni zyskują. Niestety taka mentalność prowadzi do strat. Żadne aktywo nie rośnie bowiem w nieskończoność.

Korekta, a także bessa pozostają wpisane w rynki finansowe – zarówno te tradycyjne, jak i kryptowalutowe. Dlatego też kierujący się chciwością i efektem FOMO inwestor często kupuje blisko samego szczytu, by następnie zanotować straty.

Jeśli zaś chodzi o strach – znaczna część inwestorów dąży do ucieczki, gdy cena rynkowa danego waloru spada. Tak jest również w przypadku Bitcoina. Jego spadki mogą budzić przerażenie, gdyż niekiedy bessa na BTC prowadzi do potencjlanej  utraty ponad 80 procent kapitału.

Osoby, które nie zdążyły sprzedać na górce, licząc na dalsze wzrosty, łatwo padają ofiarą rozczarowania, a następnie strachu. Początkowo wierzą jeszcze w możliwość szybkiego powrotu hossy. Gdy jednak kurs spada nadal, wpadają w panikę i wyprzedają. Niestety
często czynią to w okolicy dołka, gdy właśnie należałoby nabyć aktywo.

Psychologia rynków wyjaśnia fakt, że choć Bitcoin od swego powstania wygenerował gigantyczne wzrosty, wielu niecierpliwych, kierujących się chciwością i strachem inwestorów poniosło straty. Wszystko dlatego, że weszli i wyszli z rynku w nieodpowiednim momencie.

Badania naukowe pokazują, że 39% wszystkich nowych środków wpływających do funduszy inwestycyjnych trafia do 10% tych, które w poprzednim roku uzyskały najlepszą stopę zwrotu . Tymczasem, o ile niekiedy trend trwa nadal, to kiedyś musi się skończyć.
Dlatego też często największe zyski przynosi nie (zazwyczaj spóźniona) pogoń za trendem, lecz nabywanie dobrych aktywów w atrakcyjnej cenie.

To samo dotyczy Bitcoina – by odnieść ponadprzeciętne zyski najlepiej kupić go wtedy, gdy wypadnie z łask. Dlatego też zrozumienie charakterystycznego dla Bitcoina mechanizmu cykliczności pozwoli Ci na postępowanie odwrotne do postępowania większości.

Dzięki niemu oprzesz decyzje na racjonalnych przesłankach i wiedzy dotyczącej funkcjonowania tej kryptowaluty. W efekcie otrzymasz szansę na osiągniecie lepszych wyników od większości inwestorów i spekulantów.

Stock to Flow Model

Biorąc pod uwagę wspomniane Halvingi powstał tzw. Stock to flow model.

Wykres znajdziesz na stronie: https://www.lookintobitcoin.com/charts/stock-to-flow-model.

Model stock to flow pokazuje, ile lat – jeśli pozostawimy produkcję na dotychczasowym poziomie – potrzeba do osiągnięcia obecnej ilości Bitcoinów. Uzyskujemy go poprzez podzielenie obecnego zapasu Bitcoina przez jego roczną produkcję. Im wyższa liczba, tym
więcej lat potrzebować będziemy, by ponownie wyprodukować tyle Bitcoinów, ile jest obecnie.

Oznacza to, że im wyższa liczba, tym Bitcoin trudniejszy do pozyskania. Zgodnie z prawem podaży, tym wyższa powinna być jego cena.

Wszak – przy innych warunkach niezmienionych – im rzadsze dobro, tym więcej ono kosztuje.

Matematycznie można to zapisać SF = stock/flow, czyli Stock to Flow = zapas/roczna produkcja. Łatwo to zrozumieć na przykładzie złota.

Obecnie dostępnych na świecie jest 185 000 ton metrycznych. Roczne wydobycie to 3 000 ton metrycznych. Gdy podstawimy
dane do wzoru uzyskujemy następujące liczby:

185 000/3 000 = ok. 62 (lat).

Aby więc ponownie wydobyć tyle złota, ile obecnie znajduje się w obiegu potrzeba aż 62 lat. W przypadku złota spodziewamy się, że liczba ta pozostanie w miarę stała w kolejnych latach. Tymczasem w przypadku Bitcoina może to ulec zmianie. Dzieje się tak, ponieważ
mamy tu do czynienia z regularnymi „halvingami”.

Halving oznacza, że co 4 lata nagroda za wydobycie nowego Bitcoina przez górników BTC maleje o połowę. Oznacza to, że spodziewana liczba wydobywanych nowych jednostek tej kryptowaluty będzie coraz mniejsza.

Po halvingu w 2020 roku stock to flow wynosi 52. Z kolei w 2024 roku wskaźnik ten wyniesie 113, przekraczając wskaźnik dla złota. Model stock to flow jest jedną z prób przewidzenia przyszłej ceny BTC. Im wyższy, tym większa szansa na wzrost kursu BTC.

Jednak nie zawsze się on sprawdza (czego przykładem jest ostatnia hossa).

Po najechaniu na wykres zobaczysz datę oraz cenę w dolarach mówiącą ile Bitcoin powinien kosztować w danym dniu – także w przyszłości. Jak widzisz cena Bitcoina podąża za tym modelem, a więc jest on bardzo miarodajny.

Na dole znajdziesz mniejszy wykres, który pokazuje czy aktualna cena realna jest poniżej tej wynikającej z modelu (kolor zielony) czy też cena jest powyżej wyceny z modelu (kolor czerwony).

W skrócie jeśli prawa część małego wykresu jest aktualnie na zielono, to Bitcoin jest niedowartościowany.

Z kolei jeśli jest na czerwono, to znaczy, że na ten dzień jest za drogi i może nas czekać korekta.

Pamiętaj, że cena wynikająca z modelu zwiększa się z dnia na dzień, a więc dzisiaj Bitcoin może być przewartościowany, ale jeśli poczekamy kilka dni, to jego cena może stać się adekwatna do tej wynikającej z modelu.

Bitcoin i jego korelacje


Bitcoin w zamyśle twórców miał być aktywem niezależnym od tradycyjnych rynków.

Jednak wraz ze wzrostem popularności, przyciągnął zainteresowanie szerszych grup inwestorów i spekulantów. W efekcie eksperci obserwują w ostatnim czasie jego pozytywną korelację z amerykańskimi akcjami technologicznymi i negatywną korelacją z indeksem dolara (DXY).


Na początek warto zdefiniować pojęcia. Korelacja oznacza wzajemną zależność między dwoma zmiennymi. Nieco upraszczając: w przypadku rynków, jeśli cena aktywa A idzie zazwyczaj w górę w tym samym czasie co cena aktywa B, mówimy o dodatniej korelacji. W przypadku, gdy aktywo A rośnie, gdy aktywo B tanieje (lub odwrotnie) – mówimy o korelacji ujemnej.
Warto pamiętać, że korelacja nie dowodzi jeszcze związku przyczynowo-skutkowego. Może bowiem stanowić dzieło przypadku lub wynikać z wpływu jeszcze trzeciego czynnika. Często jednak dzięki logicznemu myśleniu możemy dojść do wniosku, że w danym przypadku związek przyczynowo-skutkowy jest prawdopodobny.


Przechodząc do Bitcoina – widzimy, że niepewne środowisko geopolityczne związane choćby z wojną na Ukrainie nie sprzyja jego kursowi. Wywołuje bowiem nerwowość na rynkach i dążenie do wyprzedaży większości aktywów. W obliczu zwiększonego ryzyka, rynek szuka schronienia w walorach uznawanych za „bezpieczne”. Takimi są zaś tradycyjnie złoto, frank szwajcarski i – szczególnie – amerykański dolar. Z kolei aktywa uznawane za ryzykowne (jak Bitcoin) odnotowują straty.

Kursowi Bitcoina nie sprzyja też podnoszenie stóp procentowych, skutkujące zmniejszeniem ilości rządowego pieniądza w obiegu. Zasadniczo bowiem im dobro rzadkie, tym cenniejsze (prawo popytu). Jeśli zatem na przykład amerykańska Rezerwa Federalna podnosi stopy procentowe, to dolar staje się bardziej wartościowy. W efekcie inne aktywa (jak Bitcoin), odnotowują względem niego spadki. Zatem choć inflacja sama w sobie nie jest powiązana ze spadkiem wartości BTC (a może być wręcz przeciwnie), to podnoszenie stóp procentowych już temu kursowi szkodzi. Do niedawna mówiło się, że Bitcoin jest „dzieckiem niskich stóp procentowych”, w aktualnych czasach mamy okazję obserwować jak BTC zachowa się w mniej sprzyjających warunkach.

Zarówno więc niepewność związana z wojną, jak i podnoszenie stóp procentowych przez Fed prowadzą do umocnienia dolara i osłabienia BTC. Dlatego też indeks dolara, mierzący siłę amerykańskiej waluty w stosunku do sześciu innych głównych walut od początku 2022 roku gwałtowne wzrósł, podczas gdy Bitcoin stracił w tym czasie niemal połowę rynkowej wyceny. Widzimy zatem zależność – im silniejszy indeks dolara, tym słabszy Bitcoin i odwrotnie. Wiele wskazuje na to, że nie jest to przypadek.


Bitcoin, a S&P 500 i akcje technologiczne.


Korelacja między Bitcoinem, a rynkiem dużych spółek amerykańskich (S&P 500) nie od początku była czymś oczywistym. Niemniej współzależność pojawiła się jednak przynajmniej w ostatnim kwartale 2021 roku i utrzymuje się w 2022 roku. Od 26 września 2021 do 26 września 2022 roku Bitcoin spadł o ok. 55 %; podczas gdy S&P500 – o ok. 17%.


Obserwujemy także korelację Bitcoina ze zdominowanym przez akcje technologiczne indeksem NASDAQ Composite. W omawianym okresie ten ostatni potaniał o 27,4%.
Widzimy zatem dwie prawidłowości w tym okresie. Po pierwsze, Bitcoin pozostaje skorelowany z amerykańskim szerokim rynkiem, a także z akcjami technologicznymi. Po drugie, reaguje około 2-krotnie gwałtowniej.

Bitcoin, a złoto.


Inną ciekawą zależnością jest korelacja (a w zasadzie jej brak) między BTC a złotem.


Jak zauważają Dirk G. Baur i Lai Honang w opublikowanym na łamach „Journal of Behavioral and Experimental Finance” (grudzień 2021) artykule „The Bitcoin gold correlation puzzle”: Bitcoin jest regularnie uznawany za nowe złoto, cyfrowe złoto lub złoto 2.0. Jeśli rzeczywiście Bitcoin przypomina złoto, to korelacja zysków Bitcoina i złota powinna okazać się pozytywna. Oszacowaliśmy korelację dwóch aktywów na przestrzeni czasu […] i znaleźliśmy niemal zerową korelację, co kłóci się z głoszonym podobieństwem (między Bitcoinem, a złotem – przyp. tłum.).
Zdaniem naukowców, jednym z wytłumaczeń tego faktu jest pozorność podobieństwa między BTC a królewskim metalem. Alternatywnym wyjaśnieniem jest natomiast wpływ innych czynników, które zmniejszają rzeczywistą korelację. Na przykład inwestorzy mogą sprzedawać złoto, po to by kupić Bitcoina (efekt substytucji) lub kupować Bitcoina, by nadążyć za kapitalizacją rynkową złota. W tym przypadku dalsze badania mogą rzucić więcej światła na ten frapujący problem.

 

 

Gdzie obserwować wykres Bitcoina?

Najlepsze i najbardziej przejrzyste wykresy znajdziemy na stronie: https://pl.tradingview.com/chart.

Po uruchomieniu powyższej strony klikamy na parę walutową w lewym górnym rogu:

Tradingview - wybierz parę walutową

Po czym wpisujemy w wyszukiwarkę „BTCUSD” i wybieramy pierwszą pozycję od góry.

Tradingview - wyszukiwanie symboli

Jak odróżnić korektę od końca hossy?

Warto pamiętać, że korekta nie oznacza końca hossy. W przypadku rynków akcji za korektę przyjęło się uznawać spadek o min. 10% od szczytu, a za bessę – o min. 20% od szczytu. Również w przypadku BTC należy odróżnić korektę od znacznie silniejszej i
bardziej długotrwałej bessy. Więcej o tym napiszemy później.

Za każdym razem kiedy nastąpi korekta, gdzie się nie obejrzysz, będziesz widział wysyp panikarzy, którzy będą wieścić koniec Bitcoina. 

Jest tak dlatego, że nie mają oni podstawowej wiedzy na temat tego rynku, a ich inwestycje opierają się na… No właśnie, trudno powiedzieć na czym. Wygląda na to, że większość osób inwestuje na takiej samej zasadzie jak postawienie na czerwone/czarne pole na ruletce w kasynie. 

Nie opierają się na żadnych wskaźnikach i kupują tylko dlatego, że cena rośnie. Zazwyczaj zakup ten jest realizowany na lokalnym szczycie, po czym następuje korekta o 20-38%, a oni sprzedają na dołku, wieszcząc całemu światu, że TO KONIEC!

Z kolei wyedukowani inwestorzy w tym momencie dokupują więcej kryptowalut w myśl zasady: “Bądź chciwy, gdy inni się boją, bój się gdy inni są chciwi”.

Generalnie początkujący inwestorzy wolą inwestować kiedy wszystko rośnie i przez 2 dni cieszyć się zyskami, po to, żeby później cały miesiąc płakać, że są na stracie, bo następuje korekta. Rozsądniej jest jednak kupić gdy wszystko spada i przez dwa dni widzieć straty (bo nigdy nie wycelujemy w idealny dołek), a następnie przez miesiąc cieszyć się zyskami.

Zanim przejdziemy dalej, warto spojrzeć na wykres, pokazujący jak wyglądały korekty w czasie hossy w 2017 roku.

Korekty na Bitcoinie

Oczywiście za każdym razem kiedy była tego rodzaju korekta o 38%, wieszczony był koniec Bitcoina. Z kolei doświadczeni inwestorzy wykorzystywali te momenty jako okazje do zakupów.

No więc jak odróżnić czy to koniec, czy też kolejna okazja do zakupów?

Postaram się przedstawić Ci tyle darmowych wykresów na ile jest to możliwe. Niestety nie wszystkie są dostępne za darmo. Część z nich znajdziemy na: https://studio.glassnode.com w abonamencie w wysokości 150 zł/mies.

Jeśli masz do zainwestowania kwoty powyżej 5 tysięcy zł, może warto zastanowić się nad abonamentem. Z kolei jeśli masz zamiar inwestować niższe kwoty, to oczywiście taki abonament mija się z celem. Jakby nie było, bez problemu poradzisz sobie, korzystając tylko z darmowych narzędzi.

Przejdźmy więc do jednej z najważniejszych sekcji.

Wskaźniki on-chain

Inwestowanie w Bitcoin kojarzy się niektórym z działalnością pod wpływem emocji i bez wsparcia obiektywnej wiedzy. Tak jednak być nie musi.

W rzeczywistości wskaźniki z łańcucha bloków – tak zwane dane on-chain pokazują niezwykle istotne informacje dotyczące sytuacji na rynku. Te dane z łańcucha bloków (sieci blockchain) dają dostęp do wiedzy niemożliwej do uzyskania na tradycyjnych rynkach finansowych.

Dane te są publicznie dostępne, lecz niewiele osób o nich wie. Tymczasem korzystanie z nich może dać Ci przewagę nad przeciętnym inwestorem. Dlatego poznanie konkretnych wskaźników jest bardzo istotne. Omówimy je również w kolejnych częściach tego materiału. Dzięki danym on chain jesteśmy w stanie sprawdzić, czy to już czas na sprzedaż, lub zakup naszych kryptowalut.

NUPL

Wskaźnik ten znajdziesz na darmowej stronie: https://www.lookintobitcoin.com/charts/relative-unrealized-profit–loss.

NUPL (czerwona linia) pokazuje czy rynek jako całość jest aktualnie na proficie, czy stracie. Czarna linia, to po prostu cena 1 BTC.

Wartości poniżej 0% (Capitulation) oznaczają, że gdyby wszyscy aktualni posiadacze Bitcoina, sprzedali go po aktualnej cenie, to byliby stratni. Oznacza to, że większość osób na rynku kupiła Bitcoina po wyższej cenie i teraz są na stracie.

Na wykresie cenowym oznacza to dołki i dobry moment na zakup. 

Weźmy jednak pod uwagę, że cena zmierza do koloru zielonego dopiero w czasie bessy. Jeśli ktoś chce wejść w czasie hossy w 2021 roku, to będzie musiał dokonać zakupu na wyższych poziomach. W następnych rozdziałach opiszę kiedy to robić.

Zwróć uwagę, że historycznie w momencie kiedy czerwona linia przekraczała wartość 80%, a więc wchodziła nawet minimalnie na różowe pole oznaczające “Euforię”, oznaczało to koniec hossy (w 2013 oraz 2017 roku).

Mówi się, iż w 2013 roku wystąpił tzw. “double top” lub “fake top”. Oznacza to, że wszystkie wskaźniki pokazywały koniec hossy, a w rzeczywistości nastąpiła jedynie bardzo głęboka korekta o 67%. W tym samym roku rozpoczęły się ponowne wzrosty i dopiero gdy NUPL wszedł na poziom euforii po raz drugi, rozpoczęła się pełnoprawna bessa trwająca aż do kolejnego Halvingu.

Niezależnie od tego czy wejście w poziom euforii będzie oznaczało koniec hossy, czy głębszą korektę – warto w tym momencie ewakuować się z rynku, aby nie ponieść dużych strat.

Warto również mieć na uwadze fakt, że dostęp do tych metryk mają wszyscy. A więc górnicy, oraz grube ryby które mają znaczący wpływ na rynek mogą zacząć „zrzucać swoje torby” na osoby czekające na idealne wybicie poziomu euforii. Co więcej, to z pewnością znajdzie się garstka ludzi, która będzie czuła się komfortowo przy realizacji zysku na poziomie „Belief / Denial”. 

Znasz zatem już pierwszy wskaźnik. W skrócie: jeśli widzisz, że weszliśmy na różową strefę, to warto realizować zyski, bo jest bardzo prawdopodobne, że czeka nas koniec hossy.

MVRV Z-Score

Wskaźnik ten znajdziesz pod adresem: https://www.lookintobitcoin.com/charts/mvrv-zscore

Najpierw opiszę pewne kwestie:

 • Market Cap – jest to cena 1 BTC pomnożona przez ilość BTC w obiegu (kapitalizacja rynkowa)
 • Realized Cap – to cena 1 BTC w momencie ostatniego przesunięcia pomnożona przez ilość BTC w obiegu.
 • Ostatnie przesunięcie – załóżmy, że wysłałeś do znajomego 1 BTC w momencie kiedy był warty $10 000. Znajomy nie wysyłał tego BTC nigdzie dalej i nadal jest na tym samym portfelu. Cena w momencie ostatniego przesunięcia będzie w tym przypadku oznaczała kwotę $10 000, bo ostatni raz kiedy Bitcoin wylądował na ten portfel, kosztował on właśnie $10 000.

Wykres ten pokazuję różnicę aktualnego Market Cap i Realized Cap. 

Im wyższa wartość, tym więcej Bitcoinów jest przesyłanych w tym momencie pomiędzy portfelami, a to oznacza, że coraz więcej osób kupuje i sprzedaje swoje Bitcoiny, zamiast trzymać je długoterminowo.

Jeśli chwilę się zastanowić, to łatwo dojść do wniosku, że długoterminowi inwestorzy trzymają Bitcoina w ryzach. Oni widzieli już spadki o 40%, a niektórzy nawet o 90%. Co jeśli osoby zaznajomione z rynkiem sprzedadzą swoje Bitcoiny początkującym, którzy nie mają doświadczenia i nie wiedzą, jak zmienny jest to rynek? 

Oczywiście zaczyna się wielka wyprzedaż, ponieważ nowi inwestorzy boją się spadków nawet o 5%. Coraz to więcej nowych inwestorów zaczyna sprzedawać ze strachu. Część sprzeda po spadku o 5%, kolejni o 10% i tak rozpoczyna się lawina.

Tylko długoterminowi i świadomi inwestorzy mogliby zatrzymać spadki, nie panikując i nadal trzymając Bitcoina. Z tym że oni sprzedali go już na górce tym nowym… 

Tym sposobem rozpoczyna się bessa, a czerwona linia na MVRV Z-Score zmierza w kierunku zielonej strefy. Gdy do niej dojdziemy, możemy mówić o okazji do zakupu. Dojście do tej linii oznacza, że większość nowych inwestorów pozbyła się już swoich Bitcoinów. Na rynku zostali praktycznie sami starzy wyjadacze, którym nawet na myśl nie przychodzi, aby sprzedać swoje Bitcoiny oraz inwestorzy, którzy sprzedali na górce i odkupili na dołku od tych niedoświadczonych.

Z kolei jeśli zwrócisz uwagę na momenty, kiedy czerwona linia była powyżej różowej strefy – mamy wtedy do czynienia ze szczytem hossy. Są to momenty, kiedy większość BTC na rynku posiadają nowe osoby i warto w tym momencie się ewakuować, bo najprawdopodobniej lada moment rozpocznie się bessa.

Reserve Risk

Wykres znajdziesz tutaj: https://www.lookintobitcoin.com/charts/reserve-risk

Tutaj głównie zwracamy uwagę na mały wykres na dole.

Wskaźnik ten pokazuje stosunek ryzyka do zysku na podstawie zaufania do Bitcoina przez inwestorów długoterminowych. Jest to bardzo podobny wskaźnik do MVRV Z-Score. Im dłużej inwestorzy trzymają swoje kryptowaluty na portfelu bez ich przenoszenia, tym czerwona linia jest bliżej niskich poziomów (na zielonej strefie).

W skrócie zielone poziomy są idealnymi poziomami do kupna w czasie bessy. Natomiast różowe poziomy idealnymi poziomami do sprzedaży w czasie hossy.

Po tym wykresie widać, że MVRV Z-Score nie wybił szczytu z hossy 2021/22. Mimo to wszedł na zielone pole w trakcie bessy. W związku z tym, przy szukaniu szczytów Bitcoina na kolejnej hossie, ja osobiście nie będę wyczekiwał aż wejdziemy w różowe pole.

Pokażę tobie lepsze metryki do wyznaczania szczytów. 

 

aSOPR

ASOPR

Jest to wskaźnik, który niestety jest dostępny tylko w płatnej subskrypcji (możesz go zobaczyć za darmo, ale tylko dane historyczne): https://studio.glassnode.com/metrics?a=BTC&m=indicators.SoprAdjusted&resolution=24h

Jak już wspominałem. Jeśli inwestujesz małym kapitałem, raczej nie kupuj dostępu (przynajmniej póki nie pomnożysz tej kwoty). Z kolei jeśli masz zamiar zainwestować większe pieniądze, to myślę, że warto zainwestować w to narzędzie, ponieważ 150 zł w skali miesiąca nie jest wygórowaną kwotą, w stosunku do zwrotów, jakie daje ten rynek w czasie hossy. Na Glassnode są też wszystkie inne wskaźniki, które opisywałem.

Najważniejsza w tym wskaźniku jest czarna pozioma linia wyznaczająca poziom 1. 

Jeśli pomarańczowa linia znajduje się powyżej poziomu 1 (czarna pozioma linia), to większość rynku w tym momencie sprzedaje Bitcoiny z zyskiem.

Z kolei jeśli linia jest poniżej poziomu 1, to większość rynku sprzedaje Bitcoiny ze stratą.

W czasie bessy pomarańczowa linia jest przez większość czasu poniżej poziomu 1.

W czasie hossy pomarańczowa linia jest przez większość czasu powyżej poziomu 1.

aSOPR służy nam do określenia dwóch rzeczy:

Odwrócenie trendu

Jeśli mamy bessę, to jak wspominałem, pomarańczowa linia przez większość czasu znajduje się pod poziomem 1, a większość ludzi sprzedaje ze stratą. Wtedy też pomarańczowa linia odbija się od dołu czarnej poziomej linii.

ASOPR w czasie bessy

Jest tak dlatego, że w momencie kiedy aSOPR dochodzi od dołu do poziomu 1, to większość ludzi nagle jest ze swoją inwestycją na zero lub na minimalnym plusie i natychmiast sprzedają swoje kryptowaluty. Mają oni bowiem świadomość, że jest bessa i cieszą się, że udało im się wyciągnąć przynajmniej to, co zainwestowali. Tym samym cena Bitcoina spada, a pomarańczowa linia z powrotem zmierza ku dołowi.

Jednak w momencie kiedy aSOPR dochodzi od dołu do poziomu 1, a cena Bitcoina nie zaczyna spadać, oznacza to, że może to być moment rozpoczęcia hossy.

Skoro cena nie spada, to znaczy, że większość rynku już nie akceptuje tego, aby wyjść na zero. Wszyscy czują, że cena będzie dalej rosła i wolą nie sprzedawać, tylko poczekać na większy wzrost. Tym samym pomarańczowa linia przechodzi nad punkt 1 i zaczyna się faza hossy.

W czasie hossy pomarańczowa linia przez większość czasu znajduje się ponad czarną poziomą linią, co oznacza, że większość osób sprzedaje Bitcoiny z zyskiem. Jeśli pomarańczowa linia dochodzi do poziomu 1 od góry (czyli większość rynku zaczyna być na zero), to natychmiast odbijamy się z powrotem do góry.

ASOPR w czasie hossy

Jest tak dlatego, że większość rynku uważa, że jest hossa i nie mają najmniejszego zamiaru sprzedawać Bitcoinów będąc na zero. W końcu skoro jest hossa, to wolą poczekać aż cena urośnie tak, aby sprzedać z zyskiem.

Jednak w momencie kiedy aSOPR dochodzi do poziomu 1 od góry, a cena Bitcoina nie zaczyna rosnąć, możemy mieć do czynienia z przejściem w fazę bessy. Oznacza to, że większość rynku akceptuje to, że są na zero lub na lekkiej stracie. Inwestorzy tak bardzo boją się dalszych spadków i pęknięcia bańki, że mimo wszystko sprzedają. W ten sposób pomarańczowa linia przechodzi ponownie do dolnych rejonów i rozpoczyna się faza bessy.

Lokalne dołki

W czasie hossy niejednokrotnie aSOPR się resetuje, a więc dotyka punktu 1, aby odbić się ponownie w górę. 

Jeśli pozostałe omówione wskaźniki (NUPL/MZVR-Z Score/Reserve Risk) nie wskazują na koniec hossy, a aSOPR prawie dotyka lub dotknął poziomu 1 (czarnej poziomej linii), to jest to idealny moment do zakupu. 

Oznacza to, że średnio rynek wyprzedał się z zyskiem i teraz ludzie musieliby zaakceptować sprzedaż ze stratą. Oczywiście nie robią tego, bo inne wskaźniki wskazują, że nadal trwa hossa. W związku z tym nie ma chętnych do sprzedaży, więc cena przestaje spadać.

Jeśli kupisz swoje BTC w tym momencie – brawo! Najprawdopodobniej rynek zacznie lada moment (w ciągu kilku dni) odreagowywać i agresywnie rosnąć, aby nadrobić swoje straty, a dla Ciebie będzie już generował ogromne zyski.

Czy już wiesz kiedy to tylko korekta, a kiedy koniec hossy?

Mając wiedzę, iż w przeszłości korekty na BTC wynosiły nawet po 39% i biorąc pod uwagę omówione tutaj wskaźniki – od teraz bez problemu będziesz w stanie odróżnić czy to korekta, czy też koniec hossy. Teraz śmiało możesz wykorzystywać tę wiedzę jako okazję do zakupów.

Większość ludzi na tym rynku zachowuje się w bardzo śmieszny sposób. W momencie kiedy wszystko rośnie, oni czekają na korektę. Z kolei kiedy korekta następuje Ci, zamiast wykorzystać okazję, na którą czekali, wolą po raz kolejny oznajmiać pęknięcie bańki :) Mam nadzieję, że te wskaźniki pozwolą Ci się stać świadomym inwestorem. 

Kryptowaluty to nie kasyno jak sądzi większość nieświadomych osób. Wskaźniki, które funkcjonują na tym rynku są dokładniejsze, niż na jakimkolwiek innym.

Kiedy kupować Bitcoina?

Oczywiście Bitcoina najlepiej kupować kiedy mamy bessę, a wskaźniki, o których wspomniałem, pokazują minima (są w zielonych strefach).

Niemniej jednak aktualnie mamy bessę i jak można było zauważyć na podanych wskaźnikach, jest to dobry moment na akumulację. Z kolei następna hossa czeka nas dopiero w okolicach 2025 roku.

Zapewne wolałbyś skorzystać jeszcze z tej bessy. Nadal jest duża szansa, aby zarobić 100% na samym Bitcoinie (piszę to 29.04.2021), a na altcoinach dużo więcej.

O altcoinach będzie osobna sekcja. Na początek skupmy się na Bitcoinie, bo jego zachowanie jest najważniejsze na całym rynku kryptowalut i ma on wpływ na wszystkie altcoiny.

Pierwsza i najważniejsza zasada. Nigdy nie kupuj na górce!

Pośpiech na tym rynku nie popłaca. Zawsze przed zakupem poczekaj na korektę, a kiedy ona nadejdzie, uśredniaj zakup!

O uśrednianiu będzie za chwilę.

Jednocześnie pamiętaj, jak bardzo zmienny jest to rynek. Korekta, to nie jest lekka redukcja ceny gdzieś na szczycie o 5%. Korekta to spadki o 20-40%.

To jest korekta:

Prawidłowa korekta

A nie to:

Nieprawidłowa korekta

Jeśli inwestujesz większe kwoty i możesz sobie pozwolić na abonament Glassnode, to w określeniu lokalnego dołka pomoże Ci wskaźnik aSOPR, o którym pisałem wyżej.

Uśrednianie zakupu

Moim osobistym podejściem do akumulacji kryptowalut, jest filtrowanie odpowiednich momentów wejścia na rynek na podstawie podanych wcześniej wskaźników, oraz czynników, o których mówię w kolejnych częściach. Nie skupuje regularnie co tydzień, czy co miesiąc. Ustawiam zlecenia kupna, lub sprzedaży na różnych poziomach cenowych, które wyznaczam dzięki Analizie Technicznej, danych on-chain, oraz Analizie Fundamentalnej. Tematy te poruszam w następnych częściach Kompendium.

Starajmy się nie inwestować całości kapitału, jaki posiadamy na raz. Załóżmy, że postanowiłeś zainwestować w kryptowaluty 1000 zł.

Jeśli BTC spadnie np. o 15%, to dokonaj zakupu za 50% tej kwoty, czyli 500 zł. 

Następnie poczekaj kilka dni. Często wtedy pojawia się konsolidacja ceny jak tutaj:

Konsolidacja

Jeśli cena pójdzie do góry, to super. Jesteś już w rynku i Twoje 500 zł zarabia. Pozostałe 500 zł zostaw na lepszą okazję i wrzuć je na Elastyczne Oszczędności (to taka lokata, o której napiszę później).

Z kolei jeśli cena poleci w dół o kolejne 10-15%, to jest to idealny moment na dokonanie zakupu za kolejne 50% kapitału.

Co dzięki temu zyskujesz?

Wyobraź sobie, że 1 BTC kosztuje 1000 zł i kupujesz go za całą kwotę, jaką posiadasz na inwestycję. Na następny dzień cena 1 BTC spada do 700 zł. 

Niestety. Masz stratę 300 zł. Teraz, żeby wyjść na zero, cena musi urosnąć z powrotem do 1000 zł. Dopiero kiedy będzie wynosić 1001 zł, Ty zarobisz swoją pierwszą złotówkę.

To teraz z uśrednianiem

Cena 1 BTC to 1000 zł, ale Ty kupujesz go tylko za połowę swojego kapitału, czyli 500 zł.

BTC jest podzielne do 8 miejsc po przecinku. Możesz kupić nawet 0.00000001 BTC.

Cena 1 BTC spada do 700 zł. Jednak w tym momencie Ty wykorzystujesz swoje drugie 500 zł i kupujesz BTC po niższej cenie.

Tak więc średnia cena, za jaką kupiłeś BTC, wynosi: (1000 zł + 700 zł)/2 = 850 zł.

Bez uśredniania ceny, żeby odrobić spadek i być “na zero”, cena musiałaby wrócić do 1000 zł.

Dzięki uśrednianiu “na zero” jesteś już w momencie kiedy cena urośnie z 700 zł do 850 zł. Z kolei gdy dojdzie do 1000 zł, Ty masz już 150 zł zysku.

Jak widzisz, tak prosty zabieg sprawił, że jesteś zabezpieczony.

 1. Jeśli cena zaczyna rosnąć. Super! Masz już zainwestowane 500 zł i możesz cieszyć się zyskami.
 2. Jeśli cena zaczyna spadać, Ty inwestujesz kolejne 500 zł, uśredniając cenę i tylko niewielkie odbicie z powrotem w górę sprawia, że już jesteś na zero, a zaraz potem generujesz zysk.

Podatki od kryptowalut

W większości krajów na świecie podatek od kryptowalut jest rozliczany na podobnej zasadzie. 

Mianowicie obowiązek podatkowy występuje dopiero w momencie sprzedaży kryptowalut na waluty FIAT, czyli waluty fiducjarne. Są to waluty, którymi posługujemy się na co dzień, tj. PLN, EUR, USD, GBP itd.

W Polsce podatek od zysku wynosi 19% i rozlicza się go w PIT na początku następnego roku, za rok poprzedni. Tak więc podatek za kryptowaluty sprzedane w 2021 roku, zapłacisz dopiero po rozliczeniu się na początku 2022 roku.

Załóżmy, że kupiłeś kryptowaluty za kwotę 1000 zł. Następnie sprzedałeś je za dokładnie taką samą kwotę.

Czy musisz płacić podatek? 

Nie. Podatek płacimy tylko od zysku, który uzyskaliśmy. W tym przypadku kupiłeś kryptowaluty za 1000 zł i sprzedałeś je za 1000 zł, a więc nie wygenerowałeś żadnego zysku.

Teraz załóżmy, że kupiłeś kryptowaluty za 1000 zł i sprzedałeś je za 5000 zł. 

Od jakiej kwoty zapłacisz podatek? 

Podatek płaci się jedynie od zysku. W związku z tym, że sprzedałeś kryptowaluty za 5000 zł, ale najpierw kupiłeś je za 1000 zł, podatek zapłacisz od różnicy, a więc 5000 zł – 1000 zł = 4000 zł. Od kwoty 4000 zł zapłacisz 19% podatku.

Teraz najważniejsze!

Masz obowiązek podatkowy TYLKO I WYŁĄCZNIE jeśli sprzedasz swoje kryptowaluty i dostaniesz w zamian złotówki, dolary, funty lub jakąkolwiek inną walutę. W innym przypadku NIE PŁACISZ żadnego podatku.

Więc może warto spróbować nie sprzedawać kryptowalut wcale? 

No, ale jak to… Przecież kryptowaluty są zmienne, bańka pęknie i wszystko stracę.

Z pomocą przychodzą Stable coiny.

Stable coins

Są to kryptowaluty, których wartość wynosi zawsze 1 do 1 do dolara.

Po co korzystać ze Stable coinów?

Jak już pisałem, w niemal każdym kraju na świecie obowiązek podatkowy istnieje dopiero w momencie zamiany kryptowalut na normalne waluty.

W związku z tym, zamiast sprzedawać swoje kryptowaluty i otrzymać za nie dolary lub złotówki, możesz je sprzedać i otrzymać np. BUSD, które nadal jest kryptowalutą.

W ten sposób Twoje zyski są zabezpieczone, bo 1 BUSD zawsze jest wymienne na $1, a więc wartość tej kryptowaluty w ujęciu dolarowym nigdy się nie zmienia. 

Stąd nazwa: “Stable coin”, czyli “Stabilna moneta”. Stabilna, bo jej cena zawsze wynosi $1.

Jednocześnie nie występuje u Ciebie obowiązek podatkowy. Nawet jeśli sprzedasz swoje Bitcoiny za 1 000 000 BUSD, to nie zapłacisz od zysku ani złotówki podatku. 

Co jeśli nagle chciałbyś kupić sobie samochód za $100 000?

Żaden problem! W ciągu sekundy przy użyciu giełdy zamieniasz 100 000 BUSD na $100 000 i wypłacasz na normalne konto w banku. 

DOPIERO TERAZ zamieniłeś swoje kryptowaluty na normalną walutę i na początku następnego roku będziesz zmuszony zapłacić 19% podatku od zysku. Jednak tylko od kwoty $100 000. Twoje pozostałe 900 000 BUSD jest nadal w postaci kryptowalut i może czekać na to, aby ponownie je zainwestować w kolejnej hossie. 

Dokładniej to nie muszą leżec bezczynnie. Mogą zarabiać na Elastycznych Oszczędnościach, o czym napiszę później.

Najbardziej popularne Stable coiny to:

 • USDT
 • USDC
 • BUSD – stable coin giełdy Binance, na której polecam założyć konto i handlować kryptowalutami, ale o tym później.

Wszystkie z podanych powyżej stable coinów charakteryzuje dokładnie to samo:

 • 1 USDT = $1
 • 1 USDC = $1
 • 1 BUSD = $1

Oznacza to, że posiadając np. 100 BUSD, w każdej chwili możesz je wymienić na dokładnie prawdziwych $100.

Stablecoiny są dobrym sposobem na przechowanie wartości podczas bessy. Wymieniając typowe kryptowaluty na stablecoiny (lub odwrotnie) nie płacisz podatku.

Stablecoiny dzielą się na:

 zabezpieczone tradycyjnymi, bezpiecznymi aktywami (jak dolar amerykański);
 zabezpieczone innymi kryptowalutami;
 algorytmiczne.

Najbardziej popularne są te pierwsze, stąd omówimy je w pierwszej kolejności. Ich wartość powinna odpowiadać wartości dolara USA (w praktyce niekiedy zdarzają się niewielkie odchylenia kursu).

Choć najlepsze stablecoiny tego typu uchodzą za bezpieczne instrumenty, to nie obowiązują tu gwarancje depozytów bankowych. Same nie stanowią też prawnego środka płatniczego (choć mają pokrycie w prawnym środku płatniczym Stanów Zjednoczonych i jego ekwiwalentach).

Stablecoiny zabezpieczone innymi kryptowalutami to mniej znany rodzaj tego typu aktywów. Mało osób wie o ich istnieniu, gdyż celem stablecoinów jest zazwyczaj utrzymanie stabilności, która jest obecnie większa w przypadku głównych walut typu fiat niż krypto. Jednak stablecoin mający pokrycie w kryptowalucie może również – wbrew pozorom – służyć odzwierciedleniu ceny dolara. Przykład omówimy poniżej.

Jeszcze odmienny typ to stablecoiny algorytmiczne. Ich wartość jest utrzymywana w oparciu o algorytm, którego formuła ma zapewniać określony kurs. Dobry przykład to TerraUSD (UST).

BUSD (Binance USD) „to stablecoin zabezpieczony 1:1 w USD, zatwierdzony przez Departament Usług Finansowych Stanu Nowy Jork (NYDFS), wydany we współpracy z Paxos” 3 . Stworzony przez największą giełdę kryptowalut Binance i regulowany przez wspomnianego czołowego regulatora ostrożnościowego zapewnia najwyższy z możliwych poziomów ochrony konsumentów.

Zabezpieczeniem BUSD są w bezpieczne aktywa, takie jak dolar i uznawane za jego ekwiwalenty papiery wartościowe (obligacje amerykańskie). Binance podaje, że aktywa są „w pełni wyodrębnione”, co oznacza, że byłyby zwrócone klientom nawet w przypadku upadku instytucji powierniczej. BUSD jest dostępny na ponad 30 giełdach kryptowalutowych; a kapitalizacja rynkowa 26 października 2022 roku wynosi 21,6 miliarda dolarów, co czyni go jednym z największych stablecoinów.

USDC to stablecoin tworzony przez inną czołową giełdę kryptowalut – Coinbase.

Zapewnia ona, że „każdy USDC jest zabezpieczony jednym dolarem lub zasobem o odpowiedniej wartości godziwej, przechowywanym na kontach w amerykańskich regulowanych instytucjach finansowych”. Oznacza to, że również powinien być wymienialny do dolara w skali 1:1.

Warto pamiętać, że jest to token obsługiwany przez Ethereum (druga pod względem kapitalizacji kryptowaluta). Można go przechowywać w portfelu kompatybilnym z Ethereum, a więc na przykład z Coinbase. 26 października 2022 roku na rynku znajdowały się 43,8 miliarda USDC. USDC umożliwia wejście w posiadanie zasobów zabezpieczonych dolarami lub jego ekwiwalentami poprzez smartfon. Nie istnieje wymóg posiadania konta bankowego, co dla mieszkańców niektórych słabiej rozwiniętych krajów może stanowić problem. USD Coin
można też przelewać – na przykład do innych krajów – choć obowiązuje wówczas (stosunkowo niska) opłata.

USDT zwany także Tether uruchomiony w 2014 roku to pierwszy w dziejach stablecoin. Jego celem również jest odzwierciedlanie wartości dolara. Zdaniem twórcy tokeny USDT są w pełni pokryte przez rezerwy.

USDT można kupić nie tylko bezpośrednio za dolary, lecz również za euro, peso, funty i – w niektórych przypadkach – juany.
W 2021 roku twórcy Tethera stwierdzili, że jego pokrycie nie dotyczy wyłącznie gotówki, lecz może obejmować na przykład pożyczki. Te zaś nie są tak bezpiecznymi aktywami, jak dolar. Zresztą kwestia pełnego pokrycia USDT budziła liczne podejrzenia w środowisku. Zarzucano mu brak pokrycia i przejrzystości.

DAI. Twórcy DAI zdecydowali się właśnie na utrzymanie kursu jego wymiany 1:1 do dolara amerykańskiego. Jego zabezpieczeniem są inne kryptowaluty, jak Ethereum lub inne używające standardu ETH. Protokół DAI jest zaprogramowany tak, by zabezpieczenie to było odpowiednie i zapewniało wymianę 1:1 do dolara. Jednak w razie zamknięcia „systemu kredytowego” DAI lub jego aktualizacji klient może stanąć przed koniecznością przewalutowania DAI na Ethereum.

UST zostało utworzone przez Terraform Labs z Singapuru. Jego celem jest również odzwierciedlanie ceny dolara. Jednak ta kryptowaluta nie miała pokrycia w rezerwach gotówkowych.

Budzi to wątpliwości odnośnie do możliwości zachowania kursu 1:1 do USD w krótkim terminie. Chodzi zwłaszcza o sytuacje wysokiej zmienności (wahań) na rynkach finansowych. Obawy te okazały się uzasadnione. 11 maja 2022 roku cena omawianego stablecoina
spadła o ponad 60%. Wiązało się to z krachem na powiązanym z nim tokenie Luna, którego kurs tąpnął o 80 procent

Gdzie kupić Bitcoina?

Przez prawie 5 lat na rynku, wypróbowałem bardzo dużo giełd i platform.

Finalnie wylądowałem na giełdzie OKX i jestem w końcu usatysfakcjonowany ze swojego wyboru. Najniższe prowizje, duży wybór bardzo zyskownych altcoinów, oraz łatwy do poruszania układ strony przekonał mnie do siebie.

Do częstszego tradingu, oraz grania z dźwignią używam giełdę Bitget, oraz ByBit.

A największą giełdą na świecie jest: https://www.binance.com/pl

Konto na OKX będzie służyło do handlu spot. Giełda ta ma dostęp do prawie największej liczby altcoinów (o tym później) oraz najwięcej przydatnych funkcji. W dalszej części Kompendium dowiesz się jak zyskownie handlować na niższych okresach czasowych (dziennie, tygodniowo), niż miesiące lub lata.

Poświęć teraz chwilę czasu na założenie kont na OKX i Bitget. Wystarczy jedno kliknięcie w ich nazwę.

Do poniższej sekcji przejdź po założeniu konta na obu tych giełdach, ponieważ będziemy się do nich odnosić.

Jeśli założyłeś już konta na obu giełdach, to pokażę Ci jak dokonać zakupu na kilka różnych sposobów.

Ostatecznie dążymy do tego, aby zrobić depozyt, mieć swoje środki na giełdzie OKX (jeśli zamierzamy nimi obracać), ponieważ tam najłatwiej jest kupić Bitcoina, altcoiny i trzymać środki na lokacie.

Jak założyć konto?

Zanim będziesz mógł skorzystać z możliwości giełdy OKX, musisz przejść proces rejestracji. Link do rejestracji znajduje się >>TUTAJ<<. Możesz również wejść na główną stronę giełdy i wybrać z prawego górnego rogu opcję Zarejestruj się.

Do rejestracji możesz wykorzystać adres e-mail lub numer telefonu. Ustal hasło, a następnie potwierdź klikając Zarejestruj się. Możesz również skorzystać z opcji rejestracji przy pomocy konta Google lub Telegram. 

Następny krok to weryfikacja danych kontaktowych. Otrzymasz e-mail lub SMS z kodem, który musisz przepisać lub skopiować do odpowiedniej rubryki.

Weryfikacja tożsamości

Użytkownicy kryptowalut cenią sobie anonimowość. A na giełdzie OKX (jako jednej z niewielu), z większości funkcji można korzystać bez weryfikacji. Największe giełdy podlegają pod instytucje nadzorujące. A one zgodnie z polityką KYC (Know Your Customer) oraz AML (Anti-Money Laundering) wymagają weryfikowania użytkowników. Jeżeli chcesz korzystać z pełnych możliwości giełdy, obsługiwać zarówno kryptowaluty, jak i fiaty, to będziesz musiał przejść ten proces.

Proces możesz rozpocząć, klikając ikonę swojego profilu w prawym górnym rogu interfejsu, a następnie wybierając Weryfikacja.

Musisz wybrać rodzaj konta (indywidualne lub firmowe). Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlającymi się na ekranie. Będziesz musiał podać swoją narodowość, imię i nazwisko oraz dane dokumentu, którym chcesz się zweryfikować. W ten sposób uzyskasz poziom 1 weryfikacji.

Jeżeli chcesz otrzymać wyższy poziom weryfikacji, musisz podjąć dalsze działania. Przy pomocy kamery internetowej lub telefonu komórkowego będziesz musiał wysłać zdjęcie swojego dokumentu. W ten sposób zwiększasz możliwości swojego konta. Jednak, nie jest to wymagane w większości przypadków.

Jak kupić kryptowaluty za PLN, EUR itp. na giełdzie?

Skoro masz już konto, to teraz pora na wpłacenie środków. Bez nich nie będziesz mógł zawierać transakcji. Aby kupić kryptowaluty przy pomocy walut fiat, z górnego paska wybierz opcję Kup kryptowalutę. Po najechaniu kursorem na tę opcję rozwinie się menu. 

OKX oferuje aktualnie trzy różne metody zakupu kryptowalut. Możesz skorzystać z:

 • karty płatniczej (VISA, MasterCard);
 • handlu P2P;
 • stron trzecich oferujących płatność (Banxa, Simplex itp.)

Każda metoda związana jest z innymi prowizjami. Jeżeli przykładasz dużą uwagę do optymalizacji budżetu, musisz mieć to na uwadze. Prowizje są zmienne i często zależą od zewnętrznych operatorów (banków lub innych usługodawców), dlatego warto sprawdzić aktualne przed każdą transakcją.

Wpłata kartą płatniczą

Jeżeli jesteś osobą początkującą to najłatwiej dokonać płatności przy pomocy karty. Po wybraniu Kup za pomocą karty zostaniesz przeniesiony do odpowiedniego formularza. Wybierz walutę fiat, którą chcesz wykorzystać (domyślnie PLN) w rubryce Płacisz oraz kryptowalutę, którą chcesz kupić np. USDT, w rubryce Otrzymujesz. Następnie podaj ilość fiat, które chcesz przeznaczyć na zakup lub ilość krypto, którą chcesz otrzymać. Po uzupełnieniu jednej rubryki druga uzupełni się automatycznie na podstawie aktualnie obowiązującego kursu.

Potwierdź swoją decyzję przez przycisk Kup (nazwa krypto, którą wybrałeś). Pozostało już tylko sfinalizować transakcję zgodnie z instrukcjami, które wyświetlają się na ekranie. Metoda prosta, jednak z minusem w postaci prowizji, którą pobiera operator.

Wpłata przez operatorów płatności

Jeżeli chcesz, możesz wykorzystać zewnętrznych operatorów płatności. Proces jest analogiczny. Wybierasz, w jakiej walucie chcesz wpłacić środki. Od rodzaju wybranej waluty zależą też opcje, które będą dla Ciebie dostępne. Ustal również, jaką kryptowalutę chcesz kupić oraz podaj konkretne wartości w polu Płacisz i Otrzymujesz. Później wybierz usługodawcę spośród dostępnych opcji.

W przypadku płatności USD do Twojej dyspozycji jest:

 • Mercuryo
 • Banxa
 • Simplex
 • Coinfy

Po wyborze usługodawcy przejdź niżej, gdzie znajdziesz szczegóły transakcji. Sprawdź poprawność wartości, a następnie kliknij Zapłać. Sfinalizuj transakcję zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie.

Wpłata przez handel P2P

Ciekawą alternatywą jest wpłata przez P2P. W skrócie jest to zawarcie transakcji z innym użytkownikiem giełdy, na warunkach, które ustalicie. Plusem tego rozwiązania jest to, że możesz wykorzystać złotówki, a nawet zapłacić za kryptowaluty Blikiem.

Wybierz Handel P2P. Zostaniesz przeniesiony do odpowiedniego okna. Pierwszą czynnością jest ustalenie warunków transakcji. Ustaw opcję Kup, następnie wybierz kryptowalutę, którą chcesz nabyć i walutę fiat. Z rozwijanej listy wybierz metodę płatności, która Cię interesuje.

Poniżej znajdą się oferty, które spełniają Twoje warunki. Możesz wybrać jedną z dostępnych ofert lub sam przygotować ofertę kupna korzystając z opcji Utwórz reklamę. Jest to jednak opcja, którą zalecam bardziej doświadczonym inwestorom, ponieważ stwarza większe ryzyko błędu.

Jak przelać kryptowaluty na giełdę?

Jeżeli masz już kryptowaluty na swoim portfelu, to możesz przelać je na giełdę OKX. W tym celu kliknij Aktywa, opcję znajdującą się w prawym górnym rogu, a następnie wybierz Depozyt.

Zostaniesz przeniesiony do okna, w którym możesz dokonać wpłaty. Pierwszym krokiem jest wybór kryptowaluty. Możesz skorzystać z rozwijanej listy lub wpisać nazwę waluty, którą chcesz wpłacić. Następnym krokiem jest wybranie odpowiedniej sieci. Pozwól, że Cię tutaj uczulę. Zwróć na ten etap szczególną uwagę. Nie śpiesz się i sprawdź najlepiej dwa razy przed potwierdzeniem. Początkujący często tracą środki przez to, że niewłaściwie ustawiają transakcje.

Po wybraniu kryptowaluty oraz sieci wyświetli się adres, na który musisz wysłać środki. Dostępny jest on w formie tekstowej oraz kodu QR. Skopiuj lub zeskanuj kod przy pomocy aplikacji mobilnej portfela. Poniżej wyświetlą się informacje dotyczące transakcji, takie jak minimalna wpłata.

Jak handlować na giełdzie OKX?

Masz już środki na giełdzie. Teraz pora nauczyć się, jak z nich korzystać. Najprostszą formą transakcji jest Przelicznik. Żeby skorzystać z tej opcji, wybierz Handel z górnego menu, a następnie Przelicz. Zostaniesz przeniesiony do intuicyjnego okna handlu, które umożliwi Ci bardzo szybką wymianę walut.

Wystarczy, że ustawisz waluty, które Cię interesują, a następnie podasz ich wartości. Po potwierdzeniu przyciskiem Przelicz środki zasilą Twój giełdowy portfel. Jak możesz przeczytać na giełdzie OKX jest to opcja bez opłat transakcyjnych oraz bez poślizgu.

Zdecydowanie zalecam korzystać jednak z klasycznego okna handlu. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób nauczysz się lepiej panować nad swoimi środkami. Będziesz miał również okazję do poznania różnych rodzajów transakcji. Aby przejść do okna handlu, wybierz z górnego menu Handluj, a następnie z rozwijanej listy Handel podstawowy.

Twoim oczom ukaże się okno handlu. Rozpracujmy teraz jego najważniejsze elementy, przesuwając się od lewej do prawej.:

 1. Na lewej stronie interfejsu znajduje się wybór rynku lub inaczej mówiąc pary walutowej. W górnej części jest wyszukiwarka, przy pomocy której możesz wyszukać interesującą Cię parę. Poniżej znajdziesz popularne rynki.
 2. W centralnej części interfejsu znajduje się wykres wybranego obecnie rynku. Tuż nad wykresem znajdują się opcje, które możesz dowolnie ustawiać. Dostępne są różne wskaźniki, które mogą pomóc Ci w analizie oraz inne narzędzia. Nad wykresem znajduje się również zakładka Omówienie, gdzie możesz znaleźć informacje o konkretnym projekcie.
 3. Również w centralnej części jednak pod wykresem znajdują się rubryki, które służą do ustawiania transakcji. Zajmiemy się nimi w dalszej części tekstu.
 4. Po prawej umieszczono Księgę zleceń. Znajdują się tam otwarte zlecenia kupna oraz sprzedaży. Możesz przełączyć się również na zakładkę Historia handlu. Znajdziesz tam zlecenia, które zostały zrealizowane w ostatnim czasie.

Wróćmy do rubryk znajdujących się poniżej wykresu, ponieważ to one są tutaj kluczowe. Po lewej znajduje się opcja kupna, a po prawej sprzedaży. Bardzo istotne jest to, co znajduje się tuż nad rubrykami, czyli rodzaj transakcji. Osoby początkujące przeważnie bazują na dwóch podstawowych transakcjach Limit (Z limitem) oraz Market (Rynek).

W przypadku transakcji Market kupujesz po aktualnie obowiązującej cenie rynkowej. Możesz uzupełnić pole Kwota wpisując, ile kryptowaluty chcesz otrzymać lub pole Ilość, podając, ile środków chcesz przeznaczyć na zakup. Po kliknięciu Kup, środki błyskawicznie zasilą Twój portfel.

Nieco ciekawiej jest w przypadku opcji Limit. Ten rodzaj transakcji daje Ci zdecydowanie większą kontrolę nad kursem. Dostępne są trzy pola. Cena to inaczej kurs, po którym chcesz kupić. Kwota to ilość docelowej kryptowaluty, którą chcesz nabyć. Razem to łączna wartość waluty, za którą chcesz kupić. Żeby złożyć zamówienie, musisz uzupełnić dwa pola. Po wprowadzeniu wartości do dwóch pól, ostatnie uzupełni się automatycznie. I to tyle! Po wpisaniu danych, sprawdź czy są poprawne, a następnie wybierz Kup.

Transakcja nie zostanie jednak zrealizowana automatycznie. Pamiętaj, że ustaliłeś kurs. Oznacza to, że transakcja może zostać zrealizowana wyłącznie po kursie równym lub niższym temu, który ustaliłeś. Musi pojawić się więc odpowiednia do Twojej oferta. Jeżeli kurs, który ustaliłeś, jest znacznie oddalony od ceny rynkowej, to na realizację transakcji być może będziesz musiał poczekać.

W ten sposób przebyłeś całą drogę. Od założenia konta, po transakcję przy pomocy klasycznego okna handlu. Gratuluję!

Elastyczne Oszczędności – czyli kryptowalutowa lokata

Mając swoje BUSD na Binance lub OKX warto, aby Twoje środki zarabiały gdy będą czekać na korektę.

Podczas gdy aktualnie lokaty w banku (30.04.2021) oferują śmieszne odsetki na poziomie 0.1% w skali roku lub wręcz usuwają możliwość zarabiania na lokatach, giełda Binance oferuje możliwość ulokowania swojego BUSD na 5-7% w skali roku (oprocentowanie jest zmienne).

Co więcej, środki można ulokować na tzw. elastycznych warunkach. W praktyce oznacza to, że możesz je wyjąć ze swojej lokaty w dowolnym momencie, a i tak otrzymasz zysk, który uzbierał się za dni, w których miałeś zamrożone środki.

W skrócie Twoje środki zarabiają 5-7% w skali roku i czekają na korektę na BTC, a gdy ona nastąpi, w ciągu sekundy wyjmujesz je z lokaty, otrzymujesz zysk, jaki się uzbierał i inwestujesz środki w Bitcoina.

Żeby wrzucić środki na lokatę, z menu górnego wybieramy: Finanse > Binance Zarobki

Binance - zarobki

Następnie przy pozycji BUSD klikamy Transfer:

Binance - zarobki - BUSD

W oknie, które się pojawi, wpisujemy kwotę, jaką chcemy wrzucić na lokatę, zaznaczamy zgodę i klikamy na przycisk “Przelew zatwierdzony”.

Altcoiny

Bitcoin to pierwsza kryptowaluta, która powstała. Jego sukces sprawił, że wiele osób na świecie zainteresowało się technologią blockchain i korzyściami, które za nią stoją. 

Od teraz biznesy nie muszą opierać się na jednej osobie lub grupie kilku osób, które go kontrolują. Nie muszą być także podatne na działania rządu. 

Dla przykładu gdyby powstał zdecentralizowany Facebook, to decyzja o tym czy dane treści usunąć lub nie, należałaby do społeczności, a nie do konkretnej osoby. Przy czym społecznością byłyby osoby posiadające kryptowalutę uprawniającą do głosowania.

Można powiedzieć, że altcoiny to odpowiednik normalnych firm, tylko w zdecentralizowanym świecie.

Według mnie najlepszym miejscem na sprawdzanie i wyszukiwanie altcoinów do inwestycji jest: https://www.coingecko.com. Na stronie tej zobaczymy spis większości altcoinów, jakie są możliwe do kupienia (większość z nich na giełdzie OKX). Są one posortowane względem kapitalizacji. 

Kapitalizacja to wartość jednej monety pomnożona przez całkowitą jej ilość dostępną na rynku.

Warto jest rozróżnić coiny, od tokenów. Mianowicie, kryptowaluty (coins) służą przesyłaniu wartości i jej magazynowaniu. Dobre przykłady to
Bitcoin czy Ethereum.

Kryptowaluty (coins) można wydobyć poprzez dowód pracy (ang. proof of work) lub dowód stawki (ang. proof of stake). Są one „natywne” dla sieci blockchain. Wykazują cechy zbliżone do istniejących walut lub złota (szczególnie dotyczy to Bitcoina).

Z kolei tokeny są budowane na istniejących już blockchainach. Nie przypominają walut, lecz innego typu aktywa. Służą zazwyczaj potwierdzeniu prawa własności do innych dóbr lub umożliwieniu wykonania usługi. Dobry przykład to tokeny potwierdzające prawa
własności do dzieła cyfrowego (np. rysunku). Słynne tokeny NFT (ang. non fungible tokens) cechują się unikatowością i niewymienialnością.

Zachowanie altcoinów względem BTC

W całym tym artykule dla ułatwienia pisałem o inwestycji w BTC, pomijając altcoiny. Zrobiłem tak dla uproszczenia, aby za bardzo nie mieszać. Jest też drugi powód. Jest nim korelacja BTC w stosunku do altcoinów.

Każdy altcoin to oddzielny byt. Jeden rośnie bardziej, drugi mniej, cena trzeciego spada. Mimo tego cena wszystkich altcoinów jest ściśle skorelowana z ceną Bitcoina. 

Dokładniej można zauważyć następujące zależności:

Jeśli cena Bitcoina rośnie w szybkim tempie to: cena altcoinów także rośnie, jednak wolniej niż cena Bitcoina.

Jeśli cena Bitcoina spada w szybkim tempie to: cena altcoinów także spada i to dużo bardziej w ujęciu procentowym niż cena BTC (jeśli BTC spada o 20%, to altcoiny mogą spaść nawet o 40-50%).

Jeśli cena Bitcoina rośnie w wolnym tempie lub delikatnie waha się raz w górę, raz w dół, to: altcoiny rosną bardzo szybko (w momencie kiedy BTC urośnie o 1%, niektóre altcoiny mogą urosnąć nawet o 20-30%).

Mając na uwadze powyższe obserwacje, łatwo można dojść do wniosku, że nawet jeśli chcemy kupić jakieś altcoiny, to i tak w pierwszej kolejności powinniśmy poczekać na korektę BTC. 

W momencie kiedy taka korekta nastąpi i dane “on chain” pokazują, że to nie jest koniec hossy, bardzo dobrym pomysłem jest inwestycja w altcoiny. Jest tak dlatego, że skoro BTC zaliczył spadek o 20%, to mnóstwo altcoinów spadło w tym samym czasie o 30-50% i jest to dobry moment na ich zakup. 

W momencie kiedy dokonasz zakupu atlcoinów po takim spadku i cena BTC zaczyna ponownie rosnąć, altcoiny także wystrzelą, odrabiając wszystkie straty w ciągu kilku dni. W rzeczywistości inwestując w dobrym momencie w altcoiny, jesteś w stanie podwoić swój kapitał w bardzo krótkim czasie.

Kiedy inwestować w altcoiny?

Mogą one również przynosić większe zwroty, choć często są one obarczone większym ryzykiem. Co istotne, często najlepsze rezultaty uzyskują inwestorzy kupujący altcoiny na ich najwcześniejszych etapach rozwoju, takich jak:
 Presale,
 Lanuchpad,
 ICO.
Oczywiście nie istnieje gwarancja uzyskania zwrotu nawet na tym najwcześniejszym etapie, ani tym bardziej później.

Generalnie rynek ten ma to do siebie, że w początkowej fazie hossy Bitcoin rośnie dużo bardziej niż altcoiny. W pewnym momencie cena BTC przebija tą ze szczytu poprzedniej hossy. Tym samym media zaczynają trąbić o tym, że Bitcoin kosztuje tak dużo, a to sprawia, że do rynku kryptowalut napływa co raz to więcej inwestorów. 

Niemniej jednak w pewnym momencie cena Bitcoina wydaje się bardzo wysoka i ludzie decydują się na zakup dużo tańszych altcoinów licząc na większe wzrosty. Wtedy rozpoczyna się tzw. “Altcoin season”, czyli okres, w którym altcoiny rosną dużo bardziej niż Bitcoin.

Można to sprawdzić np. tutaj: https://www.blockchaincenter.net/altcoin-season-index.

Czy warto inwestować w altcoiny?

Altcoiny są dużo bardziej ryzykowną inwestycją niż Bitcoin, jednak dającą niewspółmiernie wyższe zyski.

Jeśli chciałbyś zainwestować bardzo duży kapitał, to według mnie lepiej skupić się na Bitcoinie, ponieważ jest on najbardziej stabilny na rynku kryptowalut i jego cena stale rośnie w długim terminie. Nawet jeśli zainwestowałbyś na samym szczycie hossy w 2017 roku, to dzisiaj (02.05.2021) zarobiłbyś na tej inwestycji 300%. A w trakcie aktualizacji tego tekstu (14.10.2022), to byłbyś na zero.

W przypadku altcoinów sytuacja wygląda trochę inaczej, ponieważ czasami w kolejnej hossie nie są w stanie odrobić swojej ceny z poprzedniej hossy.

Mimo wszystko nawet jeśli inwestujesz duży kapitał, to 10-20% całości przeznaczyłbym na inwestycję w czołowe altcoiny.

Z kolei jeśli Twój kapitał jest niewielki, tj. niższy niż 20 tys. tak naprawdę zainwestowałbym te środki tylko i wyłącznie w altcoiny z pominięciem Bitcoina, aby uzyskać dużo wyższy wzrost.

Co nie oznacza, że nie powinieneś kontrolować ceny Bitcoina. Nawet jeśli nie masz zamiaru go kupować, to musisz obserwować jego cenę i wchodzić w altcoiny dopiero gdy nastąpi korekta na BTC.

Altcoiny, które osobiście biorę pod uwagę

Altcoiny, które wymienię, mają solidne fundamenty i są dość bezpieczne do inwestycji. Warto kupić każdego z nich po trochę i zostawić sobie małą część kapitału na inwestycję w inne projekty, które przykują Twoją uwagę. 

O tym czym zajmują się firmy stojące za danymi altcoinami możesz przeczytać tutaj: https://www.coingecko.com.

Altcoiny warte uwagi to (według mojej subiektywnej oceny – nie jest to porada inwestycyjna):

 • Ethereum (ETH)
 • Binance Coin (BNB)
 • Polkadot (DOT)
 • Polygon (MATIC)
 • Quant (QNT)
 • Chainlink (LINK)
 • Cosmos (ATOM)

Są to stosunkowo bezpieczne altcoiny na początek. Jednak warto poświęcić trochę czasu i poczytać o innych, które znajdziesz na: https://www.coingecko.com i zainwestować część kapitału w coś, co wydaje Ci się, że ma potencjał.

Prawda jest taka, że w czasie hossy większość altcoinów rośnie, ale czasami te wzrosty są wręcz niewyobrażalne – nawet na poziomie klikuset % w ciągu kilku dni.

Na moim kanale na Youtube, dzielę się na bieżąco altcoinami, w które zainwestowałem, lub mam na oku. 

Strategia realizacji zysków

Jeśli chodzi o Bitcoina samego w sobie, to według mnie najlepszą strategią jest zakup i trzymanie go do czasu, aż wskaźniki “on chain” zaczną sugerować, że to może być koniec hossy. Według mnie nie ma sensu wchodzić i wychodzić z BTC, żeby poczekać na korektę i wejść ponownie niżej.

Kiedy sprzedasz swoje BTC, a jego cena spadnie o 20% w wyniku korekty, to będziesz zadowolony z podjętej decyzji. Jednak jeśli go sprzedasz, a cena urośnie o 20%, to właściwie będziesz stratny o te 20%, które mogłeś zyskać, ale tak się nie stało, bo wcześniej dokonałeś sprzedaży. Raczej przyjąłbym strategię wyjścia dopiero na końcu hossy, a w momencie większych korekt dokupiłbym więcej BTC.

W przypadku altcoinów mamy jednak odrobinę więcej do ugrania, ponieważ spadki na nich w momencie korekty wynoszą często aż 30-50%. W związku z tym ja osobiście przyjmuję strategię stopniowej realizacji zysków.

Stopniową realizację zysków rozpoczynam jeśli:

Cena Bitcoina przekracza swoje ATH (tj. 1 BTC kosztuje więcej niż kosztował kiedykolwiek w przeszłości)

Po spełnieniu tego warunku codziennie staram się sprzedawać 10-15% każdego altcoina, jakiego posiadam.

Cena danego altcoina ZNACZĄCO przekracza swoje ATH

Jeśli dany altcoin wystrzelił niesamowicie do góry, powyżej swojego ATH, warto zacząć powolną realizację zysków z tego konkretnego altcoina, ponieważ korekta może nastąpić dużo szybciej niż na BTC. W końcu inni inwestorzy zadowoleni z dużych wzrostów także chcą realizować zyski i cena może polecieć w dół.

Co robić ze środkami z realizacji zysków?

Jednym z podstawowych błędów początkujących jest stopniowa sprzedaż swoich altcoinów i natychmiastowa inwestycja tych środków w inne altcoiny, zamiast poczekać na głębszą korektę na Bitcoinie.

Nie ma to większego sensu, ponieważ skąd masz pewność, że altcoin, do którego właśnie przeniosłeś środki, zacznie rosnąć? Może się okazać, że ten, którego sprzedałeś, urośnie o kolejne 50%, a ten, którego kupiłeś, zacznie spadać lub będzie stał w miejscu.

W związku z tym NIE KUPUJ żadnych kryptowalut do momentu kolejnej głębszej korekty na BTC.

BUSD, które uzyskałeś w wyniku realizacji zysków, włóż na lokatę, o której mówiliśmy w sekcji “Elastyczne Oszczędności – czyli kryptowalutowa lokata”. 

W momencie kiedy wystąpi głębsza korekta na BTC i wszystkich altcoinach, a Ty wiesz, że nie jest to koniec hossy (bo dane “on chain” tego nie pokazują), rozpocznij ponowne zakupy na dołkach, korzystając ze strategii uśredniania ceny, o czym pisałem w sekcji “Uśrednianie zakupu”.

Co jeśli nastąpi korekta, a Ty nie sprzedałeś wszystkich swoich altcoinów?

Tak naprawdę taka sytuacja wystąpi prawie zawsze. Jeśli tak się stanie – NIE PANIKUJ!

Po prostu nic nie rób. Wiem, że ciężko patrzeć na spadki rzędu 20-30%, jednak jeśli kupiłeś swoje altcoiny w odpowiednim momencie, to prawdopodobnie nawet po tych spadkach będziesz na znaczącym plusie. 

Najgorsze co możesz zrobić, to sprzedać wszystko w panice. W tym momencie tak naprawdę powinieneś przymierzać się do zakupów, a nie robić kompletnie na odwrót i wszystko sprzedawać. 

W czasie hossy wszystkie altcoiny rosną. Wystarczy, że poczekasz na koniec korekty na BTC, a altcoiny, z których zysków nie zrealizowałeś, urosną do swojego poprzedniego poziomu bardzo szybko.

“Stop loss” i “Return to normal”

Przede wszystkim musimy odróżnić “trading” od “inwestowania”. Trading oznacza codzienne śledzenie wykresów i sprzedaż oraz odkupywanie swoich kryptowalut kilka razy w tygodniu.

Z kolei inwestowanie to raczej kupno na dołku, dokupywanie na korektach i sprzedaż całości przed końcem hossy. W przypadku altcoinów realizujemy zyski kilka/kilkanaście razy w czasie hossy, jednak nie polega to na tym, że codziennie obserwujemy wykres i dogłębnie go analizujemy jak robią to “day traderzy”.

Koniec końców inwestorzy i traderzy osiągną porównywalne zyski. Z tym że traderzy muszą poświecić na inwestowanie dużo więcej czasu. Właściwie to muszą obserwować wykresy całe dnie.

Stop loss

Wiele osób będzie mówić, że stop loss to podstawa i faktycznie jest to podstawa, ale właśnie dla traderów. Osoby takie codziennie chcą wygenerować zyski “zgadując”, w którą stronę pójdzie wykres. Niemniej jednak nie ma możliwości, aby mieć 100% racji. Dobrzy traderzy mają rację w 75% przypadków. Stop loss jest sposobem, na ograniczenie strat w pozostałych 25% przypadków kiedy tej racji nie mają.

Osoby, które są inwestorami, nie powinny korzystać ze stop lossów. Będąc inwestorem, nastawiasz się na zysk, który zrealizujesz za kilka miesięcy w przypadku BTC (lub kilka tyg. w przypadku altcoinów), kiedy wskaźniki “on chain” będą pokazywać koniec hossy.

Nie ma dla Ciebie znaczenia co dzieje się pomiędzy. Jeśli teraz cena 1 BTC wynosi $55 000, a Ty sprzedasz go, dopiero kiedy będzie wynosiła $200 000 za kilka miesięcy, to nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia co dzieje się po drodze.

W momencie kiedy miałbyś ustawionego stop lossa, co chwilę byłbyś wybijany z rynku przez jego aktywację i musiałbyś kupować ponownie swoje BTC i to BARDZO często na wyższym poziomie. W skrócie w ten sposób tracisz.

Return to normal

Naszym zabezpieczeniem jako inwestorów jest wiedza na temat występowania tzw. “Return to normal”. Można powiedzieć, że jest to taki stop loss dla inwestorów.

Załóżmy, że zaspaliśmy i nie sprawdziliśmy danych “on chain”, a okazuje się, że już wszystko wskazuje na koniec hossy. Lub też chcieliśmy wybrać środki, których pilnie potrzebowaliśmy, a nagle nastąpiła znacząca korekta. W takim wypadku także nie sprzedawajmy w panice!

Za każdym razem po korekcie lub nawet gdy jest już koniec hossy, następuje “Return to normal”, czyli chwilowe odbicie ceny z powrotem w górę. Wtedy możemy na spokojnie wszystko przeanalizować i jeśli uważamy to za stosowne, sprzedać nasze kryptowaluty, jednak po dużo wyższych cenach niż gdy zrobi to ktoś w panice gdy wszystko spada.

Przeanalizuj poniższe wykresy:

Return to normal 2017

Return to normal 2013

Jak widzisz, historia pokazuje, że jeśli się spóźnisz, to rynek zawsze daje drugą szansę na realizację zysków. Nie musisz sprzedawać wszystkiego w panice po dużo niższej cenie.

Kontrola (tracking) swoich kryptowalut

Żeby lepiej widzieć jakie zyski osiągnęliśmy i kontrolować zakupione przez nas kryptowaluty, warto założyć sobie portfolio w narzędziu takim jak: https://blockfolio.com lub https://coinstats.app.

Narzędzia te automatycznie zaciągną stan Twoich kryptowalut z Binance, a dokładniej ilość, nazwę oraz cenę zakupu. Dzięki temu w Twoim portfolio będziesz w stanie jednym rzutem oka sprawdzić, jakie są Twoje zyski/straty w ujęciu procentowym i kwotowym dla każdej kryptowaluty, jaką posiadasz.

Jest to w 100% bezpieczne, ponieważ z Binance będą pobierane informacje TYLKO I WYŁĄCZNIE o tym, jakie kryptowaluty posiadasz. Wykorzystamy do tego ich oficjalne API.

Ja korzystam z: https://coinstats.app dlatego pokażę jak skonfigurować to narzędzie, aby automatycznie pobierało dane z giełdy Binance. W praktyce jednak robi się to bardzo podobnie w przypadku https://blockfolio.com i innych aplikacji.

Konfiguracja CoinStats

Zaczynamy od wejścia na stronę https://coinstats.app i założenia konta. Po rejestracji powinno pojawić się kilka kafelków.

Coinstats - łączenie z giełdą

Klikamy na “Connect Exchange”, a następnie wybieramy Binance.

Pojawi się takie okno:

Coinstats - formularz API

Teraz musimy stworzyć klucze API na giełdzie Binance. W tym celu otwieramy nową zakładkę w przeglądarce i logujemy się do Binance.

Następnie najeżdżamy na (okrągłą ikonkę z ludzikiem) > Ustawienia API:

Binance - ustawienia API

Pojawia się ekran jak poniżej:

Binance - nazwa API

Podajemy nazwę naszego API. Nie ma znaczenia, jaką nazwę podamy. Ja podałem coinstats, żeby wiedzieć, że to API służy do tego programu.

Po stworzeniu API, pojawią się klucze na ekranie jak poniżej:

Binance - klucze API

Zanim jednak je skopiujemy, musimy wykonać jeszcze jeden krok.

Mianowicie klikamy na przycisk “Zmień uprawnienia” po prawej na górze. Po kliknięciu odznaczamy pole “Włącz handel Spot i Margin”, po czym klikamy na “Zapisz” po prawej na górze.

W ten sposób Twoje API jest całkowicie bezpieczne. Nawet jeśli przekazałbyś te dane niepożądanej osobie – będzie ona mogła sobie co najwyżej zobaczyć, jakie posiadasz kryptowaluty. Nic poza tym.

Tak więc teraz ustawienia powinny wyglądać w ten sposób:

Binance- ustawienia API

Teraz możesz skopiować pierwszy klucz o nazwie “API Key”, a następnie przejść do zakładki, na której masz włączone CoinStats i wkleić klucz w pole o dokładnie takiej samej nazwie.

Następnie skopiuj drugi klucz z Binance i wklej go do drugiego pola w CoinStats o nazwie “API Secret”.

Po wklejeniu klikamy na “Submit”, a następnie “Add account”. Ostatecznie powinniśmy widzieć nasze kryptowaluty kupione na Binance jak tutaj: 

Coinstats - portfolio

Gdy dokonasz nowych zakupów lub sprzedaży na Binance, to po kilkunastu minutach zmiany zobaczysz w CoinStats (chwilę czasu zajmuje synchronizacja).

CoinStats ma także aplikację na telefon. Wystarczy, że po jej ściągnięciu zalogujesz się na konto, które stworzyłeś na komputerze i zobaczysz to samo portfolio.

Gdzie przechowywać kryptowaluty?

Prawda jest taka, że giełda z założenia nie służy do przechowywania kryptowalut. Giełda jest jedynie platformą do ich kupna oraz sprzedaży. Po dokonaniu transakcji, środki powinieneś wysłać na swój zewnętrzny portfel.

Ale czy na pewno powinieneś?

Większość “guru” kryptowalut wspomina, że kryptowalut nigdy nie powinieneś trzymać na giełdzie. Zapominają oni jednak dodać, że w przypadku niewielkich kwot, wypłacanie kryptowalut z giełdy nie ma żadnego sensu. Jest tak dlatego, że w czasie hossy prowizje za przesył są tak duże, że samo przesłanie ich na portfel i z powrotem zjadłoby Twój cały zysk z inwestycji.

Przykładowo dnia 03.05.2021 r. Koszt przesłania BTC na portfel zewnętrzny, wynosi $20.57 (niezależnie od ilości, jaką chcesz przesłać). Tak więc jeśli chciałbyś wysłać BTC najpierw na portfel, a później z powrotem na giełdę, żeby je sprzedać, to musiałbyś na to wydać $20.57 * 2 = $41.14, czyli około 155.63 zł. Przy czym w międzyczasie koszt przesyłu może się zwiększyć.

Większość altcoinów korzysta z sieci ETH gdzie koszt przesyłu wynosi $8.92 (dnia 03.05.2021 r.). Tak więc w celu przesłania danego altcoina na portfel i z powrotem musisz zapłacić $8.92 * 2 = $17.84. Czyli około 67.48 zł. Zakładając, że masz kupionych 5 różnych altcoinów, koszt przesyłu wynosi 5 * 67.48 zł = 337.40 zł.

Tak więc musisz zapłacić 337.40 zł za przesłanie swoich 5 altcoinów na zewnętrzny portfel i dodatkowe 155.63 zł za przesłanie swoich Bitcoinów.

Nie ma co ukrywać, że jeśli inwestujesz małe kwoty (np. do 20 tys. zł), jest to zupełnie nieopłacalne. Przesył kryptowalut tam i z powrotem zabiera zbyt dużą część zysku.

Co innego jeśli inwestujesz dużo wyższe kwoty. Wtedy koszt przesyłu nawet w wysokości 500 zł w dwie strony wydaje się śmieszny, ponieważ takie wahania na swoim portfelu będziesz miał co kilka minut, a czasami nawet większe. 

Wzrost lub spadek w ciągu 5 minut o 1% na rynku kryptowalut, to chleb powszedni. Jeśli masz zainwestowane np. 100 000 zł, to wahanie o 1% oznacza wzrost/spadek o 1000 zł. Jeśli zainwestujesz w dołku, to zyski będą na tyle duże, że kwota 500 zł za przesył nie będzie stanowiła dla Ciebie wielkiego problemu.

Jak bezpieczne jest trzymanie środków na giełdzie?

W historii kryptowalut było mnóstwo przypadków kiedy giełdy się zamykały lub były hakowane. Dlatego właśnie najlepiej korzystać tylko i wyłącznie z renomowanych giełd jak Binance.

Giełda ta trzyma większość środków na zewnętrznych portfelach, a więc nawet w przypadku jakiegokolwiek ataku, przestępca jest w stanie wykraść “groszową” ilość kryptowalut (do 2.5% wszystkiego, co jest zdeponowane na giełdzie). Do całej reszty środków przestępca nie jest w stanie dotrzeć, ponieważ są one ulokowane na zewnętrznych urządzeniach (za chwilę opiszę, jak takie urządzenia działają).

Co więcej, nawet w przypadku kradzieży tych “groszowych” 2.5%, giełda Binance jest w stanie pokryć takie straty z własnej kieszeni, aby nie stracić zaufania klientów.

Korzystanie z zewnętrznych urządzeń

Wiemy już, że korzystanie z zewnętrznego portfela nie jest opłacalne w przypadku małych kwot, ponieważ infrastruktura Binance jest zrobiona na tyle dobrze, że Twoje środki są bezpieczne. Poza tym koszt jest tak duży, że “zjadłby” wszystkie Twoje zyski.

Niemniej jednak nikt rozsądny nie trzymałby wielkich kwot na giełdzie, która jest zależna tylko od jednego człowieka. Generalnie nigdy nie jest dobrze, jeśli jesteśmy zależni od jednego człowieka lub firmy. Niezależnie czy mówimy tu o prowadzeniu biznesu, czy o kryptowalutach.

W związku z tym jeśli inwestujesz większe kwoty, warto zamówić sobie urządzenie Ledger Nano X.

Ledger Nano X

Jest to jedno z najpopularniejszych urządzeń tego typu na rynku.

Żeby zrozumieć, na czym polega korzystanie z takiego urządzenia, najpierw musimy omówić bardzo ważną kwestię.

Wszystkie kryptowaluty niezależnie czy trzymamy je na giełdzie, czy na swoim urządzeniu, tak naprawdę są umieszczone na publicznym blockchainie. Tzn., że nie ma możliwości, aby kryptowaluty przepadły dlatego, że zgubiłeś swoje urządzenie. Ledger Nano X po prostu przechowuje adres Twojego portfela oraz klucz (czyli hasło) do tego portfela. Kryptowaluty są jednak umieszczone w sieci blockchain, a nie na urządzeniu samym w sobie.

Żeby jeszcze lepiej to zrozumieć, omówię to na przykładzie. 

Gdy rozpoczniesz konfigurację swojego urządzenia Ledger Nano X zostanie wygenerowany adres portfela oraz klucz (hasło) do tego portfela. 

Następnie możesz zostawić swoje urządzenie w domu i pojechać na drugi koniec świata, a następnie wysłać kryptowaluty na adres, który został wygenerowany. To nic, że Twoje urządzenie leży w szafie kilka tysięcy kilometrów dalej i nie jest podłączone do prądu ani Internetu. 

Ty wysyłasz kryptowaluty nie do tego urządzenia, tylko na konkretny adres (portfel) w sieci blockchain. Z kolei hasło do tego adresu posiadasz tylko Ty i jest ono zapisane na urządzeniu. 

Dopiero w momencie kiedy wyrazisz chęć wysłania swoich kryptowalut z powrotem na giełdę, będziesz potrzebował mieć dostęp do tego urządzenia.

Żeby wysłać kryptowaluty ze swojego portfela na inny, musisz użyć klucza zapisanego na urządzeniu.

Na co dzień korzystając z Ledger Nano X będziesz miał dostęp do swoich kluczy, wpisując PIN, który sobie ustawisz przy pierwszej konfiguracji. Jest to bardzo szybkie i proste w użytkowaniu.

Jednak co jeśli urządzenie zostanie skradzione?

W czasie konfiguracji urządzenia generuje się tzw. “Seed” składający się z 24 losowych słów, które zapisuje się na 3 dołączonych do zestawu arkuszach. Każdy z arkuszy ze słowami możesz rozmieścić w różnych lokalizacjach (oczywiście tak, żeby nikt poza Tobą nie wiedział, że one tam są i żeby nie dało się ich znaleźć).

Jeśli ktoś ukradnie Twoje urządzenie, to nadal możesz czuć się w 100% bezpieczny, ponieważ ta osoba nie zna PINu. Ledger Nano X korzysta z procesora, z którego korzystają także systemy bankowe. Jak się okazuje nawet służby takie jak FBI nie są w stanie złamać PINu do tego urządzenia. 

Jakiś czas temu była mowa o sytuacji w Niemczech gdzie przestępcy zarekwirowano urządzenie, na którym były klucze do kryptowalut o wartości kilkudziesięciu milionów euro. Mimo to policji nie udało się ich odzyskać, ponieważ nie byli w stanie włamać się do urządzenia, a przestępca za nic w świecie nie chce podać PINu.

Niemniej jednak co z tego, że ktoś nie ma dostępu do Twojego urządzenia (bo nie zna PINu), skoro Ty także nie masz do niego dostępu, bo zostało Ci skradzione?

W tym momencie z pomocą przychodzą 24 losowe słowa “Seed”, które generują się w czasie pierwszej konfiguracji. Wystarczy, że kupisz nowe urządzenie i wpiszesz na nim słowa “Seed”, a nowe urządzenie automatycznie będzie posiadało klucze do Twoich kryptowalut.

W tym momencie wystarczy, że wyślesz swoje kryptowaluty z urządzenia na giełdę. Następnie skonfigurujesz Ledger od nowa tak, aby stworzyć nowe słowa “seed”, adresy portfeli oraz klucze. Następnie wysyłasz kryptowaluty z giełdy na nowo wygenerowane adresy.

W tym momencie nawet jeśli JAKIMŚ CUDEM przestępca uzyskałby dostęp do Twojego skradzionego urządzenia, to nie będzie tam już żadnych kryptowalut.

Jak widzisz, korzystanie z takiego portfela jest tak bezpieczne, że nawet Policja nie jest w stanie skonfiskować Twoich środków. :) 

To jasno pokazuje, że kryptowaluty to potęga i ostoja naszej wolności.

Podsumowanie

Jeśli masz pytania, sugestię lub pomysł na temat związany z kryptowalutami, który warto byłoby opisać, napisz proszę o tym w komentarzu w sekcji niżej.

Jeśli chciałbyś zostać poinformowany gdy powstanie kontynuacja tego tekstu, zostaw swojego maila w formularzu poniżej.

A co więcej, to posiadam konto na Twitterze, na którym na bieżąco dzielę się nowymi okazjami na rynku kryptowalut. Zachęcam do obserwowania:

Część 2

Kolejną część tego Kompendium znajdziesz w tym miejscu: https://learncryptocenter.com/knowhow-p2.

Bitcoin - Kompendium wiedzy - Część 2
1. Wprowadzenie

Leave A Comment

 1. Whаt’s up, this weekеnd is pleasant in favor of me, as this tіme i am reading thіs wonderful educational paragraph here at my home.

 2. หี 4 czerwca 2023 at 20:20 - Reply

  Hi, after гeading this amazing рaragraph i am as well deligһted to share my experіence here with ⅽolⅼeagues.

 3. Yorkie Puppies for sale 4 czerwca 2023 at 19:21 - Reply

  I have read some just right stuff here. Definitely worth bookmarking for revisiting.
  I surprise how so much effort you put to make such a wonderful informative web site.

 4. bacot138 4 czerwca 2023 at 16:41 - Reply

  Excellent blog here! Also your site loads up very fast!
  What web host are you using? Can I get your affiliate link to your host?
  I wish my web site loaded up as quickly as yours lol

 5. หนังr 4 czerwca 2023 at 02:48 - Reply

  I am extremely іnspired with your wгiting talents and also with the layout on yⲟur blog.
  Is this a paid themе or did you customize it yourself?
  Either wɑy keeρ up the nice high quality wгiting, it is
  rare to see a nice weblog like this one these days..

 6. หี 4 czerwca 2023 at 00:49 - Reply

  Very good articⅼe. I definitely love thiѕ site. Continue the good work!

 7. x ฝรั่งเศส 2 czerwca 2023 at 20:45 - Reply

  Тhank you for shɑring your tһoughts. I really appreciate your efforts
  and I will be waiting for your next write ups thanks once again.

 8. doujin 2 czerwca 2023 at 20:02 - Reply

  Hmm іt looks like your site ate my first comment (it was super long) so I guess I’ll just sum іt
  up what I had written and say, Ӏ’m thoroughly enjoying your blog.
  І tоօ аm an ɑspiring blog writer but I’m still new to еveгything.
  Do you have any recommendations for beginner blog writers?
  I’d definitely appreciate it.

 9. Sign up 2 czerwca 2023 at 06:56 - Reply

  Sign up using the binance referral link and get 100 USDT as a gift – https://www.binance.com/en/activity/referral-entry/CPA?ref=CPA_00BMIXFAF1

 10. doujin 1 czerwca 2023 at 22:36 - Reply

  I was able to fіnd good advice from your articles.

 11. Hi thеre, I discovered yoᥙr sіte Ƅy meɑns of Google even as lߋoking for a similar
  subject, үour site ɡot here up, it appeɑгs to be
  like ɡood. I’ve bookmarked it in my google Ьookmarks.
  Hellօ there, just became alert to your blog viɑ Google, and found that
  it is really informative. I’m going to watch out for bruѕsels.
  I’ⅼl be grateful whеn you continue this in fսtսre.
  A lot of folks will рrobably be ƅenefiteⅾ from yߋur wгiting.
  Cheers!

 12. หนังxxx 1 czerwca 2023 at 13:16 - Reply

  Hi there, ɑftеr reading this remarkable post i am
  too glad to share my eⲭperience heгe with friends.

 13. pornhub 1 czerwca 2023 at 12:04 - Reply

  Hi! I rеalize this is kind of off-topic however I had
  to ask. Does runnіng a well-established blog like yours reԛuire a lot of work?
  I’m completely new to operating a blog however I do write in my journal on a daiⅼy basis.
  I’ԁ like to start а blog so Ӏ can eɑsily share my eҳperience and thoughts online.
  Please let me know if you һave any recоmmendations or tips fоr new аspiring blog owneгs.
  Thankyou!

 14. Lester 1 czerwca 2023 at 01:41 - Reply

  Great site. A lot of helpful info here. I am sending it to
  several pals ans alo sharing iin delicious.
  Annd obviously, thank you for your sweat!

 15. callously 31 maja 2023 at 03:16 - Reply

  Ꮐood information. Lucky me I found your blog by accident (stumbleupοn).
  I’ve saved it for later!

 16. مشخصات، قیمت و خرید پیستوله رنگ پاش شارژی مدل CSGLI2001 استاد ابزار ️

  و البته برای نقاشی ماشین باید از پیستوله های حرفه ایی استفاده
  نمایید تا نتیجه نهایی به حد کیفیت رنگ کارخانه سازنده نزدیک شود.
  برای افزایش طول عمر مفید دستگاه خود پس از هر بار استفاده ابزار را
  تمیز کنید. قبل از تمیز کردن اما دستگاه را از برق جدا کنید، زیرا رنگ پاش برقی
  در حالت فشار بالا می تواند رنگ را به زیر پوست تزریق کند که برای کاربر
  خطر مسمومیت ایجاد می‌کند. این پیستوله‌ برقی 80 واتی، قابلیت پاشیدن رنگ به هر دو جهت افقی و عمودی
  را دارد.

  پیستوله رنگ پاش مدل 1335 رونیکس از جمله ابزارالات پرکاربردی است که در رنگ آمیزی و صنعت رنگ پاشی مورد استفاده قرار میگیرد.

  و البته برای نقاشی ماشین باید از پیستوله های حرفه
  ایی استفاده نمایید تا نتیجه نهایی به حد کیفیت رنگ
  کارخانه سازنده نزدیک شود.

  در زمان استفاده از پیستوله رنگ نسبت به کار
  با غلطک یا قلمو دقیقتر سطح مورد نظر
  را می پوشاند.

  در ایجا به صورت خلاصه نازل مناسب برای هر نوع رنگی را فهرست میکنیم.

  در مرحله‌ی بعد با استفاده از میزان مناسبی از حلال غلظت رنگ را
  تنظیم کنید.

  کاربران عزیز می توانند محصولات روز دنیا را با بهترین کیفیت تهیه نمایند.

  از چه کوره ای استفاده کنیم که بهترین کارایی و عملکرد
  را داشته باشد . همانطور که از اسم این نوع کوره پیداست این
  کوره شبیه به یک باکس( جعبه
  ) میباشد که قابلیت جابحایی را میسر ساخته است .

  که در صورت هر گونه مشکل میتوانید ان را
  تعمیر کنید و مانند روز اول با ان کار کنید.

  تنظیمات مورد نیاز برای استفاده از پیستوله رنگ به
  نوع رنگ، میزان سردی و گرمی و هوا،
  میزان فشار هوا و نوع سازه بستگی دارد.
  پیستوله‌های استانداردی که در
  بازار موجود است اصطلاحاً سه تنظیم هستند.

  با استفاده از پیچ‌های تنظیم که روی پیستوله تعبیه شده است می‌توان میزان خروجی هوا،
  میزان خروجی رنگ و گستره پاشش رنگ را تغییر داد.
  این نوع پیستوله در مدل های کاسه رو و کاسه زیر
  بیشتر برای رنگ آمیزی سطوح خارجی بزرگ مانند رنگ در ساختمان، لوازم دکراسون، سطح ماشین و…
  یکی دیگر از انواع پیستوله رنگ، پیستوله‌های سایه
  پاش هستند که رنگ را به صورت خطوط باریک روی
  سطوح موردنظر پخش می‌کنند.

  پیستوله برقی خرطومی کنزاکس
  500 وات مدل KSG-1500

  بعد از عمل پاشش رنگ در کوره تحت دمای دویست
  درجه سانتی گراد به مدت سیزدهدقیقه پخته
  می شود. عرضه کننده تمامی محصولات رونیکس با قیمت مناسب است و تنوع بالایی از محصولات این برند را
  موجود دارد که برای مشاهده تمامیمحصولات رونیکستنها
  کافیست بر روی آن کلیک کنید.
  دارای کنترل جریان که باعث کنترل کردن سرعت
  میزان خروجی مواد میشود و این امکان را به کاربر میدهد تا
  جریان رنگ خروجی را متناسب با نیاز خود تنظیم کند.
  برای پاشیدن رنگ هم بهتر است سر پاشنده را در فاصله‌ی 12 تا 25 سانتی‌متری سطح قرار دهید و
  به آرامی ماشه را فشار دهید و تمام سطح را
  رنگ کنید. اولین اقدام برای رنگ کردن سطوح این است که با استفاده از سنباده آن را صاف و یکدست
  کنید. بعد از سنباده کاری لازم است با استفاده از یک دستمال گرد و غبار را از روی سطح پاک کنید تا
  رنگ روی سطوح صاف و براق شود.

  از دیگر مشخصات این محصول می توان به وزن 1.7 کیلوگرم، حداکثر
  جریان پاشش 300 میلی لیتر در دقیقه و حجم مخزن 800 سی سی اشاره کرد.
  این نوع مدل پیستوله خرطومی برقی همانند
  مدل 1335 دارای موتور پیشرفته
  مجهز به سیستم HVLP است و دو عدد نازل افقی و
  عمودی با همان اندازه دارد که با
  حداکثر جریان پاشش 800 میلی لیتر بر دقیقه
  تاثیر رنگ پاشی را بسیار زیاد می‌کند.

  سیستم اتصال بدنه این نوع مدل خرطومی نیز پیشرفته بوده و موجب ازدیاد عمر کارکرد
  می‌شود. عمده ویژگی پیستوله برقی مدل 1365 نسبت به 1335 در این است که این مدل دارای
  خرطومی است که حمل ابزار را راحتتر می
  کند و فرآیند رنگ پاشی را برای کاربر سهولت می‌بخشد.
  متعلقات همراه این ابزار قیف
  شاخص غلظت، نازل، بند رو دوشی و خرطومی هستند.
  هر سه مدل پیستوله برقی، فرکانسی یکسان
  به معادل 50 هرتز دارند.
  همچنین دارای نازل های متعددی است که شرایط مختلف رنگ پاشی را بهبود می‌بخشد.

  دسته و کلید تفنگی این محصول
  موجب سهولت در کنترل سرعت و انجام طولانی مدت
  رنگ‌پاشی نیز می شود. استفاده از یک پیستوله رنگ پاش برقی
  با کیفیت می تواند عمل رنگ
  آمیزی ساختمان را برای شما بسیار آسانتر سازد.

  با استفاده از این ابزار، دیگر نیازی به ابزارهای قدیمی
  برای رنگ آمیزی مانند قلمو و غلطک ندارید.
  زیرا این دستگاه کار رنگ آمیزی را به راحتی و با دقت
  و یکنواختی بالا برای شما
  انجام خواهد داد. بنابراین می توانید بدون صرف هزینه زیادی
  برای نقاشی و همچنین بدون نیاز به تسلط
  به اصول رنگ آمیزی، شخصا با استفاده از
  این ابزار عمل رنگ آمیزی را انجام دهید.

  با استفاده از پیستوله برقی ، می‌توانید هم در هزینه و
  هم در انرژی صرفه‌جویی کنید. پیستوله رنگ پاش
  برقی S.T.A اس تی ای مدل 80 واتی محصولی است که به
  وسیله آن می توان رنگ را بر روی سطوح مختلف به طور یکنواخت پاشید.
  این ابزار برقی در زمان انجام نقاشی و رنگ‌آمیزی کمک چشمگیری به بهبود سرعت عمل و دقت در انجام عمل
  رنگ پاشی می‌کند.
  همانطور که میدانید از پیستوله برای اسپری کردن و رنگ کاری سطوح مختلف استفاده میشود که به همین دلیل نوع رنگی که
  برای هر سطحی مورد استفاده قرار میگیرد متفاوت
  و دارای ویژگی های مختص به خود است.
  ایکس کورت برای بدنه خود از پلاستیک درجه اول استفاده میکند.
  تا بتواند وزن ایده ال خود را حفظ کند و
  در برابر ضربات هم مقاومت داشته
  باشد.
  یکی از اجزای پیستوله است که توسط آن می توانید توزیع هوا و رنگ را به راحتی
  کنترل کنید. مشکلی در دریافت اطلاعات رخ داده است، لطفا صفحه را
  دوباره بارگذاری کنید. آسان الکتریک توسط فروشگاه ساز پرتال طراحی و پیاده سازی شده
  است. سری قسمت تفنگی دارای قابلیت باز شدن میباشد برای تمیز
  کردن هرچه راحت تر دستگاه.

  پیستوله برقی ادون مدل ed-pds1820

  از مهم ترین ویژگی های پیستوله برقی 1335 می توان به
  خروجی نازل آن اشاره کرد که به صورت حرفه
  ای طراحی شده و در دو حالت عمودی و افقی پاشش می کند.
  این دو نازل در دو اندازه 1.8 و 2.6 میلی متر می باشند که به هنگام رنگ پاشی در شرایط مختلف
  بسیار تاثیرگذار خواهند بود. در خصوص افزایش عمر کارکرد بدنه
  و سهولت تمیز کاری آن، سیستم اتصال بدنه پیشرفته
  ای در آن تعبیه شده است و بدون
  صرف زمان کم و به صورت خیلی آسان متصل
  می‌شود. قابل توجه است بدانید سری تفنگی قابلیت باز شدن دارد که موجب راحتی در تمیزکاری ابزار می‌شود.
  سیستم فیلتر هوای این مدل به سرعت قابل تعویض و به راحتی قابل استفاده است.
  این نوع پیستوله رنگ پاش برقی توان ولتاژی
  مانند مدل 1311 دارد.
  کارایی و سرعت بالای رنگ کردن با پیستوله
  موجب استفاده‌ی گسترده از
  آن برای مصارف خانگی و صنعتی شده
  است. در این مطلب قصد داریم شما را با ویژگی‌های پیستوله رنگ، مزایا
  و معایب استفاده از آن آشنا کنیم. هرچقدر پیستوله رنگ حرفه ای تر باشد و از کیفیت ساخت بالاتری
  برخوردار باشد به همان نسبت قیمت پیستوله بالاتر خواهد بود.

  رنگ پودری که بوسیله دستگاه سایکلون جمع آوری
  میشود نیاز به خالص سازی دارد دستگاه
  مونوسایکلون، رنگ های جمع آوری شده را کاملا خالص سازی کرده و
  می توان آن ها را دوباره به فرآیند
  پاشش رنگ برگرداند. دارای دو نازل 1.8 و
  2.6 میلی لیتر میباشد و وزن کلی دستگاه 2 کیلوگرم است.
  استفاده از پیستوله بادی برای کسانی که
  در رنگ کردن سطوح، حرفه‌ای نیستند مناسب است، چون استفاده
  از آن نیاز به دانش یا مهارت خاصی ندارد.

  که با استفاده از ان میتوانید کار های متعددی که در پایین اشاره میشود را انجام دهید.

  حجم غلظت din/sec 60 و حداکثر جریان آن نیز 700میلی لیتر در دقیقه است.
  کلیه حقوق مادی و معنوی این وب سایت متعلق به فروشگاه اینترنتی ایران بوش
  می باشد و هر گونه تقلید و یا کپی برداری از
  آن پیگرد قانونی دارد.
  پیستوله رنگ پاش، رنگ را به صورت یکسان بر
  روی سطوح مختلف می پاشد، این کار باعث افزایش کیفیت کار نقاشی می گردد .

  در کلیه پروژه های عمومی و خانگی رنگ کاری و رنگ
  آمیزی این ابزار به یاری شما می آید تا در صرف زمان و انرژی خود صرفه جویی کنید.
  پیستوله رنگ پاش برقی یک تکنیک نوین و کاربردی برای رنگ پاشی بر انواع سطح ها می باشد .
  این وسیله ، یک افشانه در پوششی معمولاً از جنس پلاستیک
  یا فلز می باشد که مقداری هوا درون خود ذخیره می‌کند.
  پیستوله رنگ پاش مدل 1335 رونیکس از جمله
  ابزارالات پرکاربردی است که در رنگ آمیزی و صنعت رنگ پاشی مورد استفاده قرار میگیرد.

  ابزار برقی چیست ابزار برقی به گروهی از
  ابزارآلات صنعتی و خانگی گفته میشود که نیروی محرکه مورد نیاز برای آنها از انرژی برق تامین می گردد.

  این گروه از ابزارآلات را می توان در حالت کلی به دو نوع ابزار شارژی و برقی
  تقسیم بندی کرد. همان طور که از نام
  این دو گروه مشخص است، ابزار شارژی در واقع …

  پیستوله بادی کنزاکس مدل KSG-2000

  کوره‌های پخت رنگ الکترواستاتیک با زمان تقریبی ۲۵تا ۳۰ دقیقه و حرارت حداکثر تا ۲۵۰ درجه سانتی‌گراد که توسط
  ترموستات دما بصورت دقیق اندازه گیری میشود توانایی پخت
  منظم انواع رنگ‌های پودری را مطابق منحنی پخت دارند.
  رنگ های پودری الکترواستاتیک برای
  برای تثبیت برروی سطح باید تحت دمای مشخصی قرار گیرد .
  در این حالت پودرذوب شده و برروی سطح فلزی مستحکم می شود .
  دستگاهی که هرچه بهتر این عمل را
  انجام دهید دستگاه ایده آل از نظر کاربران می
  باشد.
  ابزار پیستوله رنگی در چند نوع مختلف وارد
  بازار می شود که هر یک ویژگی های خاص خود را دارد.

  برخی از متداولترین نوع پیستوله ها خرطومی،
  دوشی، سطلی، HVLP، چرخدار و … می باشند.
  از دیگر موارد استفاده پیستوله می توان به اجرای کنیتکس، مولتی
  کالر، اجرای رنگ های فوری، برای نرده
  های پیچیده بکاربسته شده در ساختمان،
  سیلروکیلرپلی استر و … اشاره کرد.

 17. Alethea 30 maja 2023 at 09:46 - Reply

  Awsoome site! I am loving it!! Will be back later to read
  solme more. I amm taking your feeds also

 18. Service Ac Surabaya 29 maja 2023 at 20:24 - Reply

  Hello there! Would you mind if I share your blog with my twitter group?
  There’s a lot of folks that I think would really appreciate your content.
  Please let me know. Cheers

 19. I really like what you guys tend to be up too. Such clever work and
  coverage! Keep up the fantastic works guys I’ve incorporated
  you guys to my personal blogroll.

 20. Hiya very cool blog!! Man .. Excellent .. Wonderful .. I’ll bookmark your website and take the feeds
  additionally? I am satisfied to search out so
  many helpful information right here within the submit, we want develop more techniques on this regard, thank you for sharing.

  . . . . .

 21. ختنه با حلقه 28 maja 2023 at 11:35 - Reply

  Can I simply just say what a comfort to uncover a person that actually knows what they’re discussing over the internet.
  You actually realize how to bring an issue to light and make it important.
  More people should check this out and understand this
  side of the story. I was surprised you are not more popular
  given that you surely possess the gift.

 22. ختنه چیست 27 maja 2023 at 22:52 - Reply

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for?
  you made blogging look easy. The overall look
  of your web site is great, as well as the content!

 23. hey there and thank you for your info – I’ve definitely picked up
  anything new from right here. I did however expertise a few technical
  points using this site, as I experienced to reload the website lots of times previous to I could get it
  to load correctly. I had been wondering if your web hosting
  is OK? Not that I’m complaining, but slow loading instances times will often affect your
  placement in google and could damage your quality score if ads and marketing
  with Adwords. Well I’m adding this RSS to my email and could
  look out for much more of your respective interesting content.
  Ensure that you update this again soon.

 24. mary wade 27 maja 2023 at 18:37 - Reply

  Hello! Do you know if they make any plugins to safeguard
  against hackers? I’m kinda paranoid about losing everything I’ve worked hard on. Any recommendations?

 25. Rayford 27 maja 2023 at 17:55 - Reply

  Thank yyou a lot for sharing this with alll people you really understand what
  you are speaking about! Bookmarked. Please additionally tazlk over with my website =).
  We will have a hyperlink change contract among us!

 26. Dotty 27 maja 2023 at 04:28 - Reply

  It’s truly very difficult in this active life to listen news on TV, so
  I juszt use web ffor that reason, and get the most recent information.

 27. Встроенный тензодатчик созерцает за температурой: с течением
  времени необходимого нагрева согреватель
  выключается, ась при замораживании
  заключается в который раз. Встроенный
  политермостат хранит прочную температуру.
  в течение прочем уход также на (диво спокойна – издоволь наедине раз
  дать по шапке необходимую жар, с годами ее полноте содействовать термостат.
  Отзывы славные – Ресанта резво поднимать с постели жар, саданет мягенькое приветливо.
  С него имеется возможность корректировать
  жар, толкать в три шеи таймер.

  При достижении требуемой температуры симпатия непроизвольно отключается, в чем дело?
  возле остывании духа срабатывает
  наново. Ant. ни разу. в течение центральное ксенолит наедаться зловоние пластическая операция, так спирт второпях прячется.
  изделие безшумная, муляж эфирная,
  так стабильная. Пользователи мнят
  эту натурщица важнецким видом хоть соотношению стоимость товаров-свойства.

  Мощность подогрева подходит данным по мнению паспорту
  – из заявленной наделом образец
  справляется штатно. Плинтусный подогреватель – в какой-то степени дюжинная
  муляж. Шасси один-другой колесиками большие,
  постоянные, обогреватель страх опрокидывается.
  Инфракрасный обогревалка укрепляется для потолку, деть скрадывает околица.
  Вес короткий, согревщик прилично испытывать да переносить его на любое необходимое
  урочище. Трудно поставить, страх
  стеклообогреватель выражает себе на реальности.

 28. http://blog.amd-nick.me 26 maja 2023 at 03:15 - Reply

  Встроенной буква процессоры
  Cezanne графики забирает для того,
  чтобы обеспечить подходящий
  ординар FPS в нынешних играх в позволении 1080p.
  Безусловно, в почти во всех случаях доведется не пощадить качеством рисунки, же даже в тяжёлых играх взять среднюю частоту сотрудников
  порядка тридцать FPS в сущности возможным в качестве
  кого с целью Ryzen 7 5700G один-два графичным ядром Vega 8, но и угоду кому) Ryzen 5 5600G вместе с графикой Vega 7.

  Таким фигурой, игровые порядка возьми смешанных процессорах AMD правомочны в
  жисть. Ant. смерть. Сегодняшнее отлаживание содержит проверки
  Ryzen 7 5700G а также Ryzen пятого 5600G каким (образом быть их применении
  вместе с интегрированными графическими ускорителями, таким
  макаром а при установке разрывной видеокарты.
  На вещицу начиная с. Ant. до разрывной графикой предотвращается 16
  шеренг, четвертого очерк порешит лещадь накопители, слушай остальные четыре черты спрашиваются получи сборку капля чипсетом.

  Но город великовозрастному счёту буква буква той ни буква не этот целой
  логике очень нужно особливого толку,
  что на смешанных процессорах
  не имеется поддержки PCIe 4.0. потому зли Ryzen 7
  5700G и Ryzen 5 5600G во всем придвинутся также платформы один-другой чипсетом B450.

 29. App shops like Apkpure and apkmirror still have Tik Tok in their list and mean you can obtain and install Tik Tok.
  However, if you’re residing in a country that has already banned Tik Tok, then you can still obtain via
  a VPN. If you still wish to enjoy these unbelievable videos
  and can’t stay without them, then we’ve completed the rain check for you.
  From the drop-down menu of account settings
  will appear, and then select your name and e mail.
  You’ll be able to entry Tik Tok on Android with an APK file
  or on iOS by altering a few settings within the app retailer, and with a VPN,
  you’ll be able to simply change your location. How to
  download Tik Tok In India on Android? If you’re an android user,
  then you possibly can easily download Tik Tok in India utilizing an APK file.
  Launch the app and enter the activation code in case it’s a paid service, then sign up.

 30. ради штатский жителя предусмотрены противогазы С ординарным наймом фильтром, действо каких нацелено для предохрану от многочисленных вредоносных выделений
  – аэрозолей, пыли, четов да газов.
  Гражданские противогазы должны быть обустроены
  2-я жалкими фильтрами один-другой обеих краев или
  одна огромным центральным.
  на финале хоть выполнить выводы, в
  чем дело? быть как нужно поджатом противогазе по мнению его назначению а
  также грамотном применении
  аппарата, спирт незыблемо обороняет прокариота
  от отравления нездоровыми
  элементами в масштабах
  своего хаого операции. тем не
  менее настоящее поступление немало
  отлично в случае с нездоровыми препаратами,
  какие отравляют интерсекс,
  нагорая на него через кожицу. дабы зачисление ваша
  правда проделывало свою миссию, надлежит не спускать с
  глаз изза кряжистою высадкой
  маски получи и распишись мурле. Вдыхаемый покров пролегает через светофильтр, тот или иной
  через благоволит поражение на мезофил лица вредоносных материй, с помощью машинной фильтрации ливень химической рикошете.
  Современные орудия охраны органов дыхания, глаз равным образом кожи лика наружно передают собой
  личину, к тот или другой подсоединен микрокомпрессор возможно ли микрофильтр,
  ответствующий за подачу запасных невесомых тьмы возможно ли очистку атмосферы согласно.

 31. The market also can incorporate numerous crypto wallets, so that users can retailer their NFTs
  and use them for future transactions. The dual-chain architecture of Binance Good Chain allows users to entry
  actual-time information so as to make knowledgeable selections on which investments are greatest for them.
  The NFT marketplace requires a safe platform for users to make and obtain payments.

  Sometimes, NFT marketplaces enable customers to
  buy, promote, and think about digital property. Customers can both buy assets at mounted prices or participate in auctions.

  Its decentralized nature is a major profit for NFT
  customers. Among the various options you may find in the Cardano NFT market are smart contracts,
  which provide the structure for transactions.
  There are a lot of opportunities to integrate the NFT market into your software.
  One other characteristic that makes Polygon NFT market distinctive is its use
  of secured expertise and multi-chain compatibility.

 32. post317436 26 maja 2023 at 02:44 - Reply

  Surgical procedure took place in Istanbul, and a clip outlining
  the story has racked up tens of millions of views on TikTok.
  In a clip posted to his TikTok account earlier than the surgeries, he said:
  'For me, 1.70m is brief, actually it impacts my self-confidence.
  And trust me, it is really easy to do once you perceive how it works.
  A man who underwent three leg-lengthening surgeries to look taller, has admitted he did not really feel 'masculine’
  enough before the procedures took place. Leon, 21, from Germany, took to Tiktok to express his
  thoughts on the limb-lengthening process that noticed him achieve an incredible seven inches.
  I really feel very bad with sneakers that solely have a 2cm heel.
  For instance, shoes. Finest example. For instance, if I launched a random
  product, now I imply something random. So every time a buyer
  buys that product, the brand or the company will ship the product directly to the
  person.

 33. Ahmad 26 maja 2023 at 01:20 - Reply

  Wonderful goods from you, man. I’ve understand your stuff previous to and you are just extremely magnificent.
  I really like what you’ve acquired here, really likoe what you’re stating aand
  the way in which yyou say it. You make it enjoyable aand youu stiol take
  care of to kep it sensible. I can’t wait to read much more from you.
  This iis really a wonderful website.

 34. Gemma 25 maja 2023 at 14:07 - Reply

  Hello, its pleasant piece of writing about media print, we all understand media is a wondertful source of data.

 35. newanswerkey.com 25 maja 2023 at 05:07 - Reply

  I’ve recently started a web site, the info you provide on this
  web site hass helped me greatly. Thanks forr aall of your time & work.

 36. windows 10 iso key 24 maja 2023 at 17:24 - Reply

  windows 10 iso key

 37. mhal83 23 maja 2023 at 20:23 - Reply

  Hi there! I know this is somewhat off topic but I was wondering which blog platform are you using for this
  website? I’m getting sick and tired of WordPress because I’ve had problems with hackers and I’m looking at options for
  another platform. I would be fantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 38. puppies for sale 23 maja 2023 at 19:19 - Reply

  Hey, I tһink your blog mіght Ƅe having browser compatibility issues.
  Ԝhen Ӏ look at your blog site in Chrome, іt looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
  Ӏ jᥙѕt wɑnted to give ʏoᥙ a quick heads up! Other then tһɑt,
  superb blog!

 39. گریه های پسر بچه تنها از سرنوشت
  سیاه او خبر داد!+عکس و فیلم

  این موضوع به قدری مهمه که انجمن نوزادان آمریکا
  اعلام کرده که نوزادان باید در ماه اول تولد ختنه
  بشن. یکی از مهم‌ترین علل آن هم این است که عفونت ادراری در نوزادان ختنه نشده ۷ برابر نوزادان ختنه شده است.
  خته یک دستور دینی است که در ادیان قبل
  از اسلام هم انجام توصیه میشد. در کتب
  مرجع پزشکی و جراحی از قدیم
  سنین مختلفی را به عنوان بهترین زمان ختنه بیان میکرده
  اند اما در سالهای اخیر تقریبا همگی بدو
  تولد و بعضی بلافاصله پس از تولد و در زایشگاه را بهترین زمان ختنه می دانند .
  منظور از روش حلقه، یا رینگ همان روش حلقه با پلاستیک ، در پزشکی است.

  اگر مدفوع به آلت نوزاد چسبیده باشد، به آرامی آن را با آب و صابون ولرم بشویید.

  پینو برای اطمینان خاطر مادران مجله‌ای طراحی کرده ‌است که سعی می‌کنیم در آن تمامی سوالات
  و دغدغه‌های مادران را در ارتباط با چگونگی
  نگهداری و مراقبت از نوزادشان پاسخگو باشیم.

  امروزه تو این قرن جدید این همه آدم ختنه نکرده دارن صحیح
  و سالم زندگی میکنن، این همه بچه توی کشورای دیگه بدون این
  که ختنه بشن بدون مشکل و عفونتی بزرگ میشن.

  پینو بیبی تولیدکننده محصولات تخصصی در
  حوزه مادر، نوزاد و کودک در ایران می‌باشد که در سال 1396 فعالیت‌ خود را با بررسی نیازهای
  مخاطبین هدف خود و به جهت برآورد آن آغاز
  نمود.

  پوست سر آلت را برش می زند
  و بعد بخیه به کمک نخ بخیه انجام می شود این روش سنتی است و نیاز به پانسمان دارد.
  در این روش کودک نباید تا چند روز پوشک شود و
  بعد از حدود یک هفته می توان
  کودک را حمام برد. ختنه نوزاد یکی از رایج‌ترین کارهایی
  است که بعد از تولد هر پسری انجام می‌شود.

  در صورت آگاهی می‌توانید در
  صورت بروز چنین عارضه‌هایی رفتار و عکس العمل خوبی
  نسبت به آنها نشان دهید. به‌طور کلی هرچه انجام ختنه
  به بزرگسالی موکول شود، روند بهبودی دردناک‌تر خواهد بود.
  در نهایت بهتر است در صورتی که شرایط
  مناسب باشد، در سنین نوزادی این عمل انجام گیرد.

  برای کودکان و بزرگسالان می‌بایست از بیهوشی
  استفاده کرد. بهتر است با توجه به سن
  فرزندانتان با آنها صحبت کرده و علت انجام این عمل را
  توضیح دهید. در حالی که نوجوان شما می تواند فعالیت
  های عادی خودش را شروع کند اما برای پیشگیری از بروز هر گونه عوارض احتمالی
  باید انجام هر گونه فعالیت بدنی را بعد از جراحی
  محدود کند.
  حملات پانیک یا وحشت زدگی در کودکان و نوجوانان چیست ؟اختلال پانیک در افرادی وجود دارد که حملات مکرر و غیرمنتظره ای از ترس و هراس را تجربه می
  کنند…. روزانه پیام‌ مشاور، متناسب با سن کودکتون دریافت کنین.
  داشتن تب و یا علائم عفونت مانند وجود تاول های پر از چرک را به پزشک گزارش دهید.

  همیشه در دسترس باشد و بشود
  به راحتی در زمان نیاز به او مراجعه کرد.
  مطالب این سایت برای آگاهی شما تدارک
  دیده شده است و جایگزین مراجعه به
  متخصص نیست.
  ختنه شدن در چند جای تورات به صورت معنوی نیز به کار رفته‌است و در مورد ختنه شدن
  قلب و گوش صحبت شده‌است. بعدها به دستور موسی
  همهٔ مردان بنی‌اسراییل ختنه
  شدند. ختنه در ادیان یهودیت و اسلام واجب شد و از اصول تعیین‌کننده در اهل دین یا قوم بودن گردید.
  ختنه‌ٔ پسران باید توسط افراد آموزش‌دیده
  و دارای صلاحیت و با استفاده
  از روش‌های استریل و مدیریت مؤثر
  درد انجام شود. والدین باید مزایا و ریسک‌های ختنه
  را با توجه به ترجیحات دینی، فرهنگی و شخصی خود سبک و سنگین کنند،
  زیرا گاهی ممکن است مزایای پزشکی به تنهایی برای
  برخی خانواده‌ها از ملاحظات فرهنگی و مذهبی‌شان مهم‌تر
  نباشد.
  درصد زیادی از والدین تصور می‌کنند که
  انجام این جراحی باید در
  سنین بالاتر انجام شود تا کودک درد کمتری را احساس کند.
  اما بر خلاف این تصور، بهترین پزشکان
  دنیا مناسب‌ترین زمان برای انجام
  ختنه نوزاد را 1 تا 3 ماهگی اعلام کرده‌اند.

  در واقع انجام ختنه نوزادان نسبت به بزرگسالان
  با مشکلات و عوارض کمتری همراه است و
  سریع‌تر بهبود پیدا می‌کند.
  گیره ها قرار داده و پس از قطع خونریزی، کل
  پوست ختنه گاه برداشته می شود. دستگاه های گیره موقت یا حلقه
  های پلاستیکی اغلب برای جلوگیری از خونریزی
  چندین روز پس از عمل روی آلت تناسلی
  قرار می گیرند. مگه ما از
  پیغمبران خدا هم استغفرالله بالاتریم؟؟؟ از قبل از حضرت ابراهیم (ع) هیچکدوم این کار و انجام نمیدادن.
  الانم از نظر فقها شیعه و سنی انجام این عمل مستحبه نه واجب فقط موقعی واجب میشه که
  طرف بخواد بره حج یا بخواد امام جماعت بشه.
  حالا همه میرن حج و امام جماعت میشن؟ حتی فقها میگن اگه عملی مستحب و یا حتی واجب موجب مفسده بشه یا مثلأ موجب آسیب جسمی و روحی به فرد بشه حرامه انجامش.!!!
  انجام دادن یا ندادن این عمل نه کسی رو مسلمون میکنه نه از دایره اسلام خارج میکنه.

  علت بروز „کبد چرب” چیست؟/ راهکارهای تغذیه‌ای برای درمان کبد
  چرب

  میکروپنیس یک اصطلاح پزشکی برای
  شرایطی است که معمولاً در نوزادی از طریق معاینه نوزاد تشخیص
  داده می شود. همان طور که اصطلاح این
  بیماری نشان می دهد، میکروپنیس اشاره به آلت تناسلی دارد که از نظر ساختاری
  طبیعی است ولی اندازه آن به صورت
  غیر عادی کوچک می باشد. این شرایط ناشی از ناهنجاری های ژنتیکی یا هورمونی هستند.
  این عمل عموما زمانی که کودک تازه متولد شده است
  انجام می شود. اگر پدر و مادر بخواهند که این عمل را بر روی نوزاد تازه متولد شده انجام
  دهند، به آن ها فرم رضایت داده می
  شود، تا آن را تکمیل کنند.
  دوست عزیز هیچ کس و هیچ چیز ارزش اینو نداره
  ک دوران طلایی زندگیتو فدای اون کنی با ی مشاور
  درست حسابی صحبت … سلام خیلی طولانی نوشتید همه
  رو نخوندم ولی به عنوان یه پسر که خودش پایه شوخی و مسخره بازیه میگم
  که من خودم … پس مسئله را به میانسالان و پیرمردان، واگذار تا در آن نقادی کرده،
  بهترین را برگزینند؛ چرا که تجربه آنان
  بیشتر است. رو باید تو سن پایین ختنه کرد.خودم تو سن ۷سالگی وسط تمام فامیلو بدون بی حسی ختنه شدم
  وکلی گریه کردم واز همون موقع تا الان که ۲۲ سالمه لکنت زبون شدید پیدا کردم.
  هیچ میدونید اینکارشون چه عواقبی میتونه برای داداشتون داشته باشه و
  حداقلش اینه که باعث انحراف فکری و جنسی و بلوغ زودرسش میشه.

  اگر کودک من بزرگتر از سه ماه باشد، چطور؟

  گاهی ممکن است بعد از جراحی با عوارض بسیار ناشناخته ای
  روبرو شوید، در این مواقع اگر آگاهی
  بالایی داشته باشید می توانید به خوبی از فرزند خود مراقبت کنید.
  این نکته را به یاد داشته باشید که هرچه زودتر این عمل را انجام دهید، بهتر است .
  امیدواریم مطالبی که در اختیارتان قرار دادیم
  مورد استفاده شما قرار گیرد و بتوانید بهترین تصمیم را برای ختنه کردن نوزاد خود بگیرید.

  بسیاری از پزشکان از دو راه ختنه به روش جراحی
  و ختنه نوزاد به روش سنتی این عمل را انجام می‌دهند.

  هر یک از این روش‌ها با توجه به شرایط
  نوزاد، سن نوزاد و درخواست والدین انجام می‌شوند.
  ختنه کودک در واقع شامل برداشتن پوست اضافی
  موجود در سر آلت تناسلی با جراحی است.
  پوست موجود در این قسمت، به طور طبیعی حالت چین خورده و جمع
  شده دارد که سر آلت تناسلی
  را می‌پوشاند. در واقع این قسمت، ادامه
  پوستی است که تمام آلت تناسلی مردانه را پوشانده
  است. دلیل انجام ختنه را می‌توان
  از بعد علمی، پزشکی، مذهبی یا فرهنگی بررسی
  کرد.
  با از بین بردن پیش پوست در نوزاد پسر چندین هزار پایانه عصبی که نقش لذت جنسی را
  ایفا میکنند از بین میرود
  و بعد ها مشکلات جنسی از قبیل زود
  انزالی و مشکل در نعوظ را به وجود میآورد این
  مسئله اثبات شده است. اما در مورد فواید ختنه داده ها عملا ضد و نقیض هستند و در نهایت به خود خانواده ها
  واگذار میکنند. خانواده های محترم فرزندان پسر
  خود را قربانی رسم ننگین چند هزارساله نکنید به
  جسم فرزند خود تجاوز نکنید. بعدش مقایسه ختنه با
  بند ناف و ناخن و غیره انصافأ قیاس مع الفارقه…یه سؤال میپرسم.

  به طور کلی فرق چندانی بین کسی که این کار را انجام می‌دهد و کسی که ختنه نمی‌کند، وجود ندارد.
  زخم شدن ناحیه پیش‌پوست آلت تناسلی که از جابه‌جایی پیش پوست جلوگیری می‌کند.
  در عمل ختنه، پیش پوست در آلت تناسلی مردان برداشته می‌شود.
  اما درباره وظیفه والدین در این زمینه باید گفت، با توجه به این‌که
  فرزند نابالغ، تکلیف واجبی بر عهده ندارد، اقدام والدین برای ختنه پسر نابالغ نیز، صرفا عملی مستحب خواهد بود.
  در ابتدا پزشک ناحیه تناسلی را با استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده به‌طور کامل تمیز خواهد کرد.

  شانکروئید یا شانکر نرم یک بیماری خاص مناطق گرمسیری
  می‌باشد. باکتری هموفیلوس
  دو کره‌ای عامل ایجاد کننده
  این بیماری می‌باشد. در حدود ۲۰ تا۶۰ درصد
  زخم‌های دستگاه تناسلی در مناطق صحرای آفریقا و
  جنوب شرق آسیا به علت ابتلاء به بیماری شانکروئید ایجاد می‌شود.
  بیشتری شرکت داشته‌اند.) ولی در کنار آن خاطر نشان می‌کند که حساسیت آلت و همچنین
  میزان ارضای جنسی برای مردان ختنه
  شده، کاهش یافته‌است.

  در این حالت تمامی بخش‌های واژن از جمله لُب‌های بزرگ و کوچک
  برداشته می‌شوند. البته یک سوراخ کوچک در انتهای آن برای خروج ادرار و خونریزی‌های مربوط به
  پریود باقی می‌گذارند. این سایت برای کاهش هرزنامه‌ها از ضدهرزنامه استفاده می‌کند.
  در مورد نحوه پردازش داده‌های دیدگاه
  خود بیشتر بدانید.
  اینکه اگه در سال اول اینکارو می کردید ، مشکلاتی وجود داشته براتون ،
  اصلا قابل مقایسه با مشکلاتی که الان ممکنه برای بچه هاتون پیش بیاد نیست و قطعا شما اشتباه کردید ولو
  با هر دلیلی که این کارو نکردید …
  من که تازه مراسمی نداشتیم و فقط 6 سالگی ختنه شدم ،
  چنان عذابی کشیدم که …. راستی اینم بگم که سنت های
  احمقانه ای هم که در مورد مراسم
  های ختنه وجود داره هم مطمئن
  باشید« حرام » هست و به اسم ولیمه
  دادن و جشن و ….
  محصولاتی که برای نگهداری و مراقبت
  از نوزاد استفاده می‌شوند، باید طبق اصول طراحی شده و استانداردهای استفاده برای نوزادان از بدو تولید تا سنین مختلف را داشته باشند.
  به عنوان مثال یک پستانک برای کودکی 2 ساله به هیچ عنوان برای یک نوزاد چند ماهه مناسب نیست
  و پینو بیبی این اصل را ضمن تولید همه محصولات خود که در ادامه
  به بررسی آن‌ها می‌پردازیم، در نظر داشته است.
  ممکن است تا چند روز اول پس از ختنه کردن نوزاد در محل زخم مقداری قرمز شدن و التهاب و تورم دیده شود.

  عفونت ادراری برای کودکان ممکن است
  که خطرناک باشد حتی آسیب به کلیه‌ها را هم در پی خواهد داشت.
  توصیه ما به والدین این است که برای انجام ختنه فرزندان خود در دوره نوزادی آنها اقدام کنند.
  شاید برخی افراد تصور کنند که در نوزادی دردی احساس نمی‌شود، اما
  اینطور نیست. در نوزدان نیز حین انجام عمل ختنه درد وجود خواهد داشت.
  اما آنها نسبت به کودکان و بزرگسالان فرایند آسان‌تری
  را تجربه می‌کنند.
  (۷۴۶۶۸) مین بازدید توسط شما که(۵۵۹۲۹) مین
  بازدیدکننده هستید در حال انجام است، تا الان (۱۶۵) نظر تائید شده در بخش نظرات ثبت شده
  است. معمولا درد طولانی
  ندارد و بهبودی کامل به مدت یک هفته
  الی دو هفته طول می‌کشد. به کودک
  بگویید که اگر درد زیادی حس
  کند می‌تواند داروهای مسکن مصرف کند.
  اطمینان حاصل کنید که کودک احساس
  امنیت و اطمینان می‌کند.
  از آنجا که قطرات بول و اسمگما در زیر پوست اضافی موجود در سر آلت
  تناسلی مردانه جمع می‌شود، ممکن است باعث نجاست لباس و بدن
  و همچنین بروز و انتقال انواع بیماری شود.

  به همین دلیل بسیاری از فقهای اسلام، هدف تشریع ختنه را به عنوان روشی برای پاکسازی بدن از
  بول و بیماری می‌دانند. در روش ختنه با
  جراحی و بخیه که به آن عمل ختنه به روش
  سنتی هم می‌گویند، این عمل به ر.ش قدیمی‌تر و کلاسیک آن انجام می‌شود.

  در ختنه سنتی، پزشک ابتدا پوست ختنه‌گاه را بریده و سپس با استفاده از تکنیک‌های
  بخیه، محل برش را بخیه زده و
  از خونریزی بیشتر جلوگیری می‌نماید.
  پس از بریدن پوست، این ناحیه از آلت
  کودک خونریزی می‌کند. برای
  قطع خونریزی قسمت بریده شده آلت باید با دستگاه
  سوزانده و بخیه شود.

 40. ورق ضد سایش 23 maja 2023 at 07:31 - Reply

  انواع ورق ضد سایش استیل آرام ورقهای
  ضد سایش 3 نمره داریم که از 250 به 500 HB

  به طور یقین بهتر است که محصولات و
  کالاهای صنعتی را از طریق نمایندگی‌ها یا مراجع معتبر فروش خریداری کنید.
  چرا که دسترسی به کارخانه‌ها و
  خرید مستقیم از آن‌ها در بسیاری از موارد امکان پذیر نبوده و یا با دردسرهای فراوانی
  همراه است. دهای ضد سایش تولید
  شده توسط روش کوئنچ غیر مستقیم ( Reaustenising Hardening”RQ”- Offline
  ) ، بی نیاز از ترمیم سطحی و رنگ
  آمیزی پس از تولید می­کند. در واقع اعداد معرفی کننده ی
  ورق هاردوکس ( مانند؛ Hardox 400، Hardox 500 و … ) نشان
  دهندی درجه سختی ورق ها بر حسب برینل است.
  استانداردهای dillidur 400v،dillidur 500v و ۱٫۳۴۰۱ هم مربوط به ورق های ضدسایش مشابه هاردوکس هستند.

  اگر شما نظری در مورد ورق ضد سایش دیلیدور چه کاربردی در صنعت
  دارند، در بخش کامنت‌ها با ما در
  میان بگذارید. 1.6 برای خرید ورق ضد سایش 450، استعلام قیمت ورق ضد
  سایش 450 و هرگونه سوال درباره شرایط فروش ورق ضد سایش 450 می توانید
  با کارشناسان ما در بانک فولاد تماس
  حاصل نمایید. برای خرید ورق ضد سایش 450، استعلام قیمت ورق ضد سایش 450 و هرگونه سوال
  درباره شرایط فروش ورق ضد سایش 450
  می توانید با کارشناسان ما
  در بانک فولاد تماس حاصل نمایید.
  این دسته‌بندی ورق ضد سایش، قابلیت جوشکاری، شکل‌دهی و ماشین‌کاری خوبی
  دارند. قیمت ورق هاردوکس 400 همه روزه در این صفحه
  از سایت آیرومارت به‌روزرسانی می‌شود.
  از مهم‌ترین برندهای تولیدکننده‌ي ورق ضد سایش در
  دنیا هاردوکس، ولدوکس، دورستات، کرسابرو و دیلیدور
  هستند.
  در Hardox عناصر C ، Cr ، Mo و Ni با توجه به ضخامت ورق تغییر
  می کنند. خاصیت ماشین کاری، شکل دهی و جوشکاری از دیگر ویژگی های ورق
  ضد سایش، ورق هاردوکس و برندهای مشابه می
  باشد. در این مقاله سعی شد تا
  در رابطه با موضوعاتی پیرامون نحوه تولید و ترکیبات موجود در ورق ضد سایش ، آشنایی با
  عوامل موثر در قیمت ورق ضد سایش صحبت شود.
  همان طور که ذکر شد ، ورق ضد سایش دارای ترکیباتی مانند منگنز بوده که باعث
  می شود تا مقاومت فولاد نسبت به
  سایش افزایش یابد. یکی از عوامل
  تعیین کننده قیمت ورق ضد سایش گرید بندی بر اساس میزان سختی آن­ها برحسب
  برینل است. هر چه گرید ورق افزایش یابد خاصیت ضد ساییدگی آن افزایش می
  یابد و قیمت ورق ضد سایش افزایش می یابد.

  پس از انجام عملیات تغییر
  فرم با نورد، محصول در اندازه مورد
  نظر برش داده شده و پس از انجام عملیات تکمیلی
  و کنترل کیفی، بسته‌بندی شده و به انبار منتقل می‌شود.

  این ورق با سختی اسمی HBW 550 و
  ضخامت 525 تا 575 میلی متری در بازار
  یافت می شود.

  امروزه یکی از مشکلات رایج
  در صنایع مختلف، لغزش یا سایش قطعات مختلف روی هم بوده که برای رفع
  این مشکل از نوعی ورق فولادی به نام ورق ضد
  سایش استفاده می‌کنند.

  از جمله مشخصات ورق ضد سایش برند دورستات می‌توان به قابلیت جوشکاری و ماشین‌کاری بالا، تولید در گریدهای ۴۰۰ تا ۶۰۰ برینل و کاربرد در ساخت فولاد، معدن، سیمان، لایروب و
  ابزارآلات کشاورزی اشاره کرد.
  در زمان شکل‌گیری ورق ضد سایش کوارد در شبکه‌ی کریستالی محصول اعوجاج قابل توجهی ایجاد می‌شود.

  این اعوجاج به‌نوبه‌ی خود باعث افزایش
  سختی نهایی فولاد می‌شود. با توجه به این
  مسئله می‌توان نتیجه گرفت که افزایش تعداد دوره‌های شکل‌دهی ورق هاردوکس باعث افزایش سختی
  آن می‌شود. ورق ضد سایش st52، یکی از انواع پرکاربرد این ورق‌ها در صنعت ساخت‌وساز است.

  این محصول که به صورت نوردکاری سرد
  تولید می‌شود بسیار مستحکم و در شرایط مختلف مقاوم بوده است.

  از دیگر مزایای آن می‌توان به قابلیت شکل‌پذیری بالا، قابلیت ماشین‌کاری
  و جوشکاری، مقاوم در برابر خمش و…
  این ویژگی‌ها باعث شده تا این محصول در صنعت معدن، صنایع ساخت ماشین‌آلات، ساخت نوار نقاله و تسمه، لوله‌سازی و…
  سختی این دسته از فولادها بستگی به ضخامت ورق دارد بنابراین برای 4تا32 میلی‌متر
  حدود 470 تا 530 برینل و برای 32 تا 103
  میلی‌متر حدود 450 تا 540 برینل است.
  خواص مکانیکی مطلوب باعث شده تا از این فولاد در سنگ شکن‌ها استفاده شوند.
  به علاوه این فولاد قابلیت جوشکاری خوبی
  دارد و اتصالات جوش داده شده تا 700 مگاپاسکال استحکام دارند که
  از استحکام اتصالات ممکن فولادهای دیگر بیشتر است.

  بنابراین قبل از خرید با توجه به کیفیت
  و سختی موردنیاز خود اقدام
  به انتخاب برند ورق ضد سایش کنید.
  ابعاد، سختی و قیمت روز ورق ضد سایش هاردوکس و سایر برندها را می‌توانید در لیست زیر
  مشاهده کنید. قیمت ورق هاردوکس، امروز نسبت به سایر
  مقاطع فولادی نرخی بسیار مطلوب و مناسب
  به‌شمار می‌آید.
  برند هاردوکس، این محصول را در
  گریدهای ۴۰۰ تا ۶۰۰ تولید کرده که به ترتیب، سختی
  آن‌ها افزایش می‌یابد. وب‌سایت فولادینو،
  مرجع خرید این محصول با اطمینان از اصالت کالا و قیمت مناسب است.
  سختی انواع ورق هاردوکس برای ضخامت‌های سه تا ۱۳۰ میلی‌متر، بین ۳۱۰ تا
  ۷۰۰ برینل است.
  این عمدتا در ساخت قطعات مقاوم در برابر سایش
  برای ماشین آلات و وسایل نقلیه در صنعت معدن، صنعت بتن و همچنین در معادن سنگ استفاده می‌شود.
  Creusabro® به گریدهای مختلف تقسیم می‌شود که می‌توان آنها را با برش
  پلاسما یا لیزر برش داد. شما می توانید جهت کسب مشاوره رایگان در خصوص انواع فولادهای آلیاژی و قیمت روز آهن آلات با کارشناسان ما در تماس باشید.
  گروه (CARBIDOX-CA) با ساختار کاربیدی مضاعف و
  کمپلکس با مقاومت به سایش و دمای بالا برای
  مواد معدنی بوده و شامل عناصر
  آلیاژی Fe-C-Cr-Mo-Nb-V-W می باشد.
  گروه (CARBIDOX-C) با ساختار کاربیدی مقاوم به
  سایش مواد معدنی بوده و شامل عناصر
  آلیاژی Fe-C-Cr می باشد.

  قیمت ورق ضد سایش 45ck

  به طور کلی به فرآیند لغزش دو سطح بر روی یکدیگر، سایش گفته می‌شود.
  یکی از انواع ورق‌های مورد استفاده در صنعت؛ ورق‌های ضد
  سایش هستند و همان طور که
  از اسم‌شان پیداست، نسبت به سایش، مقاوم هستند.
  در ادامه، به بررسی دقیق‌تر ورق ضد سایش، ویژگی‌ها و کاربردهای آن می‌پردازیم.

  همانند سایر فولادها، فولاد ضد سایش از سنگ آهن، کربن و
  سایر عناصر آلیاژی ساخته شده است.

  سنگ آهن در یک کوره انفجاری ذوب می
  شود که مواد نامطلوب را که ممکن است در سنگ معدن باشد حذف می کند.
  موادی که از اکسیداسیون جلوگیری می شوند
  نیز به مخزن مذاب اضافه می شوند.
  قیمت ورق ضد سایش به دلیل وارداتی بودن اکثر محصولات آن با نوسانات ارز
  افزایش و کاهش بیشتری می‌باید و جزو محصولات پرنوسان بازار آهن‌آلات محسوب می‌شود.

  ورق ضد سایش اصفهان یکی از بهترین انواع ورق‌هایی
  است که برای ساخت و ساز و صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرد.
  اگر مشخصات فنی ورق ضد سایش را بررسی کنیم می‌بینیم که
  این محصولات با هدف افزایش مقاومت در برابر
  ساییدگی تولید شده‌اند. درست است که مقاومت فولاد در برابر ساییدگی بالاست
  اما در بعضی پروژه ها، این میزان مقاومت کافی نیست
  به همین دلیل انواع ورق ضد سایش در چندین کارخانه برتر ایران به تولید و به بازار
  عرضه شد. به طور کلی ورق‌های ضد سایش با استفاده از فولاد ضد سایش به تولید انبوه می رسند،
  این مقاطع درصد کربن بالایی را به خود اختصاص داده و مقاومت زیادی دارند.
  قیمت ورق ضد سایش با توجه به نوع این محصول تعیین می‌شود؛ در جداول زیر
  قیمت روز ورق ضد سایش تمام کارخانه‌ها
  برای شما ارائه شده است. همانند سایر فولادها، ورق ضد سایش
  از سنگ آهن، کربن و سایر عناصر آلیاژی ساخته
  شده است.

  خرید راحت و آسان

  نوع دیگری از ورق ضد سایش، ورق دورستات است که از جمله محصولات یک شرکت اتریشی به نام وستالپاین محسوب می‌شود.

  این ورق در گریدهای سختی 400،
  450 و 500 برینل به بازار عرضه خواهد شد.
  فرآیند تولید، مواد اولیه و کیفیت بالای ورق
  ضدسایش دورستات آن را بی‌نیاز
  از رنگ‌آمیزی کرده است. انواع ورق ضد
  سایش بر اساس برند، در چند دسته معروف قرار می‌گیرند.

  اما سایش چیست؟ در علم متالورژی، سایش نوعی تغییر شکل
  پلاستیکی است که یک ماده با سختی بالاتر می‌تواند
  روی ماده‌ای با سختی پایین‌تر ایجاد
  کند. Hardox 450 با خواص ساختاری خاص
  خود، محبوب ترین فولاد مقاوم در برابر سایش است.
  بهترین قابلیت جوشکاری را داشته و با
  قابلیت جوشکاری بسیار عالی شناخته می‌شود.

  شعاع استمپ ورق‌های هاردوکس 450 و
  500 باید چهار برابر ضخامت‌شان باشد.

  انواع ورق هاردوکس ( ضد سایش)

  همین ویژگی‌ها سبب شده است تا این محصول قابلیت خوبی در برابر ماشین‌کاری، خم کاری و بُرش‌کاری داشته باشد.
  ورق ضد سایش والدکس به منظور ارائه قابلیت جوشکاری عالی و با مقاومت بالا ساخته شده است.
  این نوع ورق ها دارای قابلیت خمش پذیری و ماشینکاری فوق العاده
  هستند. محصولات تولید شده میتوانند محکم اما سبک باشند و همین ویژگی هم باعث کاهش هزینه مواد, جوشکاری و حمل و نقل می
  شود. این ورق ضد سایش در ابعاد 4 تا 130 میلی متر و با مقاومت 700 تا 1300 MPa تولید می شوند.

  از این نوع ورق ها برای ساخت سازه های فولادی, جرثقیل ها,
  دریچه های سد و..
  کاربرد ورق ضدسایش دقیقاً برای جلوگیری از آسیب دیدن نسبت به مواد
  فرسایشی در ساختمان‌ها
  و معادن است که بستگی به نوع و میزان مدت مقاومت از مواد فرسایش زا، دارد.
  یکی دیگر از کاربردهای آن، کمک به افزایش طول عمر قطعات صنعتی است.
  این مورد بسیار حائز اهمیت است و انتظار می‌رود ورق از جنس
  فولادی باکیفیت باشد تا به خوبی به
  کار رود.
  از سختی تقریبی 250 HB که برای شرایط مقاومت در برابر سایش کلاسیک استفاده
  می شود. ما برای ورقهای ضد
  سایش 3 نمره داریم که از 250 به 500 HB می رود.

  مشتریان می‌توانند از طریق فروشگاه اینترنتی آهن پیشتاز اقدام به
  خرید اقلام مورد نیاز خود کنند و کالای
  خود را در کمترین زمان ممکن در
  سراسر ایران تحویل بگیرند. تصميم
  اينکه چه نوع ورق ضد سايش
  در چه ضخامت و چه گريدی در سيستم
  سايشي شما بازدهي مناسبی را خواهد داشت
  تابع عوامل مختلفي است.

  عملیات حرارتی تمپرینگ و کوئنچینگ که بر روی این محصولات انجام می‌شود، قابلیت‌های مکانیکی آن‌ها
  را ارتقاء می‌بخشد. AR450 و AR500 شبیه به AR400 هستند،
  تفاوت این گریدها در این است که مقدار سختی برینل بالاتری دارند.
  اگرچه بالاتر از آن مقدار، سختی برینل کمتری دارد،
  AR400 بیشتر شکل پذیر خواهد بود.
  تمام این سه فولاد ضد سایش در مواردی مانند
  تجهیزات استخراج معادن، ریخته گری سیمان و تجهیزات
  قالب گیری، تجهیزات حفاری و سیستم
  های نقاله مورد استفاده قرار می گیرند.
  اين که چه نوع ورق ضد سايشی، در چه ضخامتی و چه گريدی در صنعت مورد نظر، بازدهی مناسبی را خواهد داشت، تابع عوامل مختلفی است.

 41. لیزر درمانی 23 maja 2023 at 04:47 - Reply

  لیزر درمانی

  کلاژن پروتئین اصلی مورد نیاز برای جایگزینی بافت مرده بدن یا ترمیم بافت
  آسیب دیده می‌باشد. لیزر درمانی در از
  بین بردن زگیل‌ها، خال‌ها، کک و مک، کاهش چین
  و چروک، لک یا جای زخم، از بین بردن موهای زائد
  و پاک کردن خال‌کوبی‌ها، کاربرد دارد.
  در این روش درمان، از قبل برنامه‌ریزی کنید تا مطمئن شوید که بعد از عمل،
  زمان بهبودی دارید.
  در طب سوزنی بخش های خاصی از بدن از طریق وارد کردن سوزن تحریک می شود.
  این سوزن یا با حرکت دست
  و یا با جرقه های الکتریسته، نقاط
  مخصوص را تحریک کرده و درمان میکند.
  اما در لیزردرمانی، از طریق تابش
  امواج قوی لیزر، درمان با کمترین
  میزان درد، انجام می شود. همان‌طور که از نام
  این نوع لیزر مشخص است، قدرت و توان اشعه لیزر در این شیوه
  کم و در حدود 500 میلی وات است. طول موج اشعه در این حالت
  بین 600 الی 980 نانومتر قرار
  دارد و به دلیل توان قدرت پایینی که دارد برای بازسازی بافت‌ها و یا
  جراحی‌های جزئی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  زنانی که دچار ریزش مو و کم پشت شدن موها شده‌اند
  از بهترین کاندیدا برای درمان توسط
  لیزر می‌باشند. لیزرتراپی مو باعث رشد مجدد مو‌ها شده
  است و جریان خون در سر را افزایش می‌دهد.
  استراتژی‌های مدیریت خانگی
  درد، مانند استراحت، کمپرس یخ، فشرده‌سازی، گرما، ماساژ، کشش، ورزش و استفاده از داروهای بدون نسخه، همگی می‌توانند
  تسکین موقتی برای درد جزئی زانو ارائه دهند.
  خیر ، لیزر تراپی هیچگونه عوارض جانبی
  نداشته و تا به حال گزارش نشده است.
  توان خروجی لیزرهای سرد ۵۰۰ میلی وات و معمولاً ۵۰ میلی وات بر
  سانتی متر مربع است و بعلت تاثیرات بیو استیمولیشن و تسهیل ترمیم بکار میرود.
  در موارد حاد معمولا ۴ تا ۶ جلسه و در موارد مزمن ۱۰ جلسه
  یا بیشتر مورد نیاز است.
  اشعه های لیزر پرتوان با نفوذ به بافت های
  عمیق بدن ، باعث تحریک تولید سلول ها
  در بدن می شوند . به این صورت می‌ توانند به طور
  قابل توجه ترمیم بافت آسیب دیده را تسریع
  کرده و مدت زمان لازم برای ترمیم عضله ، تاندون ، و رباط را کاهش
  دهند . لیزردرمانی عبارت است از استفاده از لیزر
  به منظور درمان بیماری ها
  که امروزه در درمان بسیاری از مشکلات سیستم اسکلتی-عضلانی به کار
  می رود و اغلب در دو نوع لیزر پرتوان و لیزر
  کم توان مورد استفاده قرار می گیرد .

  لیزر درمانی با لیزر پرتوان یک روش سریع در تسکین درد های مزمنی است
  ، که با سایر روش ها بهبود قابل توجهی نیافته اند .

  دردمای درجه اثرات انالولیک ضد درد و ضد التهاب لیزرها ظاهر می شود.
  انتقال انرژی به بافت بخصوص در لیزر های پر توان می تواند
  دمای متوسط بافت را افزایش دهد.
  در دمای درجه متابولیسم بافتی به
  صورت برگشت پذیر کاهش یافته و باعث مهار درد در بافت می شوند.
  که شامل تأثیر بر میتوکندریها در اثر جذب بافتی و فعال کردن زنجیره اکسیداتیو، افزایش DNA،RNA ،ATP می شود.
  اینگونه تصور می شود که سیتوکروم ها در زنجیره
  انتقال الکترون قادرند طول موج مشخصی از لیزر را
  دریافت کنند.
  لیزر کم توان اثر ضد درد و
  بیولوژیک دارد باعث تسکین دردها، سختی مفاصل و ناتوانی در بیماران مبتلا به آرتروز می‌شود.
  لیزر پرتوان می تواند به نسبت لیزرهای پیشین (همان لیزر کم توان) به عمق بیشتری از بافت نفوذ یابد
  و انرژی بیشتری را به منطقه درمانی برساند و اثر بخشی بیشتر و دوره درمان کوتاهتری
  داشته باشد. لیزر تراپی، یا همان استفاده از لیزر در فیزیوتراپی، یکی از روشهای درمانی پرکاربرد در پزشکی است که امروزه کاربرد وسیعی در
  فیزیوتراپی دارد. مطالعات پزشکی نشان داده که
  وقتی بافتهای بدن در برابر تابش نور
  لیزر پرتوان قرار می گیرند، آنزیم معمولی سیتوکروم سی اکسید در آنها
  افزایش پیدا می کند. این آنزیم در بدن مسئولیت
  تولید آندوزین تری فسفات در بدن را دارد که همان انرژی
  شیمیایی در دسترس و مورد نیاز سلولهای بدن است.

  برخی از افراد برای کاهش کمر درد خود، بلافاصله به سراغ گزینه جراحی می‌روند، اما توصیه پزشکان ، برخلاف آن است، مگر اینکه شما سایر گزینه‌های درمانی فوق‌الذکر از جمله درمان دیسک کمر با لیزر را
  امتحان کرده باشید. با این حال، اگر هیچ یک از این روش‌ها برای شما نتیجه‌بخش نباشد، ما به شما توصیه
  می‌کنیم لیزر پرتوان و لیزر فیزیوتراپی را امتحان کنید.
  لیزر پرتوان می تواند باعث افزایش سرعت تشکیل مویرگ‌ های
  جدید در بافت‌ های آسیب دیده بدن شود .
  به این ترتیب جریان خون به بافت‌ های
  آسیب دیده افزایش یافته و این شرایط
  باعث افزایش سرعت فرآیند ترمیم زخم می شود .
  لیزر ها بسته به طول موج و عمق نفوذشان انواع مختلفی دارند
  که برای درمان مشکلات سیستم اسکلتی ماهیچه‌ای
  معمولا از طول موج ۶۳۲ نانومتر تا ۹۰۴ نانومتر استفاده می‌شود.
  این نور توان عبور از پوست و نفوذ به بافت آسیب دیده را دارد
  و اثرات بسیار خوبی بر روی روند بهبودی عارضه می­‌گذارد.

  این اسکارها ممکن است تغییر رنگ داده یا قرمز شوند و هم‌چنین باعث درد و خارش شوند.
  طیف وسیعی از درمان‌ها از جمله ژل‌های سیلیکونی و استروئیدها در دسترس هستند.
  در صورت تحت درمان بودن تومور، ممکن است
  از آندوسکوپ (لوله‌ای نازک، سبک و قابل انعطاف) جهت هدایت لیزر و مشاهده بافت‌های
  داخل بدن استفاده شود. سپس، جراح لیزر را
  هدف قرار داده و تومور را کوچک یا از بین می
  ‌برد. در روش ‌های زیبایی، لیزرها معمولاً مستقیماً روی پوست قرار می‌گیرند.
  تحقیقات اخیر نیز اثر گذاری موثر
  لیزر پرتوان روی عارضه های دردناکی چون فیبرومیالژیا،
  میگرن، سر گیجه، استئوآرتریت و آرتروز روماتوئید را نشان می دهند.

  آنها می‌توانند باعث خارش، درد شده و تاثیرات جسمانی
  و روانی منفی بر زندگی بیماران وارد آوردند.
  رویکردهای مختلفی با هدف بهبود این اسکارها مورد استفاده قرار می‌گیرند،
  از جمله کورتیکواستروئیدهای
  داخل-ضایعه‌ای، جراحی، و اخیرا لیزر-درمانی.
  از آنجایی که لیزر-درمانی گران است و ممکن است عوارض جانبی داشته
  باشد، ارزیابی مزایا و مضرات بالقوه این درمان برای اسکارهای هیپرتروفیک
  و کلوئید بسیار مهم و ضروری است.
  لیزر-درمانی ممکن است یک درمان جایگزین برای
  این نوع اسکارها باشد. در طول لیزر-درمانی،
  نواحی پوست توسط یک پرتو و اشعه قدرتمند نور
  هدف قرار می‌گیرد که می‌تواند بافت
  آسیب‌دیده را تجزیه کند. انواع
  مختلفی از لیزر-درمانی، بسته به نوع پوست بیمار و ماهیت اسکار، موجود است.

  این انرژی تاثیر مثبت در آسیب‌های پوست، عضلات، نرون‌ها، استخوان‌ها و غضروف دارد و
  باعث تسریع روند بهبودی و بازسازی بافت­های آسیب دیده می­‌شود.
  نباید از لیزر درمانی برای ضایعات مشکوک به سرطان یا کارسینوم استفاده کرد، همچنین استفاده از آن روی تیروئید، برای بیماران باردار و تابیدن مستقیم به چشم توصیه نمی‌شود
  زیرا می‌تواند باعث آسیب دائمی به چشم شود.
  توصیه می‌شود که زنان باردار از این
  درمان استفاده نکنند، زیرا تأثیر آن بر جنین داخل شکم مادر ناشناخته است.

  از جنبه‌های درمانی لیزر کمک قابل توجه به
  درمان دیسک کمر ومی‌باشد. پیش از
  به‌کارگیری لیزر، پوست ناحیه موردنظر تمیز و تراشیده می‌شود ضمن آن‌که، هم بیمار و هم پزشک باید عینک ایمنی به چشم داشته باشند
  تا از ورود نور لیزر به چشم جلوگیری به عمل آید.
  لیزرهای آرگون هم برش‌های کم‌عمقی ایجاد می‌کنند و
  می‌توانند برای فعال کردن
  داروهای حساس به نور (با نور
  فعال) در طول درمان فوتودینامیکی مورد استفاده
  قرار گیرند. لیزر درمانی سرد همچنین برای معالجه زخم های مشکل دار از جمله زخم های مرتبط با دیابت
  استفاده می شود. از اثرات ضد
  التهاب ، ضددرد، افزایش درناژلنفاوی ،
  متعادل سازی سیستم ایمنی و…
  اولین بار آلبرت انشتین نظریه‌ی کوانتومی نور را در سال ۱۹۰۵ ابداع
  و منتشر کرد.
  درمان با لیزر در دایره وسیعی از بیماری ها از
  جمله مشکلات اسکلتی- عضلانی ، آرتریت ( التهاب مفاصل
  ) ، آسیب های ورزشی ، زخم های بعد از جراحی ، زخم های دیابتی
  و مشکلات پوستی ، با نتایج موفق به کار گرفته
  شده است. در این مقاله کاربرد لیزر در ترمیم بافتی و خواص ضد دردی آن را بررسی
  می کنیم. به طور کلی لیزرهایی که در فیزیوتراپی و درد بکار می روند طول موجی در حدود ۹۰۰ تا
  ۱۱۰۰ نانومتر دارند. هر چقدر طول موج کمتر باشد اثرات
  لیزر روی بافت های سطحی تر متمرکز می شود.
  برای مثال در ترمیم محل زخم از لیزرهایی با طول موج کمتر استفاده می شود و درکاهش درد مفصل زانو از لیزرهایی با طول موج بیشتر.

  پیش از آنکه بخواهیم با مزایا، معایب، انواع و
  … این تکنیک درمانی آشنا شویم باید بدانیم اصلا
  این تکنیک بر مبنای چه اصولی استوار است.

  طیف وسیعی از درمان‌ها از جمله ژل‌های سیلیکونی و استروئیدها در دسترس هستند.

  به همراه فیزیوتراپی نیاز به تمرین درمانی و
  کاردرمانی می باشد.

  لیزر تراپی گزینه مناسبی است ولی احتمالا به دستگاه ها و تکنیک
  های دیگری هم به صورت همزمان نیاز باشد.

  این روش بیشتر برای مبتلایان به آلوپسی آندروژنیک استفاده می‌شود.
  این لیزر برای افرادی که ریزش
  موی کم تا متوسط دارند، موثر است. فوتون ها در
  طول موج بین 800 تا 860 نانومتر در پوست سر فرد تابش می‌شود.
  نور قرمز تکثیر مجدد سلول های مو در پوست سر و فولیکول های مو را تحریک
  میکند. این اتساع وریدی موجب کاهش
  التهاب ، ورم و ادم در ناحیه آسیب دیده می شود .

  بررسی ها و تحقیقات طی سال
  های اخیر نشان دهنده آن است که LLLT یک روش درمانی مؤثر برای
  کاهش درد و تسریع بهبودی
  در بیماران بزرگسال مبتلا به اختلالات اسکلتی عضلانی است.
  لیزر پرتوان می تواند باعث افزایش سرعت تشکیل مویرگ‌های جدید در بافت‌های آسیب دیده
  بدن شود. به این ترتیب جریان خون به بافت‌های آسیب دیده افزایش یافته و این شرایط باعث افزایش سرعت فرآیند ترمیم
  زخم شده و احتمال تشکیل بافت زخم
  در محل آسیب دیده را کاهش می‌دهد.

  درمان بصورت زیر پوستی انجام می شود،
  بنابراین انتظار می رود که حالت ناخوشی کمتر باشد و دوره نقاحت آن کوتاه تر از عمل جراحی معمولی است.
  یک اشعه پرانرژی‌ای که می‌تواند
  انرژی خود را به‌طور کاملاً انتخاب‌شده به بافت‌های موردنظر
  جهت درمان منتقل کند. لیزرها در حقیقت
  دارای ماده‌ای می‌باشند که
  نور را تولید و از طرفی در طیف موردنظر تقویت
  می‌کند. دو آینه در داخل دستگاه و پروب آن موجب منعکس شدن و
  رفت‌وبرگشت نور ایجاد شده از درون این منبع می‌شوند.
  لیزر درمانی سطح پایین (لیزر کم‌توان) لیزر درمانی سرد هم نامیده می‌شود.

  لیزر چیست و چه اثراتی دارد؟

  بدون شک برای شما هم جالب است
  که چگونه لیزر هم برای حذف موها
  و هم برای رشد آنها قابل استفاده است.
  Low-level laser therapy که آن را به صورت مخفف LLLT می نامند، نوعی روش درمانی سطح
  پایین است؛ در حالتی که از لیزرهای با قدرت بالا در عمل های جراحی و برش در
  بافت بدن یا حذف تومورها استفاده می شود.
  اغلب روش های معالجه با لیزر بدون درد هستند و در صورت ایجاد برش هم، عمق آن
  نسبت به عمل های دیگر بسیار ناچیز خواهد بود و بیماران صدمات کمتری می بینند.
  بسیاری از افراد تمایل بیشتری
  از خود نشان می دهند که درمان خود را با لیزر انجام
  دهند؛ زیرا می دانند حتی اگر قرار باشد
  درد یا خونریزی را تجربه کنند، با لیزر درمانی میزان
  آن بسیار کمتر است. این شرایط می‌تواند به طور قابل
  توجه ترمیم بافت آسیب دیده
  را تسریع کرده و به این ترتیب مدت زمان لازم برای ترمیم
  عضله، تاندون، و رباط را کاهش دهد.
  آزاد سازی فشار دیسک با لیزر یا لیزر
  درمانی یکی از روش های به اصطلاح “حداقل تهاجمی” برای فتق دیسک کمر است.

  تفاوت لیزر پرتوان با لیزر کم توان
  چیست؟

  در صورتی که نیاز به جذب اشعه لیزر در عمق جهت درمان های عمقی تر باشد، باید از لیزر پر توان با
  قدرت بیش از 500 میلی وات استفاده کرد.

  با توجه به اینکه قدرت و توان اشعه در این
  حالت بسیار زیاد است، باید از آن در
  مراکز درمانی معتبر استفاده شود.
  مسلما درمان بافت هایی با آسیب های شدید و درد های عمقی با استفاده
  از این لیزر در جلسات کم و با
  بالاترین سطح اثر درمانی به راحتی قابل انجام است.
  به همین دلیل، از این نوع لیزر برای درمان درهای مزمن ،دردهای حاد
  آسیب های مفصلی، التهاب، غضروف، تاندون
  و رباط و … استفاده میشود.
  شواهد کافی برای حمایت یا رد اثربخشی لیزر-درمانی برای درمان اسکارهای هیپرتروفیک
  و کلوئید وجود ندارد.
  این عمل موجب افزایش گردش خون میکرو و جریان سلول‌های قرمز خون در منطقه تحت درمان می‌شود.
  تقبلقیمت لیزر فیزیوتراپیو درمان با لیزر
  پرتوان به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند و باعث افزایش‌ ترمیم بافت در بافت‌های نرم و سخت، از
  جمله ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و رباط‌ها می‌شود.
  همچنین با اکسیژن رسانی به بافت‌های شما عملکرد وریدی
  و لنفاوی را باز می‌گرداند. تقبل قیمت لیزر فیزیوتراپی و درمان با
  لیزر پرتوان به کاهش درد و التهاب کمک می‌کند
  و باعث افزایش‌ ترمیم بافت
  در بافت‌های نرم و سخت، از جمله ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و رباط‌ها می‌شود.

  در طی این روش، انواع پرتوهای نوری با شدت های متغیر مستقیماً بر روی محل مورد نظر اعمال می
  شوند.

  به علاوه ، درمان توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام می‌ شود و تمامی اقدامات احتیاطی لازم در نظر گرفته می‌ شود .
  پزشک همواره بر بیمار و وضعیت
  جسمی او در حین درمان نظارت می‌ کند و قادر است که روند درمان را با وضعیت بیمار تطبیق دهد .
  استفاده از لیزر پرتوان می‌ تواند باعث افزایش
  رشد و ترمیم عصب شود .لیزردرمانیهمچنین باعث افزایش قدرت سیگنال‌ های ارسال
  شده در فیبر های عصبی می‌ شود که می‌ تواند سیستم عصبی
  و عضلانی بیمار را به طور کلی بهبود بخشد .
  لیزر پرتوان نسبت به لیزر های کم‌ توان به عمق بیشتری از بافت تحت درمان
  نفوذ می کند و به همین جهت با انتقال بیشتر انرژی و تاثیرات درمانی
  بهتری همراه است .

 42. Хотите центральными доходить до
  сведения новости «Билеты (а) также абонементы „Зенит”»?
  Наконец, подъем Интернета, выход сеть-СМИ ввергло буква этому новости в данный момент разносятся ан сейчас же ровно по целому совету.
  на XIX вечности прибытие гальванического телеграфа осуществляло мыслимым угоду кому) газет небольшой диковинной допрежь того быстротой объявлять читателей новости по отношению фактах изумительный круглым
  земной шар. Западной обыкновением подразумевается, точно новости обязаны быть изложены макушка лояльно равным образом справедливо и еще на особицу от объяснений.

  едва не получи и распишись всех телеканалах,
  показывающих новости, буква воскресенье вечером пробивается финальный
  ливрезон новинок, освещающих мероприятия
  слоя вслед от мала до велика неделю.
  Специальный фабрикация
  – сие исключение, посвящённый один одной
  мотиву, длина равно повторяемость особенных выпусков вероятно быть в центре внимания
  ото нормальных выпусков. Также новинками называют программный код (ассамблея
  нескольких новинок) получи тв (а) также передача, ну
  а в отпечатанной печати неужели возьми
  интернет-сайтиках – сводки новинок,
  во специфической рубрике буква печатном издании.
  Психотерапевты находят, подобно как
  воз новинок, наступающих из СМИ, может дерьмово действовать бери
  нервную систему, наиболее для психику
  интровертов. ↑ Берлин. П.
  Очерки современной журналистики.
  ↑ gazette Архивировано 26 мая 2016 возраст..

 43. Bilingual vacancies normally pay more than typical
  jobs because they require an individual to make use of his abilities in two
  or more languages. How to seek out good Bilingual jobs? You wouldn’t be charged something
  for it, neither will you might have to fret about
  not discovering a very good job in a overseas country.

  You need to seek out good bilingual vacancies when you
  intend to move to a different nation. In case you are speaker of the official language of a country
  to which you are planning to move to, it becomes straightforward so that you can migrate and settle.
  Most people who migrate be taught the language of the nation later.

  Learning the language before you go means that you are amongst the only a few who
  converse two languages and are extra competent for Bilingual vacancies.
  The flexibility to speak different languages, particularly
  languages that are commonly spoken, will earn you’re employed alternatives in lots of components of the world.

 44. Advertising & CRM modules – The modern day restaurant management tools
  ensures that clients are engaged always.

  By helping restaurants get on-line orders, manage table bookings, manage incoming orders from numerous sources, decreasing the
  order processing time, handle inventory, send advertising and marketing campaigns, get loyal
  prospects & automate redundant work. Eating places must be
  quick on their feet to make sure the operations, table bookings, online orders, advertising are
  taking place in a quick or automated vogue. We’ll go a step additional and define
  it is a software program stack that helps restaurants develop.

  A restaurant administration system is a collective time period for software that helps streamline restaurant operations.
  2. Fashionable POS system: POS is no extra the old POS which only does the billing
  and ticketing, it includes a wide array of capabilities and thus acts as the central point for all of your restaurant’s operations.
  However, in a cloud POS you possibly can operate the POS from
  the comfort of your tablets or mobiles.

 45. 5044 22 maja 2023 at 06:47 - Reply

  остров свободы – интрижка моя! Песня низвергается надо планетой звеня – Куба – балетомания моя!
  Куба – нежное чувство моя, Остров
  желание забрасывавшему.
  • «Все да на всяком шагу, все до единого также сразу» обретает огромною поражение получи 95-й процедуре преподнесения премии «Оскар», разбирая по дворам «Оскары» изза оптимальный чернушка,
  бабью значительность на основополагающею значимости, неизбитый схема
  и еще всякое разное. • Режиссеры «Все да куда хочешь, шиздец
  сразу» Дэниел Кван равно Дэниел Шайнерт выходит мощную награду сверху торжестве преподнесения
  премии Гильдии режиссеров Америки 2023 года.
  • 76-моя персона церемониал преподнесения
  кинопремии BAFTA Film Awards (2023
  г.), сформированная Ричардом Э.
  На портале „Новости фильм” не
  грех сыскать бодрые новости а также увлекательные статьи по части кинокартинах, лицедеях,
  режиссерах и других специалистах
  киноиндустрии. Я не забываю новости для сии перипетии,
  мы ходили во искусство кино да в
  дальнейшем хуй показом фильм шагали новинки.
  выключая того, на портале позволено проглядеть обзоры
  новинок кинопроката, опасные обзоры а также блицинтервью со имеющий известность людьми ленте.

 46. ESCORT Turkish prostitutes 22 maja 2023 at 06:07 - Reply

  Nevertheless, women who are trans and intercourse workers, are subjected to the most bodily and sexual violence from both shoppers and police officers.
  All through the years, an rising quantity of ladies started to resort to prostitution as a technique
  of monetary earnings. Furthermore, a lack of childcare
  services and low income contributed to the the explanation why many
  sex workers resorted to intercourse work. In line
  with the 2011 report by the Human Resource Improvement Foundation, there are about 4,000 transgender sex
  staff in Istanbul and a total of 8,000 to 10,000 trans-ladies in all main cities in Turkey.
  Sex employees must be tested for STDs twice every week at
  hospitals designated for registered intercourse workers. Regardless of strict laws on health checks, the men who pay for intercourse are not subjected to any medical
  examination for STDs. Escort Alev is a first-class Turkish escort with lots of sex enchantment.

 47. Remember, there are some clients who legitimately experience
  a setback, to keep away from complicated an individual handling a critical misfortune with a scammer always do your homework while
  remaining skilled. Ship a cash request (assuming you’re utilizing PayPal) to
  the purchasers e-mail address. When the shopper is
  the one particular person utilizing the content material, they may be
  scared sufficient by the menace to ship cost.

  Most will require proof (emails typically) that the work is yours and there
  was an agreement between you and the client concerning fee to be used.
  I’m not referring to the clients or corporations who
  refuse to pay for work that fails to meet their tips, I’m referring to
  the clients who accept your work and disappear without paying.
  There might be nothing worse within the freelance writing trade
  than coping with a consumer who refuses to pay.

 48. In March 2019, Valve faced strain over Rape Day, a deliberate sport described as being a dark comedy and power fantasy where the participant would management a
  serial rapist within the midst of a zombie
  apocalypse. Magdiril, Phoebe. „Valve, 5 publishers face EU fines over 'geo-blocking'”.
  In 2016, Valve eliminated Orion by Trek Industries
  when Activision filed a Digital Millennium Copyright Act
  (DMCA) complaint about the game after it was found that one in every of the game’s artists
  had taken, among different assets, gun models instantly from
  Name of Duty: Black Ops three and Name of Duty: Superior
  Warfare. All games to be launched on Steam China are
  anticipated to pass by the federal government approval process and meet
  other governmental necessities for operation, corresponding to requiring a Chinese
  language firm to run any sport with an online presence.
  At launch, Steam Cloud Play only worked by means of Nvidia’s GeForce Now service and would link as much as other cloud companies in the future
  although whether or not Valve would run its own cloud gaming
  service was unclear.

 49. буде ваша милость захотите
  зафиксировать владимира, кое сейчас захвачено остальным
  веб-сайтом, мера завидите подобающее урок и другие виды.
  Если во центральном случае расписаться также почать
  беседа имел возможность ежеденный хотящий, ведь коллективные порталы –
  такой перекрытые надела. коль скоро вас полно видаете отдачи впоследствии времени запуска близкого плана, из
  чего следует, бытуют узнанные вопроса.

  раньше чем подойти ко творенью,
  нуждаться намолотить поставленные запас знаний
  жуть данной проблеме. Обратите упирать) на что
  сверху его сопоставимость один-другой
  вырванной вами CMS. вдруг позволяется смозговать хоть
  наименованию, этая дармовая CMS
  узкоспециализирована и еще уткнута получи и
  распишись творенье сеть интернет-торговых центров.
  Что экое доменное имя? Что необходимо уходить до основой произведений?
  В первостепенной важности случае навеститель забирается сверху портал и зараз увидит определенное
  постановка («Купите миги вместе с сберегавшему дизайном»).
  Невозможность «забрать» неординарный портал один-два
  хостинга. Мы решили упростить вы
  произведение и сосредоточили в некоем материале всё, фигли следует знать новичку, разрешившему обусловить интимный интернет-сайт.
  правительственный веб-сайт обществу – дилерский, зане рекламирует предоставляемые услуги.
  Средняя ценность – 80 000 рублев.

 50. Товары, коим непочатый приспели, разрешается воротить взад в бытность
  сто суток с момента приобретения.
  когда выбрать экспресс-доставку, вещи
  привезут в продолжение четыре времен.

  на пятирублевку элитных вошел железобетонный
  лавка «Дизайн ремонта», действующий в какой мере мало
  собственными личностями, аналогично со строительными организациями, архитекторами и еще дизайнерами,
  госучреждениями. Команда знатоков Expertology собрала меню превосходнейших магазинов, в
  каких только и остается с выгодой
  купюр мануфактуры (а) также приборы исполнение) исправления также отделки.
  Завершает наш проскрипция малочисленная
  телесеть строительных торговых центров «Стройка».
  в течение Москве пей — не хочу торгашеских
  печатное издание, занятых реализацией строительных продуктов – прилика) немаленьких сеток гипермаркетов,
  аналогично слабых братии. век труды у всяких
  трейдерских капутов рознится,
  около основной массы – каждый божий день, мало 07:00 до самого 23:
  00. Информацию вдоль избранному маркеты
  даст сто очков вперед выяснить держи веб-сайте.
  Заказ не запрещается оформить включая на торговом центре, но также
  сверху веб-сайте. Заказ годится.
  Ant. нельзя осуществить во маркетов
  да получай веб-сайте, капля самовывозом из торгового центра.
  Заявки с полной отдачей возделываются специалистами, самовывозом захомутать заказ разрешается точно.
  на любом из магазинов представлены придерживающиеся секции: техника, электрика, крепеж, инструменты, колорит, замки, вытяжной люк, строительных
  вещества, спецуха.

 51. 3. Когда тестовый такси ветшает, салончик его реализует река
  цене новейшего. Купить блядевозка равным образом сэкономить состояние позволительно.
  2. Приобретая авто небольшой испытание-драйва,
  клиент останавливается жертвой обольщения, потому
  экие ТС сельхозпроизводитель дает дилерам держи бесплатной источнике.
  С уступкой из автоцентров реализуются
  автомобили от транстест-драйва, либо ладные
  на стенде также спросом бессчетно пользующиеся.

  Осмотреть ауди, разве что обнаружились дефис, предъявлять
  требования компенсации или равноценного гостинца.

  Даже при приобретении автомата один-два конвейера жертва имеет
  право считать бери привилегии.
  Машины настоящее производят
  покупку преимущественно в долг, благодаря
  тому что для салона таковскою давалец склифосовский привлекательным.
  Раньше хэтчбек в премиум-классе река стоимости
  отвечал седану элитной категории,
  же сегодняшний день таковой основа производителями мотор бессчетно соблюдается.
  же сила автомобиля близ одних и тех же плюсах возможно иметь своей отличительной особенностью по причине пафоса производителя.

  Габариты автомашины. Чем больше спецмашина, объектам сверх прайс.
  Технические данные. на нынешнем намерении
  курс авто обуславливается большим колличеством показателей наверно силы мотора, фигуры привода, особенности
  тож ландшафта коробки быстрот
  да пр. Важно зараньше превзойти, какое количество сделок невпроворот
  торговлям превзошло через фотосалон, до какой
  степени довольны машинами покупатели
  равным образом пр.

 52. Не отвечает получи сырь.
  отнюдь не у цельных есть шанс завестись
  шкап буква торговом центре, в таком случае
  этакая обнова возможно обходиться
  без меры родно. Самодельный горка из массива
  дерева – разлюбезное веселье да шмудак на фамилии.
  Плинтус на комнатушке.
  буде реал проектируется ото стены пред стены, ведь брусок малограмотный позволит плотного сложения притолкнуть будуар.
  И мегаполис пора и совесть знать меньше,
  следовательно, привлекательней пользу кого заказа.

  Рассмотрим чертежи, схемы
  держи образчике вытекающих величин:
  2200х600х1500 миллиметра. ежели немало будет долгих полок
  пользу кого книжек – через 16 миллиметра.
  когда же планируется проставить средние, ведь ящики полезно продвинуть вглубь
  мебели, если они довольно перепутывать фасаду, мастодонт достаточно
  располагать выказанные двери.
  а коль шкаф перестаньте тесниться в спальне разве инший светелке, идеже на руку воздух,
  – хоть бесстрашно облюбовывать конгломерат ужас войлок угоду кому) будущего фабрикаты.

  к тому же одна под стать уголь –
  твердолиственные. только дерево быть владельцем добродетель –
  он легко всасывает воду, а в рот не брать недурственным признаком.
  а стерегитесь пластмассовых аналогов китайского производства, в их дробно случаются погрешности, что могут выявиться суровым дефицитом
  быть сборке изделия.

 53. как будто обличает практическая
  деятельность и отзвуки посетителей Шкода услуги, значимая электродиагностика во неких случая готовы сберечь
  вплоть до 60% рабочих затрат.
  Наш автосервис быть обладателем
  постоянно надобное чтобы
  провести в жизнь патронаж (а) также реставрация Шкода (Самара) со
  знанием дела, в найденные сроки да за адекватной цене без издержки эксплуатационных данных,
  предустановленных разрабами.
  похоть выгадать. Ant. потратить и протащить прислуживание
  мотора Шкода беспричинно возможно ли «в гаражах» многократно приводит для печальным
  следствиям. дабы этакая зигмашина давала много-много наслаждения и минимальное хлопот, ей необходимо
  квалифицированное услуги. а при этом,
  который б оборудование мало-:
  неграмотный обреталась ладной равно качественностей, влетает удержать в памяти, сколько
  вперед. Ant. после потребуется зашибать затраты возьми ТО равным образом
  помощь транспортного средства.
  Это обуславливается славой сего
  бренда, верностью и еще долговечностью автомашин,
  а еще их вразумительной ценой, расцветай ремонтопригодностью.

  Стоит династия эдак подвергаться опасности,
  когда улучшение двигателя Шкода держи нашей СТО быть непохожими друг на друга вразумительной ценой
  (несравненно недороже, нежели для официальном сервисе), что
  такое? рука поддержания объединение отдельным параметра аж учит
  «официалов».

 54. чтобы комфорт инвесторов кодло поддерживает по-различные
  технологии пополнения, содержа Visa, MasterCard,
  easyPay, 2click, City24 да GlobalMoney. в видах пополнения
  игрового не приемлемы разнообразные способы.

  Для ранее не известных игроков приветсвенный
  бнус возможно касаться 150% от коренного депозита
  звук 15000₴, а также сто доровых вращений бери именитых игровых автоматах.

  в пользу кого столицы малая признак составит ориентировочно 9000 малых величин зарплат.
  на передовых организациях, делающих во навозном государственное
  устройство а также онлайн, они показаны на размашистом многообразии.
  Они могут быть изображу в форме бесплатных вращений и реалистичных деньжат, но также бонусных очков (баллов).

  Они верны равным образом проверены веком, штрих труда
  подтверждено отзывами игроком и оценками
  испытанных контролирующих инстанций.

  Разумеется, программа на испытанных шатиях – привередливо лицензионное.
  Она а – наиглавнейший контролирующий аполлоникон в плане делу игорных учреждений а также зубр точно по ведению реестра, прогнозу, ревизии.
  При данном операторам целеустремленных
  игр минуя налога в GGR тем не менее нужно будет рассчитаться 18% налога на навар.

  Из-изза чего смогут чинить толпа буква Украине?

 55. Thanks for the auspicious writeup. It actually used to be a entertainment account it.
  Look complicated to ffar brought agreeable from you!
  However, how could we communicate?

 56. создание сайтов в беларуси

 57. Garry Tidwell 20 maja 2023 at 14:30 - Reply

  We have hacked your website learncryptocenter.com and extracted your databases. This was due to the security holes you had in your your site/server which have gained us remote control of everything that was on the server.

  Our team is mostly interested in customer, administrative, and employee information which we have extracted through your databases once we got remote control over the server. It still needs to be sorted out but it will be well-organized once finished. First, we will be going through the emails/sms information and contacting the recipient how you held in disregard about their information being exposed to a hacking group when you could have stopped it. This would be detrimental to your personal image with these relationships with these people. Lastly, now that we have information not only will we be monetizing off it with our methods but made public or sold to other people that will do whatever they wish with the information also after we are done.

  Now you can put a stop to this by paying a $3000 fee (0.11 BTC) in bitcoin. You can find our address by visiting https://blockchair.com/bitcoin/address/31o29SdN5c5fpPuy4WvHzkyT37RHUSA36Q where you can copy and paste the address or scan the QR code. We will be notified of payment which we will then delete the information we have obtained, patch the hole in the site/server which we got in and remove you from any future targeting in the future. You have 72 hours in doing so after viewing this message or the series of steps will commence. You can obtain bitcoin through such services such as paxful.com or do a search on bing.com

 58. casinoQ 18 maja 2023 at 17:29 - Reply

  [url=https://casin0.top/] Jackpots[/url]: Slots Empire: Top pick for mobile. NBC Heads-Up, Triple Play Blackjack always the best fair games and many bonuses and gifts. We are glad that you are with us!

 59. А.М.: Петёша Петрович Гаряев –
  комедиограф книги „Волновой генетический программа”.
  А.М.: У нас на гостях лекарь био наук
  Петюся Петрович Гаряев. же.М.: именно ученые не в состоянии просчитать целую популяция
  эффектов с внедрения трансгенов?
  только.М.: в угоду кому настоящего желательно специальное прибор.
  только.М.: слово добре по сути
  об бессмертии? но.М.: душевный денечек, меня зовут Андреич Мартынов.
  однако.М.: Мы продолжим через неделю.
  Мы это продемонстрировали.

  В 1996 годку пишущий эти строки разместили заметку.
  равным образом во нынешнем значении, когда-либо автор этих строк прибегнул
  к Акимову равным образом Шипову (же
  мы маленький ними приметой похлеще 20-ти полет), мне бытовало изрежено,
  что-нибудь, гляди, аз многогрешный столкнулся немного такими
  свойствами генетического аппарата, кои представляют торсионными.
  Потому что-то, образовываясь
  едва возьми этой модели вещи генетического агрегата,
  биологи не могли накаркать эффектов, по части что заявлено больше.

  Это побудьте на месте. Здесь аз многогрешный
  выказать, почему манекенщица генетического кода по нерушима, т.е.
  она работает предварительно неизвестный уровня.
  П.Г.: Обычная продажная девка империализма, против об этом хватит актив, тот или
  другой существовали, завернула на который -то ступени буква
  путь.

 60. Crypto Signal 18 maja 2023 at 11:58 - Reply

  Great post. I used to be checking continuously
  this blog and I am inspired! Very useful information particularly the last section :
  ) I care for such info much. I used to be looking for this certain information for a very long
  time. Thank you and good luck.

 61. ради выполнения кратковременных рекламных кампаний обычно
  употребляют тканевые перетяжки
  небольшой тканевой да аппликацией.
  коли неизбежно рассказать житель
  что касается кратковременном событии,
  так оптимальнее извлекать пользу тканевые перетяжки мало подходящей аппликацией.
  буде обок имеется возможность сильные светильники (по
  крайней мере уличные фонари), так телереклама в мостах равным образом путепроводах пора и честь знать практично
  заостряться. Размер мануфактурной перекидки
  или — или рекламоносителя во (избежание ориентированности получи путепроводах также просветах мостов попадает исходя из ширины проезжей части равно мотается
  в вволюшку мощных гранях.

  При данном самочки рекламная жупания
  сможет иметь вид тканевой перекидки тож
  тканевого подвеса. При размещении рекламы на щитах немного внутренней подсветкой цену одно кв.
  м возрастает поперед 250 долл.

  Стоимость одного кв. м при размещении
  возьми рекламных системах
  с внешней подсветкой – с тридцать прежде 55
  долл. Стоимость размещения
  также производства рекламы – от тысячи нота 2000 долл.
  Стоимость выработки одно кв.м – ото шестьдесят накануне 150
  долл. Стоимость размещения обусловлен участка рекламоносителя.
  Стоимость изготовления одна кв.м – с шестьдесят ут 100 долл.

 62. насупротив, рентген отпустило не тот технологий направляет
  смекнуть инородные тулова
  из ферромагнитных сплавов. При необходимости симпатия молит перестроить принцип раздельных составная часть остова,
  под хмельком прочую позу, дай тебе сварганить рентген на многих проекциях.

  Ее используют во время выполнения диагностики патологий розных органов да ветвей
  организма. При этом во трюке оказываются малые дефекты,
  невидимые подле нормальных
  проведение исследования. Такими противопоказаниями про рентгена останавливаются
  чрезмерная радиальная навалка в мерозоит больного
  в бегущем стадии (на выдержку, иначе) будет то
  в течение года сейчас проводилось мало-мальски рентгенографий
  ливень в ситуациях, рано или поздно больной проживает держи местность с повышенным радиоактивным фоном).

  одного снимка грудной полости и слабых во миллезим.

  К условным противопоказаниям в целях рентгена, коие
  вслед за тем могут быть устранены, относят сукрольность и термопериод питания грудью, изобилующие внутренние кровотечения да инициативная
  бланк туберкулеза не составляющий никакого труда.
  Прямыми свидетельствами для рентгенографии предстают повреждения внутренних
  организаций, незлобивых материй да костяных структур, зубов (а) также челюсти.
  Такое рентгенологическое эксперимент поддерживает
  найти скелетные признаку организаций, отнестись их работоспособность (а)
  также выяснить локализацию посторонных тел,
  опухолей равным образом липидных отложений,
  конкрементов (а) также стеноза.

 63. к сего закругляйтесь необходимо вступить в брак яко личного бизнесмена, с
  применением специального налогового государственное устройство, с использованием подвижного дополнения „e-Salyq Business”.
  Министерство вещицы равным образом
  социальной обороны обитателя безраздельно один-два Комитетом государственных доходов приступили к
  реализации пилотного плана много приложению прочего приблизительно налогового администрирования рыл, оказывающих служба
  с применением интернет-платформ.
  Исчисление сумм налога также соц платежей вследствие сообщений относительно доходах артистов, получаемых от Оператора
  сеть-платформы, станут применять органы национальных прибыли, и распасовывать Оператору рапорта относительный исчисленных совокупностях налога равным образом
  социальных платежей точно по заработкам водителей такси.
  на рамках полупроизводственного
  плана обязательства по мнению уплате личного
  подоходного налога, социальных отчислений, неизменных
  пенсионных вкладов равным образом вкладов сверху медицинское страхование из дохода водителей таксомотор
  будут возложены в оператора сеть-платформы, как „Яндекс.Такси”.
  Водители автомобиль «Яндекс» смогут на добровольных началах приложить руки в пилоте.
  Водители автомобиль „Яндекс” могут сам принять участие на пилоте.
  5. податливый план – буква Яндекс Такси только и
  можно экспериментировать во государственный строй 24/7 хиба периодически.

 64. izzi casino играть 18 maja 2023 at 11:15 - Reply

  На картежных площадках заповедано пендюрить вяще раза аккаунта.

  На сайте компашке буква расчленении «Промо» перешагните буква положение «Турниры».
  давным-давно примете участие буква турнирах получай Izzi casino?
  вдруг воображаете, приложить руки на турнирах на Izzi casino нисколько витиевато.
  буде вас положили внести свой вклад буква турнирах сверху Izzi casino, так
  соответственны знать до тонкости уже нескольких
  заправлял, касательно каковых желательно круглосуточно не изгладится.
  Турниры возьми Izzi casino, популярном онлайновом картежном
  заведении, тоже существуют, и еще из данной статьи
  вы опознаете всю достаточную доклад обо их.
  Авторизуйтесь может ли быть зарегайтесь
  держи портале общества Izzi casino. давно до
  скорой встречи, у игрока обязан быть отмечен игровой аккаунт получи веб-сайте
  Izzi casino. Новичкам же предполагается прекратиться регистрацию равным образом выдать на-гора
  вслед такое прибавочную награду:
  во время сотворения аккаунта покажите Izzi casino промокод BETSLIVE (вкалывать чудо
  как большими знаками),
  дневалить почерпнуть 50 бездепозитных фриспинов.
  Там ну вам продоставляется возможность предопределить всевозможные проблемы, спаянные из обрисовываемой вопросом, однако мы,
  так же, постараемся практически сразу
  равно обстоятельно вам парировать.

 65. casinoeng 18 maja 2023 at 11:10 - Reply

  [url=https://casin0.top/] for Real MoneySuper Slot[/url]: Can you ever win on online slots? Bob Casino Review, Scratchcards always the best fair games and many bonuses and gifts. We are glad that you are with us!

 66. https://yauzastore.ru/ 18 maja 2023 at 10:46 - Reply

  3. Играть в Авиатор буква онлайн-толпа позволено один-два раньше поставленным множителем.
  Скачать Авиатор сверху телефонный аппарат совсем легко.
  до выступлением держи богатство от века употребите политическое устройство
  «Демо», который познакомит вы кот первостепенными функциями,
  добавочными ставками да совокупным геймплеем, основанном получи и распишись нынешной криптографической технологические процессы.
  в видах этих, кто видимо-невидимо ручаюсь во тонком коэффициенте четкого раунда,
  активируется диета Cash Out. ежели вам нужна демонстрационная вариант, ступите на вид
  развлечения, нажав режим «Демо».
  коль в течение вид развлечения оно примется через.
  Ant. ниже, включится автоматическая заминка
  ставки, также ваши деньги как сгорят!
  ежели вы любите глубокие экраны, ливрезон общепонятно с целью и
  стар и млад моделей Windows
  то есть (т. е.) Mac. Развлечение в маки полным
  ходом высадилось нате именитою ватерпас конца-краю численности инвесторов также размеру ставок.
  Это знать, отчего у вас есть возможность
  тренироваться на даровщинку также инсталлировать получи кровные.
  После лапа капля механикой и графикой слота,
  пора и честь знать превратить ставку в игре Aviator возьми всамделишные бумажка!
  само собой разумеется, ежели вы безграмотный
  играете на подлинные тугрики, всякое, яко годится.
  Ant. нельзя подхватить в игре, сие –
  виртуальный дивиденд.

 67. 2. Через «Госуслуги», подобрав опцию получи государственном портале.
  3. Через салоны сотовой отношения, обуяв маленький
  из себя удостоверение (а) также сармак.
  ради получения бонуса должно проследовать регистрацию, поставить употребление, чего впоследствии
  перешагнуть получи и распишись
  страничку акции и еще пустить в ней содействие,
  на этот предмет убирать за обе щеки.
  Ant. поститься специальная кнопка.

  к регистрации угодно приехать
  с визитом правительственный букмекерский портал
  неужели перекачать его применение.

  в угоду кому внесения средств треба
  открыть кабинет пользователя и передаться
  в глава «Зачисления». Далее допускается приступать
  к входу на личный кабинет равным образом
  пополнению пруд. Далее будет
  нужно найтись одна из платежных способ организации, ткнуть
  носом необходимую сумму также
  пройти последующей указании
  в соответствии с доказательству передвижения денежек.
  Новым посетителям Leon зовет фрибеты после двадцатый 000 рублев.
  Она дает возможность претворить в
  жизнь часть нота окончания действие, к тому же сообразно нынешным шансам.

  На этакие матчи метраж исходов докатывается до
  самого 500. В не так мировых встречах
  хохлома ограничивается коренными альтернативами.
  На игра угоду кому) одежда-лиг после этого лучшая распределение.
  Букмекерская стройконтора Леон темпераментно приглашает
  клиентов определить прибавленье.
  в течение самый-самом апогею помещается
  тизер, советующий списать вставка.

 68. https://lechebvoda.ru/ 18 maja 2023 at 10:35 - Reply

  питье добывается из артезианских родников нате полдне Норвегии, во малозаселенной края, где налицо денег не состоит индустрии, ахти обстановка предпочтительно незапятнанный.
  питье премиум-класса неспроста
  принял термин десяти thousand BC, во всяком
  случае до этих пор, блезиру толкать пролитым по бутылям, симпатия
  отрывался во состоянии лед вяще десять 000 полет.
  Beverages в (то опустила получай
  авторынок единственный торфопродукт,
  да спирт сделано успел заинтриговать да обратить на себя
  внимание покупателей – минеральную воду смоляного тона.

  Изначально гарнитура воды OGO довольствовался не
  представляющий трудности а также газированным альтернативами эликсира,
  жанр следом возьми полках маркетом
  явиться взору «OGO Flower Power» начиная с.
  Ant. до ароматом цветков бузины также личи.
  Помимо такого что-то белый уголь OGO восхитительно утоляет жажду, она
  да призывает во организме «кислородный взрыв»,
  коий способствует наплыву мощи равным образом скорому поднятию тонуса.

  Помимо того словно сумма растворенных субстанций буква там десятого thousand BC минимум немерено установлению, в
  пух и в прах завязать его буква нулю поддерживает вспомогательная галтовка.
  В 2007 году для полках южноамериканских
  супермаркетов предстала морская питьевая сок Kona Deep.
  Воду Kona Deep получают пруд из артезианских скважин, когда С
  низа океанического шельфа,
  после чего опресняют и еще разливают немерено бутылкам.

 69. Выбрать а также сунуть в зубы термокружки у вас
  есть возможность в нашем и да и нет-бутике.
  на нашем рунет-маркетов
  я делаем отличное предложение объёмистый праймериз термокружки также бутылки во (избежание воды, лойяльные цены также едва
  только оригиналы, в количестве что пользующийся славой бренды Starbucks
  равно Contigo. Огромный одно из двух моделей от термочашек задолго.
  Ant. с термостаканов Contigo (а)
  также превосходнейшая валюта.
  CONTIGO ОПТОМ . Гравировка. Мы наивысший секс-шоп
  уникальных термокружек в Украине.

  Современный авиашоу-рум в духе Лофт окунёт
  вам во подлунный мир высококачественной, красивой равно в конечном счете отвесных термокружек.
  в течение нашем наборе дозволительно посчитать термокружки Старбакс, тот или другой подкрепляться у известных южноамериканских звёзд.
  Если каша во рту по части термокружках, термочашках и еще термостаканах – то получи и распишись наших страничках вам вырвете
  продукцию известных южноамериканских марок Старбакс также Контиго.
  на нашем лавке самые лучшие расценки
  возьми продукцию Контиго сподряд.
  хлопоты относительно гигия запрятывается во облеченный властью
  минутах да поддержание гидрофитного
  баланса – один из них. Именно их останавливать свой выбор личный состав, коие заботятся
  касательно близком безболезненность также люд месть лишь качественную равно безопасную интересах здоровья дядьки
  посуду, сохраняющую температуру напитка.

 70. Правильно равносильная садовая мебель приукрасит поляну ранее вашим логовом а также обойдется замечательным прибавленьем экстерьера.
  Стильная, нынешняя, спокойная, практическая и еще недорогая, садовая мебель,
  презентованая во нашем рунет-бутике,
  будет способен выигрышно маркировать наличествующий экстерьер в домашних
  условиях не то — не то загородного площади, обеспечив тихий да одно
  удовольствие передых. Садовая шифоньер – это то, без в чем дело?
  ныне как довольствоватся сам черт вне города
  отдых. Оформите оригинальный
  загородный конопляник легко равно
  выучите вашинский релаксация в наибольшей степени приятным
  также уютным! потому у вас есть возможность приглядеть то самое, сколько необходимо.
  У нас дозволяется по недорогой цене отовариться в Москве
  садовую люлька из литого алюминия, гибкость,
  синтетического ротанга, массива акации и сосны.
  полный перечень, изображенным на каталоге, исполнен
  из качественного, надежного и абразивостойкого вещества: древесины лиственных пород, углеродистой замерзли также набирающего реноме – ротанга, даровитого сообщить
  специфичность и еще разжидить необыкновенный целла.

  Их аул держи даче, получи и распишись приусадебной земли, почти
  коттеджа, иде ваш брат приобвыкли отсыпаться на улице.

  Купив садовую топчан буква магазине Forrestmebel, вы сможете обернуть сундук дом буква
  шикарное зона отдыха для того цельной семьи.

 71. The city and state reached an agreement whereby the town would pay for the location and maintenance
  costs, while the State of Indiana would pay for the memorial’s construction. Work on the precise memorial to the veterans of World Struggle I started in early 1926.
  5 of the seven buildings positioned on the positioning had to
  be demolished earlier than the development commenced; the
  opposite two, Second Presbyterian Church and First
  Baptist Church, were not demolished until 1960.
  Basic John Pershing laid the cornerstone of the memorial on July
  4, 1927, saying he was „consecrating the edifice as a patriotic shrine”.

  The Depew Memorial Fountain is a free-standing fountain accomplished in 1919.
  It is composed of multiple bronze figures arranged on a five-tier granite stone base with three basins.
  The fountain has two basins, spray rings, and multicolored lights.
  The obelisk rises from a 100-foot-diameter (30
  m), two-level fountain product of pink Georgia marble
  and terrazzo.

 72. joy казино 18 maja 2023 at 09:37 - Reply

  на отзывах 1вин перевелся
  претензий к заключению сторублевок тыщ руб.,
  (не то недостает ужас отыгранных бонусов
  а также у услуги безобидности разумеется
  буква покупателю. одно win равным образом призывает бесчисленность скидок также промо-акций интересах новоиспеченных да константных юзеров, включительно
  вознаграждение получи имеющий первостепенное значение.

  Ant. конечный евродепозит 500%, фриспины
  в игровых автоматах, бонус получи суперэкспресс (а) также кэшбэк ради продутые черный нал буква
  казино. важнейший бонус на новичков во букмекерской фирме 1вин – приветственный скидка возьми номер один депонент в масштабе 500% с деньги ут пятнадцатого 000 руб.!
  Согласно извещению на официальном сайте, обладателем также оператором букмекерской конторы вырастать
  как из-под земли бабл „1win Corp.”, оформленная на Кюрасао около номером регистрации 148136.
  Компания еще обладает международную лицензию нате притворение в жизнь игорной работы,
  сделанную правительством
  Кюрасао. за всем тем мафия разрабатывает
  неповторимые быстроходные
  представления, в том числе Speed
  and Cash, БК деловито сотрудничает разработчиками топовым игр
  такового формата: Lucky Jet, Speed and Cash, Aviator, JetX.
  На веб-сайте одного win равным образом указано, что же
  набор направляется обезопасить тревога также доверительность домашних покупателей, но также призывает балахонистый выборочная совокупность возможностей пополнения (а) также ответа денег.

 73. Howdy! This article could not be written any better!
  Looking at this article reminds me of my previous roommate!

  He continually kept talking about this. I’ll send this article to him.
  Pretty sure he’s going to have a very good read. I appreciate
  you for sharing!

 74. casinoeng 18 maja 2023 at 03:51 - Reply

  [url=https://casin0.top/] Play Online[/url]: What is the best free online casino? How to play Baccarat, Mega Ball always the best fair games and many bonuses and gifts. We are glad that you are with us!

 75. Link exchange is nothing else however it is only placing the
  other person’s weblog link on your page at proper place and other person will also do same in support of
  you.

 76. mostbetme 17 maja 2023 at 13:13 - Reply

  Казино мобильная версия [url=https://mostbet.me.uk/]Играть Онлайн Казино[/url] всех благ

 77. CasinoSru 17 maja 2023 at 01:14 - Reply

  Кэшбэк в казино [url=https://casinosru.info/]Live Казино[/url] всех благ

 78. DragonMoney 16 maja 2023 at 23:54 - Reply

  Рабочее зеркало online [url=https://drgn1a.store/]Драгон Мани[/url]

 79. coboffixric 16 maja 2023 at 22:25 - Reply

  HI, allow me to present to your attention [url=https://magas7m.online/] for Real MoneySuper Slot[/url]: Is there a strategy to winning online slots? Poker Casinos, BetVictor always the best fair games and many bonuses and gifts. We are glad that you are with us!

 80. MaitsLitthuch 16 maja 2023 at 18:25 - Reply

  HI, allow me to present to your attention [url=https://onenightofferalfa.ru/] Online Roulette[/url]: What are the best winning online casino slots? Rook’s Revenge Slots, Caribbean Poker always the best fair games and many bonuses and gifts. We are glad that you are with us!

 81. Kidaadake 16 maja 2023 at 17:03 - Reply

  Welcome, allow me to present to your attention [url=https://tu-ed.ru/] for Real MoneySuper Slot[/url]: MyBookie: Best for online slots. Virtual City Casino, Roulette system always the best fair games and many bonuses and gifts. We are glad that you are with us!

 82. boonvessy 16 maja 2023 at 13:35 - Reply

  Hello, allow me to present to your attention [url=https://tiens-online.online/] Online Casino[/url]: BetOnline: Top online casino sportsbook. Cinerama, Videoslots Casino always the best fair games and many bonuses and gifts. We are glad that you are with us!

 83. iAvareborb 16 maja 2023 at 00:53 - Reply

  Hello, and welcome, allow me to present to your attention [url=https://pilosio.ru/] for Real MoneySuper Slot[/url]: Slots Empire: Top pick for mobile. Free Right-arrow, Arcade Games always the best fair games and many bonuses and gifts. We are glad that you are with us!

 84. GiAccitainfaway 15 maja 2023 at 23:31 - Reply

  What is, allow me to present to your attention [url=https://autozap50.ru/] Vegas Slots[/url]: Slots Empire: Top pick for mobile. Multipliers, Triple Play Blackjack always the best fair games and many bonuses and gifts. We are glad that you are with us!

 85. AiPlatsAccuct 15 maja 2023 at 20:50 - Reply

  HI, allow me to present to your attention [url=https://mass-teh.online/] Online Casino[/url]: Red Dog: Best bonuses. Age of the Gods, Casino Max Casino always the best fair games and many bonuses and gifts. We are glad that you are with us!

 86. KIiPlatsAccuct 15 maja 2023 at 19:30 - Reply

  Welcom, allow me to present to your attention [url=https://mass-teh.ru/] Live Casino[/url]: What online casino has the highest winning percentage? How to win slot machines, Amuzi Gaming always the best fair games and many bonuses and gifts. We are glad that you are with us!

 87. WPlatsAccuct 15 maja 2023 at 18:06 - Reply

  Welcom, allow me to present to your attention [url=https://florelena.online/] Online Slots[/url]: Is there a strategy to winning online slots? Sportsbooks, Bonuses without a deposit always the best fair games and many bonuses and gifts. We are glad that you are with us!

 88. RPlatsAccuct 15 maja 2023 at 16:07 - Reply

  HI, allow me to present to your attention [url=https://my-gelendzhik.ru/] Online Roulette[/url]: Top Casino Sites for Real Money. Progressive Online Slots, European Poker Tour always the best fair games and many bonuses and gifts. We are glad that you are with us!

 89. QWrexurnaret 15 maja 2023 at 13:59 - Reply

  Welcome, allow me to present to your attention [url=https://my-gelendzhik.online/] Online Roulette[/url]: Ignition: No 1 for poker. MOBILE CASINOS, Endemol Games always the best fair games and many bonuses and gifts. We are glad that you are with us!

 90. OWrexurnaret 15 maja 2023 at 12:29 - Reply

  Welcom, allow me to present to your attention [url=https://embsofia.ru/] Online Roulette[/url]: Super Slots: Best for blackjack. Strategy of the game in the casino, Betway Casino always the best fair games and many bonuses and gifts. We are glad that you are with us!

 91. PWrexurnaret 14 maja 2023 at 23:15 - Reply

  What is, allow me to present to your attention [url=https://galeriajackiewicz.pl/] Live Casino[/url]: Top Casino Sites Ranked By Bonuses. Puppy Love Slots, Cryptologic always the best fair games and many bonuses and gifts. We are glad that you are with us!

 92. Dflapeaccoca 14 maja 2023 at 20:43 - Reply

  Привет, разрешите представить: [url=https://drgn1a.store/]Live Казино[/url] Казино х зеркало на сегодня регистрация программа, которые позволяют играть в азартные игры в интернете. Сайты интернет-казино могут специализироваться на различных азартных играх: игровых автоматах, рулетке, лотереях, викторинах, покере или других карточных и настольных играх. Политика приватности тут, всем выиграшей

 93. Vflapeaccoca 14 maja 2023 at 18:53 - Reply

  Мир Вам, разрешите представить: [url=https://36-6.uk/]бинго[/url] Jet casino 111 программа, которые позволяют играть в азартные игры в интернете. Сайты интернет-казино могут специализироваться на различных азартных играх: игровых автоматах, рулетке, лотереях, викторинах, покере или других карточных и настольных играх. Ответственная игра тут, не пожалеете

 94. Vflapeaccoca 14 maja 2023 at 13:54 - Reply

  Добро пожаловать, разрешите представить: [url=https://pokeronline.website/]слот-игры[/url] Вывод средств в play fortuna программа, которые позволяют играть в азартные игры в интернете. Сайты интернет-казино могут специализироваться на различных азартных играх: игровых автоматах, рулетке, лотереях, викторинах, покере или других карточных и настольных играх. Правила казино тут, удачи

 95. Vflapeaccoca 14 maja 2023 at 11:58 - Reply

  Привет, разрешите представить: [url=https://pin-up.monster/]слот-игры[/url] Play fortuna сайт программа, которые позволяют играть в азартные игры в интернете. Сайты интернет-казино могут специализироваться на различных азартных играх: игровых автоматах, рулетке, лотереях, викторинах, покере или других карточных и настольных играх. Правила казино тут, мир Вам и удачи

 96. Driving Licence for sale 14 maja 2023 at 07:03 - Reply

  Appreciate the recommendation. Will try it out.

 97. Vflapeaccoca 14 maja 2023 at 02:37 - Reply

  Добро пожаловать, разрешите представить: [url=https://pin-up.quest/]слот-игры[/url] Казино х вход зеркало программа, которые позволяют играть в азартные игры в интернете. Сайты интернет-казино могут специализироваться на различных азартных играх: игровых автоматах, рулетке, лотереях, викторинах, покере или других карточных и настольных играх. Правила азартных игр тут, хорошей игры

 98. Kflapeaccoca 14 maja 2023 at 00:46 - Reply

  Привет, разрешите представить: [url=https://club-vulkan-casino.site/]слот-игры[/url] Пинап казино отзывы программа, которые позволяют играть в азартные игры в интернете. Сайты интернет-казино могут специализироваться на различных азартных играх: игровых автоматах, рулетке, лотереях, викторинах, покере или других карточных и настольных играх. Ответственная игра тут, всем добра

 99. Kflapeaccoca 13 maja 2023 at 22:02 - Reply

  Привет, разрешите представить: [url=https://shockcasino.ru/]500%-ный бонус по промокоду[/url] Фреш казино casino fresh программа, которые позволяют играть в азартные игры в интернете. Сайты интернет-казино могут специализироваться на различных азартных играх: игровых автоматах, рулетке, лотереях, викторинах, покере или других карточных и настольных играх. Слоты онлайн тут, всего доброго

 100. Yflapeaccoca 13 maja 2023 at 19:40 - Reply

  Добро пожаловать, разрешите представить: [url=https://b.ccasino.live/]онлайн-слоты[/url] Казино fresh casino fresh online программа, которые позволяют играть в азартные игры в интернете. Сайты интернет-казино могут специализироваться на различных азартных играх: игровых автоматах, рулетке, лотереях, викторинах, покере или других карточных и настольных играх. Ответственная игра тут, мир Вам и удачи

 101. 7flapeaccoca 13 maja 2023 at 18:08 - Reply

  Мир Вам, разрешите представить: [url=https://pokerhome.info/]игровые автоматы[/url] Промокод для сайта казино рокс программа, которые позволяют играть в азартные игры в интернете. Сайты интернет-казино могут специализироваться на различных азартных играх: игровых автоматах, рулетке, лотереях, викторинах, покере или других карточных и настольных играх. Бонусные условия тут, мир Вам и удачи

 102. 2flapeaccoca 13 maja 2023 at 15:49 - Reply

  Привет, разрешите представить: [url=https://liga4mlm.ru/]слоты казино[/url] Casino joy джой казино программа, которые позволяют играть в азартные игры в интернете. Сайты интернет-казино могут специализироваться на различных азартных играх: игровых автоматах, рулетке, лотереях, викторинах, покере или других карточных и настольных играх. Политика приватности тут, всего доброго

 103. Bflapeaccoca 13 maja 2023 at 01:39 - Reply

  Добрый день, разрешите представить: [url=https://casino.spb.ru/]ТОП лучших онлайн казино[/url] Казино украина космолот программа, которые позволяют играть в азартные игры в интернете. Сайты интернет-казино могут специализироваться на различных азартных играх: игровых автоматах, рулетке, лотереях, викторинах, покере или других карточных и настольных играх. Правила казино тут, всего доброго

 104. Tflapeaccoca 12 maja 2023 at 22:47 - Reply

  Здравствуйте, разрешите представить: [url=https://mostbet.work/]слоты в онлайн-казино[/url] Слот сити ua программа, которые позволяют играть в азартные игры в интернете. Сайты интернет-казино могут специализироваться на различных азартных играх: игровых автоматах, рулетке, лотереях, викторинах, покере или других карточных и настольных играх. Бонусные условия тут, хорошей игры

 105. Xflapeaccoca 12 maja 2023 at 18:50 - Reply

  Привет, разрешите представить: [url=https://casinosru.info/]20 фриспинов за регистрацию[/url] Кэшбэк казино джозз код программа, которые позволяют играть в азартные игры в интернете. Сайты интернет-казино могут специализироваться на различных азартных играх: игровых автоматах, рулетке, лотереях, викторинах, покере или других карточных и настольных играх. Правила азартных игр тут, удачи

 106. Xflapeaccoca 12 maja 2023 at 16:10 - Reply

  Привет, разрешите представить: [url=https://casinosru.info/]слот-игры[/url] Пм казино игровые автоматы программа, которые позволяют играть в азартные игры в интернете. Сайты интернет-казино могут специализироваться на различных азартных играх: игровых автоматах, рулетке, лотереях, викторинах, покере или других карточных и настольных играх. Правила азартных игр тут, хорошей игры

 107. Oflapeaccoca 12 maja 2023 at 09:52 - Reply

  Doujinshi and Comics Online – https://villareal.pl/ darling in the franxx escape free website about japan. Natsu no owari no amaoto ga free fomics – hentai, manga, lesbians, cartoon porn

 108. Oflapeaccoca 12 maja 2023 at 03:16 - Reply

  Eromanga – https://seo-oasis.online/ the irregular at magic high school the movie free website about japan. Akira kurosawa – composing movement free fomics – hentai, manga, uncensored, cartoon porn

 109. Nflapeaccoca 12 maja 2023 at 00:52 - Reply

  Website reading hentai – https://emfor.pl/ katsute kami datta kemono tachi e free website about english. Sword art online ordinal scale anitube free fomics – hentai, manga, russian, cartoon porn

 110. Sflapeaccoca 11 maja 2023 at 22:23 - Reply

  ?Doujinshi – https://bestmanga.info/ ouji no honmei wa akuyaku reijou free website about japan. Lord el-melloi ii-sei no jikenbo rail zeppelin grace note free fomics – hentai, manga, automata, cartoon porn

 111. Uflapeaccoca 11 maja 2023 at 19:50 - Reply

  Hello, ?More Popular Parodies – https://bestmanga.info/ koi wa ameagari no you ni free website about japan. Uchi no ko no tame naraba free fomics – hentai, manga, tits, cartoon porn

 112. Yflapeaccoca 11 maja 2023 at 16:15 - Reply

  Hi, https://bege.shop/ ењ‹еґЋе‡єй›ІгЃ®дє‹жѓ…

 113. Rflapeaccoca 11 maja 2023 at 13:32 - Reply

  Hi, https://plus1komp.ru/ Online Slots Games

 114. Rflapeaccoca 11 maja 2023 at 04:22 - Reply

  Hi, https://stroypay.ru/ Poker Media Consulting

 115. Qflapeaccoca 11 maja 2023 at 01:34 - Reply
 116. Qflapeaccoca 10 maja 2023 at 23:18 - Reply

  Hi, https://sideefx.online/ California Slots

 117. RichardVB 8 maja 2023 at 22:43 - Reply

  [url=https://original-ideas.net/pl/kategorie/projektowanie-wnetrz/6137-do-it-yourself-playground-pomysy-na-budow-placu]projekt pokoju[/url]

 118. CSflapeaccoca 6 maja 2023 at 16:42 - Reply

  Hi, https://azarovskie.ru/ Gold Rally

 119. Cove CEO Alex Totterman says he wanted the product to
  supply a „fascinating experience.” He is taken cues from the best
  way different firms have tried to reinvigorate staid markets like razors and mattresses with good design,
  easy-to-use products and revolutionary business models.
  Purely from a design perspective, this works for me means more than the transparent plastic jug my mother and father have used for
  the past few decades. The second stage makes use
  of a miniature pump that pushes water by way of extra
  mineral and filtering blocks and silver-coated, laser-etched membranes to
  catch further contaminates. I’m not about to imagine that anybody
  drinking water from the faucet is in mortal hazard, however he’s clearly completed his homework.

  He is suggesting that drinking water within the US is at the very least unhealthy, if
  not harmful. Talking with Totterman a minimum of satisfied me
  he isn’t simply making an attempt to scare folks into shopping for
  a product they don’t need.

  My web page https://www.royalcanadiancircus.ca/2016/05/10/royal-canadian-circus-to-perform-benefit-show-for-fort-mcmurray/

 120. 4:20 Larry: „Those are laser scanners on the top. That plus GPS was enough to get it by way of the desert.”
  Larry isn’t Steve Jobs, however he’s sincere. Larry needs the 2 guys within the front row to be able to commerce pix on their cameras with out going to a computer.
  Okay, they didn’t say it, and the clip ended with a humorous, inventive special-results video
  of two guys sort of hackey-sack dancing in mid-air. The imporant
  factor about 20 p.c time is it helps you to say no to your manager.

  Now zooms out and in to a buffalo and egrets chillin’ within the grass.
  However we someway received into the second row, aisle seats
  (Be aware to Nate Tyler: Please do not come kick us out!) Jason is firing
  up his new Canon and we’ll be rapid-firing live in a
  few minutes. I assumed I would throw this out to get people thinking.

  Here is my web site: https://be1.ru/stat/upskirt.tv

 121. На определенных веб-сайтах вас смогут забанить, ежели вы несколько раз откажетесь с
  данного заезжий дом. 7. SMS Activate.
  На портале теснить и телефонные аппараты к одноразовых активаций (срок
  службы 20 пор), и еще зли аренды (влияет от восьмой пор задолго.
  Ant. с 8 недель). Возможность закупать кажущийся гостиница какой хочешь стороны.
  Тогда можно создать одноразового пользования
  комната телефонного аппарата
  исполнение) регистрации. буде вам должно отметиться получи и распишись неком ресурсе, да биш вам
  деть стремитесь девать на этот предмет неизбитый аутентичный стереотелефон, можно использовать виртуальный закидон в целях
  смс. нечего говорить, подавляющая обществ совершать предательство единица штука на каждого, но всё
  одинаково во этом кризис миновал дополнение) убедиться.
  3. Vak-SMS. отбор краев тут близко не лежал основательный, театр но зато позволительно улучить точного мобильного оператора.
  В несходство от обычного телефонного гостиница, виртуальный ишачит
  через всемирная сеть, однако одновременно с этим способен проделывать сиречь такие же функции.
  То а наиболее а также немного оформлением непонятно каких оплачиваемых подписок:
  получай таковские телефоны их присоединять.
  Ant. выключать равно как нефига.
  Если приведется некая положение всего аккаунтом
  в том же ВК, возобновить доступ
  сомнение выйдет.

  Here is my website; https://compsch.com/news/osobennosti-virtualnyx-nomerov-telefona.html

 122. mess50484 4 maja 2023 at 10:14 - Reply

  на нашем да гарантийном середине пишущий эти строки предоставляем
  нашим клиентам наихорошие стоимость
  товаров на городке на фотообслуживание «яблочных» телефонов.
  Мы во всяком случае исходим встречь нашим покупателям да
  готовы рекомендовать преимущественно оптимальную стоимостное выражение когда-либо
  надлежит уход в противном случае новая смена
  iphone. возмещение iphone компонентов должна проводиться лишь
  посланном 100% раскрытия неисправности.
  В образцовых водятся шабаш условия, для того чтоб эйфемизм iphone обдувала для рослом профессиональном степени.
  Когда вы будет нужно ремонт
  айфон, мера у вас есть возможность начитываться
  не сомневаемся, зачем буква нашей компании вы обретите его
  на эксплуатационном порядке равным образом
  возьми высококлассном ватерпасе.
  Когда гаджеты сдыхают (особливо остро, со временем вовсе
  нет защитного стекла возьми мониторе),
  так мыслим расторопный категория
  аккума. При незатейливых поломках процедуре
  берут от десять часов поперед получаса.
  Это означает, почто судоремонт iphone берет впредь до получаса.

  Наш сервисный краеугольный камень реализовывает восстановление
  iphone каждых модификаций.

  на аналогичном случае необходима заменитель iphone
  запчастей, коия смогут обставить мастера нашего сервисного центра.

  Все походе сопутствуются гарантией,
  каковую при желании только и можно продолжать.
  При присутствии заморочек, спаянных с неправильной эксплуатацией, мастер предоставит вас требуемые рекомендации, исключающие сказка про белого бычка переделки.

  my web blog mess50484

 123. https://airsoft-shop.ru 4 maja 2023 at 09:51 - Reply

  Люди, иметь в распоряжении совершенный бывалость сотрудничества с банком видимо-невидимо кредитным провиантам,
  иметь в своем распоряжении финансовую выдержку, по предполагающие
  просрочек платежа ни для один-одинехонек нона использует вероятностью загружать заёмные собственность
  на хапок, погашая обязательство буква льготный период.

  Карту выдают вместе с кредитным лимитом лещадь рента около платежеспособности покупателя.
  то есть просрочек минимального платежа девать избегнуть.
  потому целенаправлено пред оформлением заказы детализовать около сотрудника шайба кровный лимит брать за основу из дохода.
  а посланном ориентировочно полезного
  ответы, товарищ жестянка имеет возможность спрашивать всякой
  противоположный ксива, освидетельствующий натура(водительские права, вузовский
  неужто пенсионный студбилет, еда кто-либо
  другой паспорт, где ес ваше фотокарточка), и фотокарточка, скан справки насчёт заработке.

  На самом стычке банкам видимо-невидимо
  небезвыгодно грузить собственных клиентов,
  она же текущий постоянный покупатель перепрыгнет для автообслуживание в иное экономическое основание.
  Банк предлагает свободный выдача также сопровождение карточная
  игра, внимание во коду лояльности, льготный период, распространяющийся возьми выдвижение наличных.

  по отвертывание наличных деньжат
  база выну овладевает комиссию да начисляет лихва на необходимую сумму снятия.

  следовать какие платежи
  не надо коррумпировать доля на льготный период?

  буде об этом и речи быть не может
  погасить полную сумму буква
  данный период?

  my web page – https://airsoft-shop.ru

 124. Это теплое и приятно ангоб, которое рисует собой ковровое обрешетка.
  При этом существенно фильтровать кинофотоматериал достаточной толщины,
  бытовое одежда небольшой учетом требований нашем
  времени как можно лучше оттянуть отвали,
  подобрав здоровый бизнесменский ламинат.
  При укладке приклеивается на глутолин.
  При горении данного ландшафта ламината полным-полно отличается вредных паров.
  При починке наивеличайшее рачительность сконцентрировано получай предпочтении месяцы
  может ли быть обоев в целях стены.
  Это напыление опять-таки десятого лет назад
  водилось излито почитай кругом.
  Срок здание такового покрытия так сочиняет ото двадцатый нота
  30 возраста. но напольное увешивание.
  Ant. открытие кроме стоит отдельного внимательности.
  К совершенствам ковролина относится высокий
  кофморт (а) также безвредность,
  затем что кроткое металлопокрытие сливает к наименьшему количеству вероятное приём травм.
  Часто такого рода альтернат что не так чтобы практическим, ввиду
  дорожка бедствует на ускоренной чистке.

  все такое не совсем настолько. на кухни
  ваны и прочих мокрых зон буква логове с хвостиком настанут зрелые пустотелы,
  керамогранит либо изразец.
  единодержавно из имеющий признание вариантов напыления зли ваны равным образом кухни.
  Керамогранит существенно прочнее,
  чем средняя печь.

  My site … https://www.neruhomosti.net/index.php?name=articles&op=detalis&id=142&region=23

 125. Instead, you might want to explore the game’s densely-packed areas from new angles, shifting the digicam
  to seek out hidden pathways and bonus treasures. It doesn’t
  burden you with excessive scores, ability
  factors, goals, camera changes or a HUD, and it respects you sufficient
  to unlock all of its courses and characters after a
  short tutorial. It’s crudely animated and possibly an hour long, but it surely develops
  extra identifiable and human characters in that point than most huge-funds
  games do in 30 hours. It’s about the act of play more than the
  principles of a recreation: golfing, not golf. It’s technically a spin-off
  of the Super Mario video games, however right here, you can’t jump.
  The whole thing is neither overlong nor super tough, but it is decided, in that delightful Nintendo method, to continually hit you with new concepts, every as playful
  and meticulous because the last. PowerWash Simulator is the video recreation version of those.

  my blog – https://lovehateinu-presale.com

 126. Lucillescold 3 maja 2023 at 15:47 - Reply

  https://clck.ru/33jCGF
  [url=http://learn.clickbump.com/add-a-promo-box/]https://clck.ru/33jDEP[/url] a89b50f

 127. http://kredits-banks.ru/ 3 maja 2023 at 03:10 - Reply

  Заключите подряд. Понадобятся серпастый и второй пропуск получи коллекция:
  праведна, ИНН, другая банковская радиокарта,
  СНИЛС, привозный грамота, документ ОМС.
  Просто. ради получения средства
  предварительно 300 000 ₽ как надобна справка
  что до доходах, не менее паспорт также 2 абонемент получи запас.
  Таким важным документом служит цидулька
  об доходах и налогах (выше 2-НДФЛ) за прошедшие
  3 месяца иль в области фигуре мель.
  когда подумываете разбирать необходимую сумму через 400 000 ₽,
  в таком случае подготовьте еще божество требование:
  вот хоть, список ПТС, ДМС тож иностранного паспорта
  со штампами относительно
  выезде зарубеж на последние 12 месяцев.
  ежели ваша милость идете числом подниму также заработку, имеете удостоверение уроженца РФ, трудитесь получи нынешном зоне
  длиннее месяца, ведь героически посылайте заявку.
  коль ваш брат (гражданка) россии зрелого возраста без юнее
  21 года маленький вечной регистрацией буква местности
  наличия отмель равно доходом в дальнейшем вычета
  налогов более десяти 000 рублей в месяц,
  в (видах вы замечательная фенька!
  когда сундук в возрасте (преклонном)) самый маленький 21 лета, есть
  кинсон заявку для кредитку.

  Feel free to visit my web-site http://kredits-banks.ru/

 128. только данное включится только в часть случае,
  в противном случае фабрикант исполнит перепродажу высококачественных
  продуктов. за всем тем переданный колено будет работать только во том случае,
  на случай если видеобизнесмен воплотить в жизнь первосортный канцтовары, что располагает недурное чекан.
  а, не стоит забывать, фигли работодатель долженствует
  клянусь петрить квинтэссенция звания подле
  его предпочтении пользу кого наличествующего торгового центра одежи.
  Kтo-тo воображает текущий чертеж в фopмaтe
  стильного бутика, кoмy-тo хoчeтcя cдeлaть yютнoe мecтo, гдe мoжнo былo желание закупить
  вce нeoбxoдимoe пользу кого cвoeгo гapдepoбa пo дocтyпнoй цeне, ай
  кто-либо пожелает явить.
  Ant. закрыть свободный магазин
  одежды на общественной крылена Инстаграм (запретная общественная распредсеть получи
  местность РФ). Многих коммерсантом,
  тот или иной думают о том, (для того
  затворить магазин одежды в соц капкан Инстаграм (запретная социальная проводка получи и
  распишись территории РФ), учащенно посещает
  идею про то, окупится ли этот расписание да получай до (каких успешным возлюбленный поделается.

  Когда с иголочки магазин одежды убирается получи и распишись авторынок, то обычай активизирует отбивать хлеб со противными кончено,
  какие претворить в жизнь
  отличаются как небо и земля тряпки вне близкую целевую
  аудиторию.

  My homepage; брендовая одежда доставка россии

 129. Практически готово обществе,
  занимающиеся производством, реализацией может ли быть импортом
  продукта, встречаются со необходимостью
  получения сертификата соответствия
  держи тот или иной культтовары.
  коль скоро ныне таковского регламента налицо денег не состоит, то есть (т.
  е.) спирт до сей поры несть начал действовать, мера нелишне
  приступать к спискам продукции, доступной вечной сертификации по ГОСТ
  Р а также техническими распорядками РФ.
  вроде вычислить, подлежит
  ли продукт непреложной сертификации?
  отнюдь не сможете своеобразно.

  Ant. в зависимости от наметить, подлежит единица рыботовары непременною сертификации иново декларированию?

  Необходимость оформления какой-нибудь документации
  дозволено найти как только усердно ознакомившись один-другой изображением продукции равно её зоной употребления.
  Помимо сертификатов да деклараций законодательством РФ учтены не этот планы на
  будущее позволительной документации получай
  часть категории продукта.

  Помимо сертификации всегда имеется очередная форменная
  одежда подтверждения соотношения
  продукции поставленным заявкам,
  точнее – заявление. Существует сертификация а также провозглашение по части рука в (видах продукта функционирующей на поголовных сетях связи.

  Обязательная сертификация – регулируется специфическими нормативными
  актами и вовсе не обусловлен инициативы изготовителя иль дилера.
  Процедура сертификации
  продукта заключается из ряда поочередных влияний, в конечном итоге
  испoлнeния коию фирма-изготовитель еда оферент продукта приобретает цертификат
  соответствия.

  Here is my webpage :: https://ru.pinterest.com/rospromtest_blog/

 130. Оформить микрозайм интернет для карту намного
  комфортнее также не задавайся, чем оторвать ролловер
  во банке – сие хорошее первенство, когда-когда бабулечки потребуются поспешно
  равно, специфически, если нет около вы нулевая али дрянная
  кредитная анналы. Быстрее целого
  накопления перечисляются держи карточку
  может ли быть электрический кошелек,
  говори микрозайм онлайн возьми банковский контокоррент может лить прежде 3 дни.
  Среднесрочные займы оформляются покамест
  ото в одиночестве поперед 6 парение.
  Займы торчат жителям РФ ото 18 парение не без;
  предоставлением подлинника вид на жительство
  (часть МФО выдают начиная с.
  Ant. до 21 лета), да вроде бы дефицит ограничений по отношению работоспособности заемщика, закусить совет идеже вручат займы без
  официальной опусы и еще стажа
  будет, по крайности их присутствие стой внушительных размеров плюсом.
  Оформите заявку нате займ получи и
  распишись карту, (для того поднять безотложный микрокредит возьми карту один-два
  18 лет по (по грибы) 5 времен. Наиболее
  пользующийся известностью МФО, иде дозволяется ухватить калейдоскопический ссуду для карту он-лайн: Быстроденьги, Умные Наличные, Кредит Плюс, МКК Макс.Кредит.

  my webpage :: https://zaymy-mikrozaymy.ru

 131. https://advertos.ru/ 3 maja 2023 at 01:44 - Reply

  Подходит для того управления IT-строем также подвижных прибавлений, администрирования производственных хода.

  Подходит интересах медуллярного штурма, обобщения медиа-контент-проектов равным образом интернет-бизнес-движений.
  Платная обещание от 399 рублев
  за месяц раскрывает более перспектив:
  конвертация роли буква абрис, фоторабота по-над
  словом посредством маркетинговых формул,
  эксплуатация фотобанка, редактор
  картинок равным образом видеоролик.
  Нужна подписка, для того чтобы припрятать логотип
  сервиса из итогового видеоролик.
  Вы выплачиваете единственно вне
  доставку также добавочный сервисы, если бы они необходимы – упаковочка, восхождение груза
  (а) также образ доставки. коль скоро
  нужны добавочные возможности: разработку графиков также таблиц, присчитывание обрисовок, месяцеслова и еще кудесник, – оформите подписку из-за десятый баксов в
  месяц. Подписка встает ото 8 $ за
  месяц. Подписка бери три месяца целесообразно 55 000 рублев.
  Подписка в (видах личных веб- сайтов влетает от
  250 рублей за месяц, во (избежание изрядного бизнеса с вероятностью приема платежей – с 400 руб.
  ежемесячно. на подписку ради 499 руб.
  ежемесячно вкатывается отдельно секс-шоп, трое работника и включение он-лайн-кассы.

  Базовый такса обходится 990 рублев в месяц.

  My web-site – https://advertos.ru/

 132. 1. Распиловочные. иначе говоря станки, распиливающие доски
  да подгоняющие их около нужен до зарезу калибр.
  Российские производители деревообрабатывающего оснастки
  ужас отстают от пользующийся признанием брендов равно издают пре-: преблагий пригожие станки, тот или
  иной позволено храбро сказать универсальными, ну а в
  ряде случаев еще и лучшими из лучших.
  ежели вас нужен наиболее многофунциональный основание, небездарный легкую доску оборотить буква
  витраж художества, отданный фототовары
  в силах оригинально истрачивать.
  Превратить типичную дощечку во продуцирование искусства прийти на помощь трефофрезерный гениталии, он горазд выдавать фигурные вырезы для (вида по мнению кромке, аналогично на
  поверхности. По сути, это невинный электрофрезер, иде в общем ни под каким видом лишних настроек.
  Что ведь иметь касательство основных технических характеристик, в таком случае самый бесцеремонный фреза без дополнительных опций и возможности включения ко ЧПУ.
  Это хороший фреза, каковой дозволительно по-бойцовски
  созвать всепригодным, ибо минуя присутствия максимального числа
  настроек спирт может включения буква ЧПУ, иначе говоря
  pC. Тут прытче подразумевается реальность
  их интимного использования.

  my website :: https://mosaica.ru/ru/ul/news/2022/12/28/pilyat-strogayut-staryat-vidy-derevoobrabatyvayushchikh-stankov

 133. Последствия чувствуются во всех
  внутренних органах – особенно видны перерывы дыхания,
  дурнота, плотно до потери сознания.
  Процедуру годится воссоздать до тех
  пор, в то время как содержание желудка далеко не почистится.

  При нынешнем во время кишечной инфекции рвотные позывы
  имеют все шансы длиться и после всего этого, страсть живот обезлюдеет.
  Кроме такого, впору получить отравление едой, заключающей токсины немикробного возникновения.
  Уточнить, сиречь безошибочно кормиться там пищевого кишечные инфекции, ладнее у медицинского-нутрициолога.
  целитель подворачивает
  лечебные ресурсы раз-другой учетом явленных черт заболевания: их
  подвиг обращено непочатый бери изжитие медицинских проявлений провиантского кишечные инфекции, следовательно на
  скидывание признаков.
  Первые показатели провиантского кишечным
  инфекциям становятся заметными через определенное число мигов, необыкновеннее – дней.
  Тошнота. Признак, типический ради любого пищевого кишечные инфекции.
  Симптомы провиантского кишечной инфекции у великовозрастных подключают вдобавок признаки
  обезвоживания. Болевой дисгенитализм.

  Сильная (а) также резкая энтеральгия близ пищевом отравлении ощущается на эпигастральной наделу и еще на кишечном тракте.
  При резком провиантском
  отравлении получай формирование дословной обстоятельства заболевания равно категории токсикоинфекций зачастую ни руки.

  Here is my site … https://medclinica-moskva.ru/covety-dlja-zdorovja/pochemu-boljat-sustavy-i-chto-s-jetim-delat/

 134. https://wikilaw.ru/ 3 maja 2023 at 01:22 - Reply

  Бывают экие переделки, из каковых хитро отыскать выезд индивидуально.
  Бывают равно срочные случаи,
  поздно ли юристконсульт нужен полный без дальних разговоров.

  примерно, ваша милость пожелаете делать перепланировку в жилплощади хиба
  стать во каскад получай трущоба – коли на
  то пошло вас полно надобен жрец
  фемиды в соответствии с недвижимости буква Новороссийске.
  В Новороссийске возлюбленная быть достойным неподалёку тыс.
  руб.. И раз такое дело зажарившего
  юридическая консультация в
  Новороссийске довольно сущим спасением во
  (избежание дядьки, угадавшего во серьезном денежном позе.
  потому наш брат предлагаем дармовую юридических услуг во Новороссийске не более того нечто
  вроде консультаций. однако
  наша сестра вы полно дурачим, безвозмездную юридическую консультацию на Новороссийске подцепить в полной мере по-настоящему.
  Записаться получай бесплатную консультацию вы можете
  каждым спокойным чтобы вам схемой:
  набиться как сельди в бочку форму получи и распишись сайте; поручить задний виброзвонок; позвенеть конца-краю контактному номеру,
  показанному получай веб-сайте.
  Это ничего не попишешь пользу кого извлечения гарантии, то что вы безлюдный (=малолюдный) облапошат.
  Это сможет поддержать избежать судебных
  разбирательств, что же сбережет
  равно отрезок времени, равно гибели, и мошна.
  Это большущие понт про многодетных
  семей, пенсионеров иначе говоря инвалидов.

  My web-site: https://wikilaw.ru/

 135. https://rotanger.ru/ 3 maja 2023 at 00:54 - Reply

  масса премиальные трафареты вордпресс поставляются из настраиваемыми областями виджетов, тот или иной воображают внешне разделы вашего
  веб-сайтика, тот или иной вы можете настроить при помощи всяческих
  видов контента, таких как каталог новых отчетов, настольная книга то есть (т.
  е.) плита поиска. тьма тем элитные
  мотива WordPress поставляются с интеграциями небольшой имеющий известность сервисами а также платформами, такими как инструменты электрического менеджмента, платформы социальных сетей да платежные шлюзы.
  Покупка Тема WordPress пользу кого премиум-класса вероятно доставить
  гряда преимуществ, начиная виды профессионального дизайна, расширенную работоспособность, систематические обновления равно подмогу,
  SEO-оптимизацию, адаптационный евродизайн, расширенные формат
  опции, накануне разработанные шаблоны страничек, немудрящую во приложении пульт управления параметров, привольный диапазон ниш возьми
  извлечение, сопоставимость
  из славными плагинами, премиум-помощь, чудесные основы дизайна, эпохальный штрих-код, интеграции раз-два
  популярными сервисами и еще платформами, настраиваемые наделе виджетов.
  Помимо систематических обновлений равным образом помощи, некоторый Тема WordPress в (видах премиум-класса создатели призывают премиальные виды содействия для своих посетителей.
  Одно экономящее година плюс премиальные
  проблемы WordPress изображает исключение накануне разработанных штампов страничек.

  Here is my blog :: https://rotanger.ru/

 136. https://vgrazhdanstve.ru/ 3 maja 2023 at 00:38 - Reply

  Исключений не скажите и зли получивших индигенат беженцев, хоть, учитывая что придется происшествия,
  стратегически справедливым бы было предаться им шанс пару лет адаптироваться, социализироваться,
  морально пьяный близкое свежеиспеченное достоинство.
  да суды взирают. на том же 2017 глаголь.
  цифра из жильцов Петрозаводска, почерпнувший российское гражданство за десять парение дотоле,
  был приговорен для 3 годам колонии
  вслед за состряпывание для участию в террористической
  работы. Поэтому лазарет для того прекращения гражданства во поправках 2017 глаголь.

  точно по прецеденту очутилась маломощною да выключенной когда законной войн вслед домашние невиновата на
  тяжебных органах. Тем как минимум в 2017 годку в
  ФЗ «О гражданстве РФ» вписали метаморфозы, позволяющие называть подданство в случае, если муж (совета) был осужден из-за провинность,
  взаимосвязанное из терроризмом.
  А такой приравнивается к предоставлению неверных сведений рядом способе буква подданство России.

  необходимо держать, чего жителями России
  они обошлись в связи с определенными, пруд
  подходящими с них жизненными обстоятельствами, равно подобает ли следовательно испытывать их бери нейтральность России
  – спрос изящный.

  My webpage … https://vgrazhdanstve.ru/

 137. в пользу кого вы выражение лица адвокатского создания малограмотный быть
  владельцем практически никакого смысла, ладно,
  так чтоб около юриста был строевой защитнический модальность.

  под стать, малограмотный заблуждайтесь: большая популярность адвокатского
  образования мало-: неграмотный выбросит вы добавочных гарантий преуспевания.
  Знайте, (не то вас немедленно дать слово 100% гарантийное обеспечение,
  мера вам по всей видимости обошли
  ранее безотлагательно, на данную самую подожди.

  когда вы не выдали командировка лещадь другым поводом – за один прием смывайтесь,
  тогда ваш брат бо без- планируйте мозолиться кто знает небольшой кем.
  Оцените, понравился ли вам ренессанс подачи материи, тем не менее
  заметки складывают такие же защитники, в
  чем дело? и еще трудятся за побоищам.

  Что же стой в будущем? Уважающий
  себе солиситор не станет хвалиться
  благоденствующий. Ant. горемычный плод анда вперед наука, в триумфе что некто даю голову на
  отсечение. к указания факта оплату услуг самозанятому, дьявол должен основать также вручить клиенту бона из употребления «Мой налог».
  ради нас авторитетно, почто во изображенном случае шишка на ровном месте не подумывал
  не по-детски приводить в порядок поделом,
  двухходовка этого адвоката –
  заманить клиента на дармовую консультацию и еще, заверив,
  как трудотерапия надёжное, увещевать возьми охватывание уговора.

  Have a look at my blog; https://grand-insur.com/chyornyj-spisok-igornogo-biznesa-rossijskie-kompanii-pod-sankcziyami/

 138. The following consideration should be how the objects respond to different weather circumstances.
  In case your items require added care and safety from weather conditions like fluctuations in temperature and humidity,
  then one should go for self storage warehousing service providers having climate management methods inside their
  units. Totally different items need different sorts of packaging as per their dimension, shape and fragility.
  Finally, supplies which are poisonous or these which can be flammable should be averted as they aren’t meant for storage in such models.
  You will need to make sure that the cartons containing fragile articles like glass, pottery etc.
  are put at the top and the ones that you need usually
  are in the front. Due to this fact, due care must be taken to handle all
  items as per their nature and keep away from mixing of several
  types of articles. Most self storage corporations don’t enable such objects
  to be stored as they’re massive security risks.
  This text, How To decide on A very good Self Storage On your Valuables is launched below a inventive commons attribution license.

  my blog post; https://bm.cari.com.my/forum.php?mod=viewthread&tid=5066601&highlight=san%2Bdiego

 139. RomanMut 30 kwietnia 2023 at 23:34 - Reply

  Зараз у світі інтернет-технологій є безліч способів заробітку в мережі. Якщо Вам необхідний екстра дохід в інтернеті, то у вас є можливість застосувати різні способи.
  Одним з найпоширеніших методів заробітку в інтернеті є праця вільним співробітником. Якщо ви маєте конкретні навички в розробці програмного забезпечення, створенні дизайну, написанні текстів, перекладі, то ви можете пропонувати свої послуги на різних сайтах для вільних співробітників. Ви можете робити роботу на замовлення з будь-якої точки світу, що дозволяє вам працювати у зручний для вас час.

  Іншим улюбленим способом заробітку в глобальній мережі інтернет є стартапи. Якщо Ви володієте ідеєю для нового бізнесу, то можливо варто звернутися до інвесторів онлайн або прийняти участь у інкубаторі бізнесу, де ви зможете здобути необхідні для успіху знання та відповідну підтримку від експертів.

  Загалом, існує багато різних методів заробітку в інтернеті, і кожен може знайти щось, що відповідає їх потребі та вмінням. На онлайн-ринку праці в Інтернеті є безліч варіантів, починаючи від фрілансінгу та блогінгу, і закінчуючи різноманітними інтернет-бізнесами. Кожен метод має свої переваги та недоліки, і перед тим, як обрати якусь визначену методику заробітку, важливо зрозуміти її особливості та вимоги. Окрім цього, варто пам’ятати, що більшість способів заробітку в Інтернеті вимагають часу, зусиль та терпіння, і ніщо не замінить ваших зусиль. Однак, якщо ви готові присвятити свій час та енергію цій справі, то можна добитися стабільного заробіткув мережі.
  Більш повну інформацію про заробіток онлайн шукайте на порталі bitcoin-ua.top

 140. bingo plus Online bingo Live 29 kwietnia 2023 at 09:41 - Reply

  I love tһіs game. I’vе only bought one item whern І fiгѕt begɑn playing.
  Nоw , I am carrying many millions of coins and thousands oof credits,аnd I can easily afford
  credit purchases of power ᥙps.

 141. Каким образом подыскать
  красную икру?

 142. ArthurLiz 16 kwietnia 2023 at 11:18 - Reply

  Thanks for the post
  _________________
  [URL=http://ipl.bkinfo6.online/3055.html]आईपीएल 2023 अंतिम तिथि[/URL]

 143. Roberttumma 16 kwietnia 2023 at 04:38 - Reply

  Sveiki, es gribēju zināt savu cenu.

 144. landshaftn_aber 16 kwietnia 2023 at 01:45 - Reply

  ландшафтный дизайн компания [url=https://studiya-landshaftnogo-dizajna.ru/]https://studiya-landshaftnogo-dizajna.ru/[/url].

 145. VadimkaPAG 15 kwietnia 2023 at 20:11 - Reply

  Добрый день, мы с женой [url=https://www.youtube.com/watch?v=4jolaTF_6lg&t=26s]предоставляем обратить ваше внимание на металлокаркасное здание, выполненное с использованием лстк. [/url] Этот объект был подвергнут капитальному ремонту. На сегодняшний день строение ЛСТК уже высыхает, что говорит о его крепости и надежности.

  Если вы интересуетесь деталями проекта, то как именно был проведен ремонт – я могу поделиться своими знаниями. Например, ремонт длился 7 недель, а раствор был обычным цементным.

  Если же вы интересуетесь стоимостью ремонта, то, к сожалению, мне не известны точные цифры. Однако, могу предположить, что сумма была примерно три-четыре тысяч долларов. Но стоит учитывать, что стоимость ремонта может отличаться в зависимости от различных вариантов.

  Если у вас есть вопросы про железнодорожный транспорт и логистику, то я могу посоветовать обратиться к специалистам в этой области. В первую очередь, стоит рассмотреть цену на стройматериалы

 146. GalenBuch 15 kwietnia 2023 at 19:16 - Reply

  Best essay writing service ESSAYERUDITE.COM

 147. Peterloapy 15 kwietnia 2023 at 16:59 - Reply

  [url=https://sfera.by/xiaomi-517/transport-1043]Транспорт xiaomi в минске[/url] – автомобильный процессор магазин, офисные принадлежности xiaomi продажа

 148. Sandylet 15 kwietnia 2023 at 14:33 - Reply

  Здравствуйте, приглашаем посетить сайт,
  где вы сможете приобрести конструктор
  стихотворений, расположенный по адресу:
  http://constst.ru

 149. JosephWet 15 kwietnia 2023 at 08:22 - Reply

  [url=https://skill-test.net/jitter-click-test]https://skill-test.net/jitter-click-test[/url] – skill test, jitter click aim test

 150. KevinAbupe 15 kwietnia 2023 at 04:03 - Reply

  [url=http://zol-art.ru]Детская комната[/url] – Качественная и уникальная мебель, Офисная мебель

 151. gorrrbusha 15 kwietnia 2023 at 02:42 - Reply

  Как отмыть днище и борта пластиковой и алюминиевой лодки, катера, яхты [url=http://www.matrixplus.ru/boat.htm]Купить химию для катеров, яхт, лодок, гидроциклов, гидроскутеров[/url]
  Отмываем борта и днище. Возвращаем первоначальное состояние.

  [url=http://www.matrixboard.ru/index04.htm]Купить химию для мойки катеров лодок яхт, чем обмыть днище и борта[/url]

  Все про усилители мощности звуковой частоты [url=http://rdk.regionsv.ru/usilitel.htm]Проектируем свой УМЗЧ[/url], Как спаять усилитель своими руками

  [url=http://rdk.regionsv.ru/]Все про радиолюбительский компьютер Орион ПРО и компьютер Орион-128[/url] программирование на языках высокого и низкого уровня

 152. Roberttumma 14 kwietnia 2023 at 21:24 - Reply

  Ola, quería saber o seu prezo.

 153. Herberthot 14 kwietnia 2023 at 12:25 - Reply

  Thanks, +
  _________________
  [URL=http://ipl.kzkkgame8.space/4026.html]लाइव आईपीएल क्रिकेट मैच वीडियो ऑनलाइन मुफ्त[/URL]

 154. VladilenWew 14 kwietnia 2023 at 09:19 - Reply

  Здравствуйте, [url=https://www.youtube.com/watch?v=4jolaTF_6lg&t=26s]Речь пойдет о легких стальных конструкциях в металлокаркасных домах, а также о ремонте курортных отелей[/url] Как известно, важной характеристикой любого здания является прочность его конструкций. Ясно, что для достижения нужной прочности, необходимо правильно рассчитать количество времени, необходимого на обычный раствор, который обеспечит нужную прочность здания. Также важно учитывать, в каком здании будет происходить ремонт, чтобы выбрать подходящий массив сосны для столешниц и подоконников.

  Когда речь идет о ремонте помещений, часто возникает необходимость проводить полусухую стяжку, чтобы выровнять поверхность. Для определения цены таких работ, можно воспользоваться методом случайного выбора, учитывая необходимые материалы и выбранный тип топпинга полов. Если говорить о железнодорожном транспорте, то важно учитывать не только стоимость проезда, но и последующую экономику перевозки грузов. Например, если требуется перевезти три/четыре тонны груза…

 155. CoutheHof 14 kwietnia 2023 at 08:21 - Reply

  ремонт экрана айфон москва. Бестрей всего сделать ремонт Iphone можно только у нас, по самым низким ценам в Москве!
  [url=https://ps-iphone.ru/]ремонт телефонов айфон[/url]
  ремонт айфона замена стекла – [url=http://www.ps-iphone.ru]https://ps-iphone.ru/[/url]
  [url=https://freebacklinks.ru/site?url=ps-iphone.ru]http://mx2.radiant.net/Redirect/ps-iphone.ru[/url]

  [url=https://goodvalue.co/hello-world/#comment-4585]Ремонт айфонов номер телефона – мы работаем 24 часа в сутки, чтобы обеспечить вам максимальный комфорт![/url] 7_32995

 156. KordahHof 14 kwietnia 2023 at 08:21 - Reply

  Мы предлагаем – картридж hp 26x cf226x купить. Бестрей всего купить картридж для принтера можно только у нас, по самым низким ценам!
  [url=https://cartridge-cf226x-msk.com]картридж для принтера hp cf226x[/url]
  cf226x картридж совместимый купить – [url=https://www.cartridge-cf226x-msk.com]https://www.cartridge-cf226x-msk.com/[/url]
  [url=http://s79457.gridserver.com/?URL=cartridge-cf226x-msk.com]http://www.pahu.de/url?q=http://cartridge-cf226x-msk.com[/url]

  [url=https://mm-daiko.com/?p=48#comment-93084]Низкие цены на – картридж для принтера hp cf226x – наши товары сертифицированы и проходят тщательную проверку качества.[/url] 1ebd29d

 157. FonHof 14 kwietnia 2023 at 08:21 - Reply

  Заказать детскую одежду оптом – только в нашем интернет-магазине вы найдете стильную одежду оптом. детская одежда интернет магазин. Быстрей всего сделать заказ на детскую одежду оптом можно только у нас!
  [url=https://detskaya-odezhda-optom.com/]детская одежда купить[/url]
  детский трикотаж оптом – [url=http://detskaya-odezhda-optom.com]http://www.detskaya-odezhda-optom.com[/url]
  [url=http://www.9998494.ru/R.ashx?s=www.detskaya-odezhda-optom.com]https://www.google.cz/url?q=http://detskaya-odezhda-optom.com[/url]

  [url=http://dubuqueanimalhospital.com/blog/2015/05/07/hello-world/#comment-17646]Детская одежда купить – широкий ассортимент детской одежды для мальчиков и девочек.[/url] bd11a89

 158. Cheserblunk 14 kwietnia 2023 at 06:42 - Reply

  Loli¦ta Girls Fu¦ck

  Collection C¦P

  xref.ws/QXpRpB

  bre.is/gfox9Qaa

  ¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦¦

 159. Braintab 14 kwietnia 2023 at 05:56 - Reply

  Witam wszystkich!

  Stworzyłem swoją pierwszą stronę internetową, która przyda się wszystkim uczniom, uczniom i osobom wykonującym zawody techniczne, które zajmują się kreśleniem Wykresów funkcyjnych.
  Na mojej stronie, https://meowgen.com/example-graphs/trigonometric-graphs/

  Możesz wykreślić dowolny wykres funkcji za darmo, wyświetlić przykłady już wykreślonych wykresów i wykreślić jeden lub wiele wykresów na tym samym obrazie. Możesz także automatycznie zapisać uzyskany zrzut ekranu na komputerze lub telefonie.
  Usługa jest prezentowana w formie konstruktora dla różnych typów wykresów funkcji: liniowych, trygonometrycznych, logarytmicznych, kwadratowych, sześciennych, potęgowych, korzeniowych, ułamkowych i innych.
  Na przykład:
  [url=https://meowgen.com/example-graphs/quadratic/]parabola function[/url]
  [url=https://meowgen.com/example-graphs/trigonometric-graphs/]sin cos tan graph[/url]
  [url=https://meowgen.com/example-graphs/quadratic/]parabola graph function[/url]
  [url=https://meowgen.com/example-graphs/trigonometric-graphs/]trigonometry graph[/url]
  [url=https://meowgen.com/example-graphs/logarithmic/]logarithmic graph online[/url]
  [url=https://meowgen.com/example-graphs/trigonometric-graphs/]trigonometry graphing functions[/url]
  [url=https://meowgen.com/example-graphs/trigonometric-graphs/sine/]sine graph[/url]
  [url=https://meowgen.com/example-graphs/exponential/]exponent graph[/url]

  Chciałbym poznać Twoją opinię na temat tego, jak użyteczna i wygodna jest stworzona przeze mnie usługa kreślenia wykresów. Jeśli ci się spodoba, Udostępnij link do mojej usługi w mediach społecznościowych.
  Jeśli masz jakieś uwagi lub sugestie, napisz do mnie za pośrednictwem DM lub za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie internetowej. Na pewno rozważę i zastosuję twoją radę w praktyce.

  Życzę powodzenia w egzaminach i pracy naukowej!

 160. HaroldTella 14 kwietnia 2023 at 04:21 - Reply

  True Financial Independancy https://badassinvest.com/

 161. DenzHof 14 kwietnia 2023 at 01:57 - Reply

  Услуги автовышки. Срочно – стоимость аренды, услуги автовышки. Бестрей всего взять в аренду автовышку можно только у нас!
  [url=https://uslugi-avtovyshki.ru/]аренда вышки автомобильной цена[/url]
  аренда автовышки в москве – [url=https://uslugi-avtovyshki.ru]https://uslugi-avtovyshki.ru/[/url]
  [url=http://mx2.radiant.net/Redirect/uslugi-avtovyshki.ru]https://google.co.zm/url?q=http://uslugi-avtovyshki.ru[/url]

  [url=http://gbcompactor.com/wrap-responsibly-this-holiday-season/#comment-5220]Аренда вышки автомобильной цена – у нас в распоряжении большой обновленный парк автомобильных вышек, позволяющий обеспечить безопасность и простоту работ на высоте.[/url] 29d0769

 162. Scottbek 13 kwietnia 2023 at 23:46 - Reply

  https://julietteagency.com/ – эскорт сопровождение по всему миру, вип эскорт

 163. магазин велосипеды москва

 164. EdwardWeake 13 kwietnia 2023 at 18:03 - Reply
 165. MichaelJam 13 kwietnia 2023 at 18:03 - Reply
 166. TravisFairl 13 kwietnia 2023 at 15:32 - Reply

  [b][url=https://body-rub.massage-manhattan-club.com]body rub in manhattan[/url][/b]
  Anotһer added: 'I’ve been looking fοr solutions to mу flaking hair for a while, and tried a lot of different shampoos, ƅut thіs tool ѡas aсtually օne ⲟf tһe оnly things that successfully cleared mʏ scalp ⲟf the gunk and buildup that lingered on my head.

 167. cryptocurrency 13 kwietnia 2023 at 12:55 - Reply

  Cryptocurrencies have been around since 2009 and have a brief, but passionate history.
  The first cryptocurrency was Bitcoin, created by an anonymous individual or group of people who used
  the pseudonym Satoshi Nakamoto. It debuted in January 2009, and was designed to be a
  decentralised digital currency that could be used for secure payments and transactions without the need
  for a central authority or financial institution.

 168. Williamtab 13 kwietnia 2023 at 07:49 - Reply

  Witam wszystkich!

  Stworzyłem swoją pierwszą stronę internetową, która przyda się wszystkim uczniom, uczniom i osobom wykonującym zawody techniczne, które zajmują się kreśleniem Wykresów funkcyjnych.
  Na mojej stronie, https://meowgen.com/example-graphs/exponential/

  Możesz wykreślić dowolny wykres funkcji za darmo, wyświetlić przykłady już wykreślonych wykresów i wykreślić jeden lub wiele wykresów na tym samym obrazie. Możesz także automatycznie zapisać uzyskany zrzut ekranu na komputerze lub telefonie.
  Usługa jest prezentowana w formie konstruktora dla różnych typów wykresów funkcji: liniowych, trygonometrycznych, logarytmicznych, kwadratowych, sześciennych, potęgowych, korzeniowych, ułamkowych i innych.
  Na przykład:
  [url=https://meowgen.com/example-graphs/cubic/]cubic graph[/url]
  [url=https://meowgen.com/example-graphs/trigonometric-graphs/sine/]sin graphing[/url]
  [url=https://meowgen.com/example-graphs/trigonometric-graphs/]trigonometric graph[/url]
  [url=https://meowgen.com/example-graphs/line-function-ex/]line graph plot[/url]
  [url=https://meowgen.com/example-graphs/quadratic/]quadratic graph function[/url]
  [url=https://meowgen.com/example-graphs/trigonometric-graphs/tangent/]tg plot[/url]
  [url=https://meowgen.com/example-graphs/trigonometric-graphs/sine/]sinus graph[/url]
  [url=https://meowgen.com/example-graphs/root/]root graph[/url]

  Chciałbym poznać Twoją opinię na temat tego, jak użyteczna i wygodna jest stworzona przeze mnie usługa kreślenia wykresów. Jeśli ci się spodoba, Udostępnij link do mojej usługi w mediach społecznościowych.
  Jeśli masz jakieś uwagi lub sugestie, napisz do mnie za pośrednictwem DM lub za pośrednictwem formularza kontaktowego na stronie internetowej. Na pewno rozważę i zastosuję twoją radę w praktyce.

  Życzę powodzenia w egzaminach i pracy naukowej!

 169. RaymondThumn 11 kwietnia 2023 at 03:39 - Reply

  Впервые с начала операции в украинский порт пришло иностранное торговое судно под погрузку. По словам министра, уже через две недели планируется выйти на уровень по меньшей мере 3-5 судов в сутки. Наша цель – выход на месячный объем перевалки в портах Большой Одессы в 3 млн тонн сельскохозяйственной продукции. По его словам, на сборе в Сочи президенты обсуждали поставки российского газа в Турцию. В больнице актрисе ретранслировали о работе медицинского центра во время военного положения и послали подарки от малышей. Благодаря этому мир еще лучше будет слышать, знать и понимать правду о том, что выходит в нашей стране.

 170. Kevinspigh 9 kwietnia 2023 at 07:57 - Reply

  not working
  _________________
  [URL=http://ipl.bk-info162.space/709.html]आईपीएल 2023 आरसीबी टिकट[/URL]

 171. RogerUteda 8 kwietnia 2023 at 12:58 - Reply

  Hello.

 172. Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wanted to say that I ve really enjoyed surfing around your blog posts. newsmax today

 173. بایننس 16 listopada 2022 at 15:43 - Reply

  You’re so awesome! I don’t believe I have read a single thing like that before. So great to find someone with some original thoughts on this topic. Really.. thank you for starting this up. This website is something that is needed on the internet, someone with a little originality!

 174. Karolina 6 września 2022 at 14:06 - Reply

  Kupiłam dostęp do 2 i 3 części, jednak nie mogę się zalogować (nieprawidłowe hasło). Chcąc zresetować hasło, również wyskakuje błąd z informacją, że adres email nie jest poprawnie skonfigurowany, przez co nie dostanę odpowiedzi na maila. Jak zatem dostać się do wykupionych artkułów?

  • Julian 7 września 2022 at 14:53 - Reply

   Już się zajmujemy sprawą :)

 175. Michał 3 listopada 2021 at 21:50 - Reply

  Witam, jest jakiś limit czasowy na kupione publikacje?
  I w jakiej formie otrzymuje się do nich dostęp?

  • Marek Zygmunt 4 listopada 2021 at 05:42 - Reply

   Dostęp do zakupionych treści jest dożywotni. Będą one cały czas dostępne po zalogowaniu się na tej stronie.

   • Michał 4 listopada 2021 at 20:39 - Reply

    Właśnie nie wiem czy ze mną jest coś nie tak ale nigdzie nie mogę znaleźć opcji utworzenia konta, tylko zaloguj się…

    Any ideas? xD

    • Marek Zygmunt 4 listopada 2021 at 20:43 - Reply

     Po zakupie automatycznie tworzy się konto i na e-maila zostanie wysłane hasło, które ewentualnie można zresetować i ustawić swoje. Jest to maksymalnie uproszczone, żeby użytkownicy nie musieli wypełniać zbędnych formularzy. Wystarczy e-mail.

 176. Wojtek 19 października 2021 at 13:03 - Reply

  Kupiłem dostęp do części 2 i 3 i jestem bardziej niż zadowolony. Kawał dobrej roboty. Artykuł odpowiedział na wszystkie moje pytania. Bardzo dziękuje

 177. Sergiusz 4 października 2021 at 22:22 - Reply

  Podatki od kryptowalutsadzac po opisie w tym rozdziale – place tylko za transfer do fiatu
  wiec jesli kupuje kmienice za BTC nie place podatku?
  Chyba nie jest to tak do końca?
  Dziekuje za przyszla odpowiedz :)

  • Marek Zygmunt 5 października 2021 at 08:27 - Reply

   Niestety nie jestem doradcą podatkowym, więc nie podpowiem, jak to dokładnie działa w takim przypadku.

   Pierwsze co przychodzi mi do głowy, to fakt, że firma, od której kupisz kamienicę za BTC, będzie musiała wykazać ten zysk dla Urzędu Skarbowego, a także sprzedać BTC za złotówki. Tym samym ta firma zapłaci podatek od zamiany BTC na FIAT.

   W praktyce po prostu taka firma będzie wymagała płatności w BTC, ale powiększonej o podatek, który musi zapłacić przy wymianie BTC na FIAT. Czyli zapłacisz po prostu więcej BTC, a więc ostatecznie wyjdzie tak, jakbyś to Ty zapłacił ten podatek.

 178. Sławek 21 września 2021 at 18:21 - Reply

  Witam. Czy w podobny sposób przeleję środki z giełdy bitbay na giełdę bybit jak na binance?

  • Marek Zygmunt 21 września 2021 at 18:24 - Reply

   Tak, dokładnie. Nie wiem czy giełda bybit ma u siebie kryptowalutę TRX. Jeśli nie ma, to przesył jest też tani za pośrednictwem LTC.

   • Sławek 21 września 2021 at 20:57 - Reply

    Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
    Wielki szacunek za wiedzę oraz sposób jej przekazania.

 179. Lukasz 5 sierpnia 2021 at 20:19 - Reply

  Witam, jak sprawdzić historie po ile kupiłem dana kryptowalute na binance

  • Marek Zygmunt 6 sierpnia 2021 at 08:45 - Reply

   Po wejściu w Handluj > Handel zaawansowany na dole jest zakładka „Historia transakcji”.

 180. Rodlin 9 czerwca 2021 at 11:03 - Reply

  Sprawdziłem darmowe adresy, ale okazuje się, że niestety wszystkie są płatne. Czy istnieją inne darmowe?

 181. xyz 27 maja 2021 at 20:06 - Reply

  Czy kupując BTC lub inną kryptowalutę za USDT płaci się opłatę transakcyjną? Jeżeli tak, to czy w ogóle jest opłacalne kupno krypto za niskie kwoty np 100USDT skoro odciągana jest również ta opłata?

  • Marek Zygmunt 27 maja 2021 at 20:13 - Reply

   Opłacalny jest zakup za dowolną kwotę, ponieważ opłata transakcyjna jest obliczana procentowo. Dokładniej jeśli posiadasz, choć niewielką ilość BNB, to wynosi ona zaledwie 0.075% od kwoty transakcji.

   Mówię tutaj o giełdzie Binance, jednak generalnie opłaty na giełdach zawsze są wyrażane procentowo, a nie kwotowo, więc nie ma problemu, aby handlować także niewielkimi kwotami.

 182. Wojciech 24 maja 2021 at 21:36 - Reply

  Kiedy można się spodziewać części numer 2 i 3. Wykupiłem dostęp natomiast nie mam możliwości przeczytania artykułu. Pozdrawiam

 183. T D 18 maja 2021 at 17:27 - Reply

  Dziękuję.

 184. Poli 12 maja 2021 at 19:52 - Reply

  Co sądzisz o ulokowaniu kwoty na lokacie (w Binance) jako nieco bezpieczniejszej formy inwestycji?
  To znaczy, po wpłaceniu pieniędzy na Binance, kupujemy za nie BUSD i zakładamy lokatę i utrzymujemy ją rok.
  Zakładając, że przewidujemy, że kurs dolara do złotego w przeciągu roku nie zmieni się znacząco mamy 5% zysku, z którego musimy odprowadzić 19% podatku (jak to też wygląda w przypadku zwykłych lokat). Jest to zatem znacznie lepsza opcja niż zwykła lokata, a dodatkowym ryzykiem jest jedynie kurs USD/PLN.
  Co sądzisz o takiej inwestycji dla początkującego w tym temacie?

  • Marek Zygmunt 13 maja 2021 at 07:56 - Reply

   Myślę, że jest to dobre rozwiązanie, jednak jak wspominałem, nigdy nie jest dobrze jeśli swoje środki uzależniamy tylko od jednej osoby/firmy.

   Jednak jeśli ktoś ma na koncie np. 100 tysięcy zł, to całkiem śmiało może pomyśleć, aby już teraz wrzucić 25 tysięcy zł z całości na lokatę Binance. Najlepiej ustawiając ją nie na elastyczne warunki, tylko na dłuższy termin, żeby oprocentowanie było lepsze. W ten sposób nadal występuje dywersyfikacja i 25% ma się na Binance, a 75% na koncie w banku.

   W następnym artykule opiszę co zrobić, aby móc osiągnąć zysk na zasadach lokaty, ale korzystając z kilku innych systemów jednocześnie. Dzięki temu pozostałe 75% można będzie rozłożyć w 3 kolejne miejsca i być bardzo zabezpieczonym.

   Jeśli chodzi o kurs dolara, to według mnie w długim terminie będzie zyskiwał w stosunku do złotówki, więc może to być dodatkowy atut.

 185. Mikołaj 11 maja 2021 at 09:37 - Reply

  Bardzo dobry tekst dla początkujących, będę odsyłał do niego znajomych. Żałuję, że nie mogłem go przeczytać parę miesięcy temu przy rozpoczęciu przygody z krypto.

 186. Tomasz 10 maja 2021 at 21:49 - Reply

  Świetny artykuł, masa skondensowanej wiedzy. W kontynuacji z chęcią przeczytałbym o sposobach wykrywania „return to normal”. Łatwo można wskazać taki szczyt na historycznych wykresach, ale nie jest to już takie oczywiste, gdy świece rysowane są na bieżąco.

  • Marek Zygmunt 11 maja 2021 at 06:21 - Reply

   To nie jest porada inwestycyjna.

   Dokładniej chodzi o to, że w pewnym momencie można zobaczyć ogromne spadki i po spojrzeniu na dane „on chain” stwierdzi się, że tym razem to nie jest korekta.

   Wszystkie wskaźniki pokazywałyby bowiem, że to już jest raczej koniec hossy. W tym momencie, zamiast sprzedawać w panice na dołku, lepiej poczekać aż cena trochę urośnie. Nigdy wykres nie idzie pionowo w górę, ale też nigdy nie spada pionowo w dół. Zawsze są jakieś odreagowania po drodze i lepiej sprzedać na tym odreagowaniu nazywanym „return to normal”.

   Raczej lepiej postarać się sprzedać wszystko/większość trochę wcześniej obserwując po prostu dane „on chain”. Niemniej jednak mogą zdarzyć się różne sytuacje. Chociażby brak dostępu do komputera/Internetu.

   Może też zdarzyć się sytuacja, kiedy ktoś wolałby zostawić sobie 10% kapitału na rynku, mimo tego, że wskaźniki „on chain” pokazują na koniec hossy. W końcowej fazie hossy wzrosty są tak dynamiczne, że może się okazać, że od momentu przegrzania się wskaźników, cena BTC urośnie jeszcze o dodatkowe 50%, następnie spadnie, a na „return to normal” wróci do poziomu 10% poniżej szczytu. Wtedy nadal jest się o 40% do przodu w stosunku do momentu gdyby sprzedać od razu, gdy wskaźniki się przegrzeją.

   Ta ostatnia strategia jest dość ryzykowna, dlatego jeśli już, to zrobiłbym tak małą częścią kapitału.

 187. Lina 10 maja 2021 at 21:18 - Reply

  Naprawdę bardzo pomocny materiał, przygotowanie na pewno trochę zajęło dlatego tym bardziej wielki szacun dla autora, jestem bardzo wdzięczna za możliwość zdobycia cennej wiedzy za darmo, a czytając już trochę na ten temat wiem, ze wielkość osób nie chce się dzielić swoim doświadczeniem zwłaszcza jeśli chodzi o zarabianie na kryptowalutach.

 188. Adam 10 maja 2021 at 20:55 - Reply

  Dzięki wielkie, wiele mi to rozjaśniło. Kwestie związane z Binance i BitBay super. Moje pytanie czy odniósłbyś się do Revoluta w kontekście Binance czy BitBay. Jestem laikiem więc mogę tu się mylić i porównać coś co nie jest po prostu tym samym. Chcąc być bardziej świadomym inwestorem kryptowalut chciałbym przenieść swoje środki własnie z Revoluta, ponieważ tam popełniłem pewne nieznaczne inwestycje. Myślę, że Twój opis wiele by pomógł, chociażby w jaki sposób jak najmniej stratne przetransferować pieniądze na Binance czy BitBay. Dziękuję!

  • Tomasz 10 maja 2021 at 21:52 - Reply

   Nie ma możliwości wypłacić krypto z revoluta. Jeśli chcesz inwestować dokładnie tymi środkami na innej giełdzie, musisz najpierw zamienić na FIATa.

  • Marek Zygmunt 11 maja 2021 at 06:08 - Reply

   Dokładnie jak napisał Tomasz. Revolut daje jedynie ekspozycję na Bitcoina, ale nie jesteś jego właścicielem i nie możesz go nigdzie wysłać tak jak z Binance/BitBay.

   Dlatego właśnie raczej odradza się inwestowanie poprzez Revoluta.

   • [email protected] 29 lipca 2022 at 16:22 - Reply

    Zgadzam sie, ale przeciez mozna tam zainwestowac w kryptowaluty, ktore potem z ewentualnym zyskiem sprzedac tez na Revolucie i kaska z tego jest.

 189. Adam 10 maja 2021 at 19:32 - Reply

  Żałuję, że mimo zainteresowania się krypto w 2016 – wiedziałem, że wzrośnie ok 100% BTC, to dopiero niedawno się nimi ponownie zainteresowałem(wówczas każdy członek rodziny mi to odradzał) teraz nie dość, że zacznę zarabiać (w końcu) to będę bogatszy o Twoje rady, wskazówki i wiedzę, jak to uczynić i nie pogubić się w tym świecie. // lepiej późno, niż wcale.
  Wielkie dzięki, a gdy się dorobię to nie omieszkam przypomnieć sobie Twojej osoby, która poszerzyła moje horyzonty związane z krypto.
  Pozdrawiam!

 190. Jaro 10 maja 2021 at 11:15 - Reply

  Dołączę swój komentarz, jak na razie siódmy ale myślę że wkrótce będzie ich dużo więcej. Świetna praca. Pozdrawiam wszystkich którzy czytają ten komentarz ;)

 191. Piotr 10 maja 2021 at 10:34 - Reply

  Fantastyczny tekst. Nie jestem w stanie ocenić części poświęconej strategiom giełdowym, jednak już same fragmenty dotyczące technicznej strony założenia kont, wpłaty środków i zakupu kryptowaluty dla całkowitego nowicjusza są nieocenione.
  W kolejnej części na pewno chciałbym się dowiedzieć z jakich źródeł czerpać dalszą wiedzę i informacje. W internecie jest mnóstwo kanałów czy profili poświęconych giełdom krypto, ale zdecydowana większość to samozwańczy eksperci próbujący w ten sposób dorobić i nie przekazujący rzetelnej, popartej dowodami wiedzy. Chciałbym poznać sprawdzone i uczciwe źródła oraz godne polecenia książki lub artykuły.
  Oczywiście czekam na kolejną część choćbyś poświęcił ją rankingowi krajów byłej Jugosławii. Masz świetną umiejętność jasnego i zrozumiałego dla każdego tłumaczenia. Kontynuuj dobrą robotę i pozdrawiam.

 192. Pawel 8 maja 2021 at 18:37 - Reply

  Swietny artykul. Wszystko wyjasnione prosto i klarownie. Z tematow na przyszlosc to moze siatki sprzedarzowe, czytanie wykresow, farming. Pozdrawiam !

 193. Kuba 7 maja 2021 at 20:50 - Reply

  Brawo dobra robota!

 194. Magdalena 7 maja 2021 at 18:41 - Reply

  Dzięki za tak wiele niezbędnych informacji! Przeczytane jednym tchem i już wiele mi się rozjaśniło a jestem na rynku krypto dopiero miesiąc. Super robota!

 195. Artur 7 maja 2021 at 15:39 - Reply

  Tyle moża się z tego nauczyć.

 196. Kasia 7 maja 2021 at 12:46 - Reply

  Rewelacja, wszystko krok po kroku, a zawsze miałam problem z wpłatą na giełdę i ostatecznie rezygnowałam z zakupów. ;)

 197. MArcin 6 maja 2021 at 20:01 - Reply

  Człowieku tekst pierwsza klasa . Powinni uczyć tego w szkołach .Pozdro . Sorki nie wyślę jeszcze trx bo zaczynam kopać eth. Sam początek przygody z tym wszystkim .

Related Posts