Strategia realizacji zysków

Jeśli chodzi o Bitcoina samego w sobie, to według mnie najlepszą strategią jest zakup i trzymanie go do czasu, aż wskaźniki “on chain” zaczną sugerować, że to może być koniec hossy. Według mnie nie ma sensu wchodzić i wychodzić z BTC, żeby poczekać na korektę i wejść ponownie niżej.

Kiedy sprzedasz swoje BTC, a jego cena spadnie o 20% w wyniku korekty, to będziesz zadowolony z podjętej decyzji. Jednak jeśli go sprzedasz, a cena urośnie o 20%, to właściwie będziesz stratny o te 20%, które mogłeś zyskać, ale tak się nie stało, bo wcześniej dokonałeś sprzedaży. Raczej przyjąłbym strategię wyjścia dopiero na końcu hossy, a w momencie większych korekt dokupiłbym więcej BTC.

W przypadku altcoinów mamy jednak odrobinę więcej do ugrania, ponieważ spadki na nich w momencie korekty wynoszą często aż 30-50%. W związku z tym ja osobiście przyjmuję strategię stopniowej realizacji zysków.

Stopniową realizację zysków rozpoczynam jeśli:

Cena Bitcoina przekracza swoje ATH (tj. 1 BTC kosztuje więcej niż kosztował kiedykolwiek w przeszłości)

Po spełnieniu tego warunku, oraz biorąc pod uwagę Analizę Techniczną, staram się sprzedawać 10-15% każdego altcoina, jakiego posiadam.

Cena danego altcoina ZNACZĄCO przekracza swoje ATH

Jeśli dany altcoin wystrzelił niesamowicie do góry, powyżej swojego ATH, warto zacząć powolną realizację zysków z tego konkretnego altcoina, ponieważ korekta może nastąpić dużo szybciej niż na BTC. W końcu inni inwestorzy zadowoleni z dużych wzrostów także chcą realizować zyski i cena może polecieć w dół.

Co robić ze środkami z realizacji zysków?

Jednym z podstawowych błędów początkujących jest stopniowa sprzedaż swoich altcoinów i natychmiastowa inwestycja tych środków w inne altcoiny, zamiast poczekać na głębszą korektę na Bitcoinie.

Nie ma to większego sensu, ponieważ skąd masz pewność, że altcoin, do którego właśnie przeniosłeś środki, zacznie rosnąć? Może się okazać, że ten, którego sprzedałeś, urośnie o kolejne 50%, a ten, którego kupiłeś, zacznie spadać lub będzie stał w miejscu.

W związku z tym NIE KUPUJ żadnych kryptowalut do momentu kolejnej głębszej korekty na BTC.

USDT, które uzyskałeś w wyniku realizacji zysków, możesz włożyć na lokatę, o której mówiliśmy w sekcji “Elastyczne Oszczędności – czyli kryptowalutowa lokata”.

W momencie kiedy wystąpi głębsza korekta na BTC i wszystkich altcoinach, a Ty wiesz, że nie jest to koniec hossy (bo dane “on chain” tego nie pokazują), rozpocznij ponowne zakupy na dołkach, korzystając ze strategii uśredniania ceny, o czym pisałem w sekcji “Uśrednianie zakupu”.

Co jeśli nastąpi korekta, a Ty nie sprzedałeś wszystkich swoich altcoinów?

Tak naprawdę taka sytuacja wystąpi prawie zawsze. Jeśli tak się stanie – NIE PANIKUJ!

Po prostu nic nie rób. Wiem, że ciężko patrzeć na spadki rzędu 20-30%, jednak jeśli kupiłeś swoje altcoiny w odpowiednim momencie, to prawdopodobnie nawet po tych spadkach będziesz na znaczącym plusie.

Najgorsze co możesz zrobić, to sprzedać wszystko w panice. W tym momencie tak naprawdę powinieneś przymierzać się do zakupów, a nie robić kompletnie na odwrót i wszystko sprzedawać.

W czasie hossy wszystkie altcoiny rosną. Wystarczy, że poczekasz na koniec korekty na BTC, a altcoiny, z których zysków nie zrealizowałeś, urosną do swojego poprzedniego poziomu bardzo szybko.

“Stop loss” i “Return to normal”

Przede wszystkim musimy odróżnić “trading” od “inwestowania”. Trading oznacza bieżące śledzenie wykresów i sprzedaż oraz odkupywanie swoich kryptowalut.

Samo trzymanie odpowiednich kryptowalut, przez odpowiedni czas, może zaowocować mocnymi wynikami. Trading natomiast, może pozwolić tobie wykorzystać ruchy cenowe (w górę i w dół), które by się ominęło przy długoterminowym inwestowaniu.

Zobacz mój poradnik na YT, w którym tłumaczę podstawy: https://www.youtube.com/watch?v=xrqeFFuDoII&list=PLoW_cSq2S0pgVYm-LdGpjkKkUHdqrngrb

Z kolei inwestowanie to raczej kupno (docelowo) na dołku, dokupywanie na korektach i sprzedaż całości przed końcem hossy. W przypadku altcoinów realizujemy zyski kilka/kilkanaście razy w czasie hossy, jednak nie polega to na tym, że codziennie obserwujemy wykres i dogłębnie go analizujemy jak robią to “day traderzy”.

Stop loss

Wiele osób będzie mówić, że stop loss to podstawa i faktycznie jest to podstawa, ale właśnie dla traderów. Osoby takie codziennie chcą wygenerować zyski “zgadując”, w którą stronę pójdzie wykres. Niemniej jednak nie ma możliwości, aby mieć 100% racji. Dobrzy traderzy mają rację w 75% przypadków. Stop loss jest sposobem, na ograniczenie strat w pozostałych 25% przypadków kiedy tej racji nie mają

Osoby, które są inwestorami, nie powinny korzystać ze stop lossów. Będąc inwestorem, nastawiasz się na zysk, który zrealizujesz za kilka miesięcy w przypadku BTC (lub kilka tyg. w przypadku altcoinów), kiedy wskaźniki “on chain” będą pokazywać koniec hossy.

Nie ma dla Ciebie znaczenia co dzieje się pomiędzy. Jeśli teraz cena 1 BTC wynosi $55 000, a Ty sprzedasz go, dopiero kiedy będzie wynosiła $200 000 za kilka miesięcy, to nie ma dla Ciebie żadnego znaczenia co dzieje się po drodze.

W momencie kiedy miałbyś ustawionego stop lossa, co chwilę byłbyś wybijany z rynku przez jego aktywację i musiałbyś kupować ponownie swoje BTC i to BARDZO często na wyższym poziomie. W skrócie, w ten sposób możesz stracić jeśli masz SL na swojej długoterminowej inwestycji.

Return to normal

Naszym zabezpieczeniem jako inwestorów jest wiedza na temat występowania tzw. “Return to normal”. Można powiedzieć, że jest to taki stop loss dla inwestorów.

Załóżmy, że zaspaliśmy i nie sprawdziliśmy danych “on chain”, a okazuje się, że już wszystko wskazuje na koniec hossy. Lub też chcieliśmy wybrać środki, których pilnie potrzebowaliśmy, a nagle nastąpiła znacząca korekta. W takim wypadku także nie sprzedawajmy w panice!

Za każdym razem po korekcie lub nawet gdy jest już koniec hossy, następuje “Return to normal”, czyli chwilowe odbicie ceny z powrotem w górę. Wtedy możemy na spokojnie wszystko przeanalizować i jeśli uważamy to za stosowne, sprzedać nasze kryptowaluty, jednak po dużo wyższych cenach niż gdy zrobi to ktoś w panice gdy wszystko spada.

Przeanalizuj poniższe wykresy:

Return to normal 2017

Return to normal 2013

Jak widzisz, historia pokazuje, że jeśli się spóźnisz, to rynek zawsze daje drugą szansę na realizację zysków. Nie musisz sprzedawać wszystkiego w panice po dużo niższej cenie.

11. Elastyczne Oszczędności - czyli kryptowalutowa lokata
13. Kontrola swoich kryptowalut

Leave A Comment

Related Posts