Wskaźniki

Bitcoin Relative Strength Index, czyli wskaźnik siły relatywnej służy mierzeniu szybkości i wielkości ruchów cen. Na pierwszy rzut oka kłóci się to z zasadą zgodności z trendem. Szybki wzrost cen prowadzi do zwiększenia wysokości wskaźnika, co można uznać za okazję do sprzedaży. Z kolei szybki spadek cen stanowi okazję do kupna.

RSI może przyjmować wartość od 0 do 100. Przyjęło się, że RSI poniżej 30 oznacza rynek wyprzedany (ang. oversold) i sugeruje okazję do kupna. Z kolei RSI powyżej 70 świadczy o „wykupieniu” (ang. overbought) i stanowi sygnał do sprzedaży. Niektórzy bardziej ostrożni spekulanci uznają, że wskaźnik musi spaść poniżej 20 by uznać go za „oversold” i wzrosnąć powyżej 80, by uznać za „overbought”. RSI można odnosić do różnych rynków, zarówno tradycyjnych (np. akcje), jak i nowatorskich. Bitcoin RSI to po prostu wskaźnik RSI zastosowany do Bitcoina.

Na grafice poniżej, zauważysz wykres BTC RSI w ujęciu miesięcznym. W dniu pisania tej części tekstu (16.11.2022), zaraz po upadku drugiej największej giełdy kryptowalut FTX, mieliśmy do czynienia z znacznymi spadkami, których wynikiem jest rekordowo niski odczyt RSI. A co za tym idzie, to potencjalnie dobry moment na akumulację BItcoina.

Pi Cycle Top/ Bottom

Pi Cycle opiera się na dwóch innych wskaźnikach: 111-dniowej średniej ruchomej (111 DMA) oraz dwukrotności 350-dniowej średniej ruchomej (350 DMAX2). Zaobserwowano bowiem, że gdy 111 DMA rośnie i przecina 350 DMA X2 to cena Bitcoina znajduje się na szczycie danego cyklu. Słowo „Pi” w nazwie wzięło się stąd, że 350/111 daje wynik 3,153 – bliski słynnej liczbie pi.

Ale co nam dają te cyferki?

Wskaźnik Pi Cycle Top prognozuje szczyt cyklu w cyklach rynkowych Bitcoina. Próbuje przewidzieć punkt, w którym cena Bitcoina osiągnie szczyt. Robi to na głównych, wysokich ramach czasowych i dotychczas wskazywał okolice szczytów Bitcoina przez większość jego historii. Biorąc pod uwagę ten wskaźnik, jest prawdopodobieństwo zmaksymalizowania zwrotów ze swoich inwestycji.

Pi Cycle Bottom natomiast może okazać się pomocny w poszukiwaniu dołka cyklu rynkowego. Ten wskaźnik składa się z 471-dniowej prostej średniej kroczącej (SMA) oraz 150-okresowej wykładniczej średniej kroczącej (EMA). Ponadto, 471-dniowa SMA jest mnożona przez 0,745; wynik jest porównywany ze 150-dniową EMA, aby przewidzieć dno rynku Bitcoina.

 

Simple Moving Average 1458-day

Średnie kroczące pozwalają na uchwycenie ruchu cen w dłuższym terminie i uniknięcie nadmiernego sugerowania się krótkoterminowymi zmianami.

Matematycznie liczymy średnie kroczące natępująco:
cena z dnia 1 + cena z dnia 2 + cena z dnia X / X (czyli przez liczbę uwzględnionych dni). Jeśli chcemy uzyskać średnią kroczącą z dwóch dni, a w pierwszym dniu kurs BTC wyniósł 20 000 USD, w drugim zaś 21 000 USD, musielibyśmy wykonać następujące działanie 20 000 + 21 000 / 2 = 20 500.

Oczywiście w praktyce średnie dotyczą dłuższych okresów i wyliczane są komputerowo. Przy wyliczaniu średniej 1458-dniowej uwzględnia się cenę z końca dnia. 1458 dni to 4 lata, a więc okres jaki mija między halvingami Bitcoina.

Patrząc na historyczne dane, zbliżenie się, a tym bardziej zejście poniżej tej średniej, okazywało się dobrym momentem na akumulację Bitcoina. Specjalnie użyłem słowa „akumulacja„, ponieważ kupno BTC za jednym strzałem za całą poświęconą kwotę może przyczynić się do ominięcia jeszcze lepszej okazji zakup. Ja osobiście, filtruję momenty wejścia i wyjścia z rynku – w ten sposób skupuję kryptowaluty, w okolicach dołka. Przypominam, że idealnego dołka najprawdopodobniej nie uda się tobie złapać. Osoby, które na niego czekają, najczęściej są zmuszone kupić po wyższych cenach.

 

Gaussian Channel

Innym wskaźnikiem używanym przez zwolenników BTC jest kanał Gaussa dostępny na wykresie tygodniowym. Historia pokazuje, że w 2014 oraz w 2018 roku spadek tego wskaźnika (w ujęciu tygodniowym) poprzedzał tąpnięcia Bitcoina. Dlatego również ten wskaźnik warto brać pod uwagę, choć nie ma gwarancji, że historia się powtórzy.

 

Bitcoin Long-term Power

Bitcoin Long Term Power bierze pod uwagę dwa wskaźniki: linię wsparcia, oraz linię oporu. Kurs Bitcoina mieści się zawsze pomiędzy tymi liniami.

Na podstawie utworzonego wykresu, zwolennicy tej metody twierdzą, że:
⦁ Bitcoin między 2021 a 2028 rokiem osiągnie poziom 100 000 dolarów, a po 2028 roku jego cena nigdy nie spadnie poniżej tego progu;
⦁ kurs BTC osiągnie 1 000 000 USD między 2028 a 2037 rokiem, a po 2037 roku nigdy nie spadnie poniżej miliona zielonych.

Wpływ BTC na giełdy

W wykryciu zbliżających się spadków może pomóc nam także informacja na temat wpływów BTC na giełdy.

Bardzo łatwo wywnioskować, że BTC jest wysyłane na giełdę, żeby je tam sprzedać.

Z kolei jeśli jest wypłacane z giełd, to znaczy, że ktoś dokonał zakupu i wysyła BTC z giełdy na swój portfel zewnętrzny.

Jeśli odejmiemy sumę wszystkich wpłaconych BTC na giełdę od sumy wszystkich wypłaconych BTC, to uzyskamy informację czy w danym okresie na giełdy więcej BTC wpływa, czy też wypływa.

Jeśli więcej BTC wypływa, to cena prawdopodobnie będzie nadal rosnąć.

Jeśli więcej BTC wpływa, to cena za moment może zacząć spadać.

BTC netflow - Crypto Quant

Dane te można znaleźć na darmowej stronie: https://cryptoquant.com/overview/full/474?window=day

Im wyższy słupek powyżej linii 0, tym większe wpływy na giełdę w danym czasie.

Żeby nie musieć co chwilę patrzeć na to narzędzie, możesz ustawić sobie powiadomienie o dużych wpływach BTC na giełdy, które będzie wysyłało Ci tę informację na Telegram lub Maila.

Po założeniu konta, w tym miejscu możesz skonfigurować, gdzie mają wysyłać się powiadomienia: https://cryptoquant.com/profile/alert-settings.

Następnie otwieramy: https://cryptoquant.com/overview/full/474?window=day i klikamy na “dzwoneczek” w prawym górnym rogu wykresu.

Powiadomienie skonfiguruj jak na screenie poniżej:

Powiadomienie - Crypto Quant

W ten sposób dostaniesz informację na Telegram i/lub Maila jeśli w ciągu ostatniej godziny na giełdy wpłynęło o 5000 więcej BTC, niż wypłynęło.

Jak wspominałem, będzie oznaczało to zazwyczaj sprzedaż tych BTC, a więc spadek ceny.

Jak zwykle przypominam, żeby nie sprzedawać wszystkiego w panice!

Jeśli uda Ci się wyczuć moment i akurat jesteś przy komputerze, to możesz sprzedać kilka procent swoich BTC i altcoinów. Jednak jeśli widzisz, że cena już spadła i to sporo, to lepiej się wstrzymaj.

Pamiętaj, że sprzedajesz po to, żeby odkupić po korekcie, a nie, żeby sprzedać po spadku i odkupić… no właśnie, kiedy? :)

Wpływ USDC na giełdy

Jak pamiętasz USDC to tzw. stablecoin, czyli:

1 USDC = $1

USDC to kryptowaluta, a więc ją także można trzymać na zewnętrznych portfelach.

Jeśli widzisz, że na giełdy wpływa duża ilość USDC to oznacza, że sporo inwestorów chce w tym momencie zrobić zakupy.

USDC - Crypto Quant

Wykres ten znajdziesz tutaj: https://cryptoquant.com/overview/full/6543?window=day

Gdy na giełdy wpływa BTC, to znaczy, że ludzie chcą je sprzedać, a więc jego cena może niedługo spadać.

 

Z kolei jeśli na giełdy wpływa USDC, to znaczy, że inwestorzy chcą za nie kupić kryptowaluty, a więc można spodziewać się wzrostów.

Stablecoiny zyskują na znaczeniu i wywierają wpływ na kurs kryptowalut. Dane pokazują, że 24 godziny przed i po emisji stablecoinów dochodzi do anormalnych pozytywnych zwrotów na kryptowalutach.

Jak jednak zauważa Blockchain Research Lab, anormalność oznacza różnicę w porównaniu do zwrotów, jakie występowały tydzień przed emisją. Może się zdarzyć, że mimo „anormalnego pozytywnego zwrotu” cena spadnie (jednak bez wpływu emisji stablecoinów mogłaby spaść jeszcze bardziej).

Warto także obserwować ten profil na Twitterze: https://twitter.com/glassnodealerts

Alerts - Glassnode

Co jakiś czas podawane są tam informacje na temat tego, ile BTC oraz USDT wpływa na giełdy, a ile wypływa.

USDT to takżę Stable coin o wartości 1 do 1 do dolara. 

Jak widzisz na powyższym screenie. W momencie, w którym go robiłem nastąpił duży wpływ BTC na giełdę oraz duży wypływ USDT.

Oznacza to, że wiele osób w tym momencie wpłacało BTC, żeby je sprzedać i wypłacało USDT, które uzyskali ze sprzedaży.

Wywołało to oczywiście spadki na BTC i wszystkich altcoinach.

Zachowanie górników

Generalnie górnicy chcą, aby hossa trwała jak najdłużej. W końcu skoro ich biznes opiera się na kopaniu Bitcoinów, to chcą je ostatecznie sprzedać po jak najwyższej cenie.

NUPL - Glassnode

Jak widzisz na powyższym obrazku, wskaźnik NUPL dnia 21.02.2021 roku prawie przekroczył poziomą, przerywaną linię.

Tymczasem jak już wiesz, historycznie wejście w poziom euforii zawsze po kilku dniach oznaczało koniec hossy.

Przypominam, że tu jest darmowy wykres NUPLhttps://www.lookintobitcoin.com/charts/relative-unrealized-profit–loss/ 

Co zrobili górnicy?

Wiedząc, że jeśli wkroczymy na poziom euforii, to hossa najprawdopodobniej się zakończy (bo wywoła to panikę) i nigdy nie dojdziemy do wyższych poziomów, zdecydowali się zareagować.

Górnicy - Crypto Quant

Jak widzisz na powyższym wykresie, tego samego dnia nastąpił ogromny wypływ BTC z portfeli górników.

Wykres znajdziesz tutaj: https://cryptoquant.com/overview/full/199?window=day

Jeśli pomarańczowa linia przekroczy poziom 2, to znaczy, że większość górników sprzedaje swoje Bitcoiny.

Jak można zauważyć, górnicy widząc, że NUPL dochodzi do krytycznych poziomów, zaczęli sprzedawać swoje BTC.

Tym samym cena spadła, wskaźnik NUPL obniżył swój poziom i tym samym udało im się przedłużyć czas trwania hossy.

Aktualnie (16.05.2021 r.) na wykresie widać, że górnicy akumulują swoje BTC i nie widać większych wypływów z ich portfeli. To jasno zwiastuje, że do końca hossy jeszcze trochę brakuje.

Pamiętaj, że górnicy, żeby kopać swoje Bitcoiny, mają zbudowane ogromne hale wypełnione koparkami, które zużywają ogromne ilości prądu. Jest to dla nich biznes jak każdy inny i nie mogą pozwolić sobie na to, aby nagle przestał on być rentowny.

Gdyby górnicy bali się końca hossy na tym etapie, to zaczęliby pozbywać się swoich BTC, aby cokolwiek zarobić oraz przede wszystkim pokryć koszty energii elektrycznej.

16. Analiza techniczna (AT)
18. Cena transakcji BTC

Leave A Comment

Related Posts